آغاز جنگ دولت ها بر سر آب/هند توافق آبی با پاکستان را پاره می کند

آغاز جنگ دولت ها بر سر آب/هند توافق آبی با پاکستان را پاره می کند

بلومبرگ اعلام کرد: با تشدید بحران کشمیر و کشته شدن 19 سرباز هندی در درگیری‌های این منطقه، هند اعلام کرده است که توافق آبی با کشور پاکستان را پاره می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصاد نگاه کن الملل خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، موضوع آب در حال داغ شدن نگاه کن کشور پاکستان و هند است.

بخش قابل توجهی از آب کشور پاکستان از رودهایی تأمین می شوند که از خاک هند وارد این کشور می شوند.

اخیرا ناآرامی هایی در منطقه کشمیر به وقوع پیوست که در پی این ناآرامی ها 19 سرباز هندی جان خود را در منطقه تحت سلطه این کشور از دست دادند و هند نیز کشور پاکستان را به حمایت از تروریسم و ناآرامی در این منطقه متهم کرده است.

در حال حاضر 6 رود از خاک هند وارد کشور پاکستان می شوند و رییس وزیران هند بعد از این آرامی ها و متهم کردن کشور پاکستان اعلام کرد که این کشور در حال تجدید نظر نسبت به ادامه اجرای توافق آبی سال 1960 با کشور پاکستان است.

مقامات هندی از احتمال پاره کردن یک طرفه این توافق گزارش کرده اند و مقامات پاکستانی اعلام کرده اند که این اقدام هند را به منزله اعلان جنگ قلمداد خواهند کرد.

در سال 1960 این توافق آبی بر سر استفاده دو کشور از منابع آبی مشترک به امضا رسید و علی رغم 3 جنگ روی داده نگاه کن این دو کشور تا کنون از سوی هر دو طرف به آن عمل شده است.

به هم خوردن این توافق قادر هست معادله را نه تنها نگاه کن هند و کشور پاکستان بلکه با چین نیز بهم بزند، چرا که تعدادی از رودهای هند نیز از کوهای تبت در چین سرچشمه می گیرد و چین اخیرا به بهانه اجرای یک پروژه، جریان آب یکی از این رودها را نیز قطع کرده بود.

هم اکنون سه رود ایندوس، سوتراج، و براهماپوترای هند از کوهای تبت در چین سر چشمه می گیرد و رود ایندوس به همراه 5 رود دیگر از هند وارد کشور پاکستان می شود.

مقامات هندی که مذاکرات سالانه آبی با کشور پاکستان را به وضعیت تعلیق در آورده اند اعلام کرده اند که این کشور در حال بررسی امکان سد سازی و یا استفاده بیشتر از آب 6 رودخانه ورودی به کشور پاکستان است و احتمال دارد تا توافق گذشته با این کشور را به طور کامل کنار قرار بدهد.

--- براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد ---

نگارش توسط : فرامرز س.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پشمينه پوش تندخو از عشق نشنيده‌است بو ««« »»» از مستيش رمزی بگو تا ترک هشياری کندآغاز جنگ دولت ها بر سر آب/هند توافق آبی با پاکستان را پاره می کند


TT / 46 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : فرامرز س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : پاکستان
برچسب ها : توافق

مطالب مرتبط