آغاز مرحله دوم اجرای طرح مدرسه آماده در 600 مدرسه پایتخت

آغاز مرحله دوم اجرای طرح مدرسه آماده در 600 مدرسه پایتخت

مرحله دوم نقش مدرسه آماده با هدف افزایش آمادگی دانش آموزان، پرسنل و اولیای مدارس در وقت وقوع حوادث و سوانح در 600 مدرسه پایتخت آغاز شد.

به گزارش خبرنگار فارس، در این نشست احمد صادقی رئیس سازمان با اظهار این خبر به تشریح نحوه اجرای مرحله اول نقش مدرسه آماده  توجه کرد و گفت:  مرحله اول اجرای این نقش با هدف ارتقای آمادگی و مطمئنی مدارس و توانمندسازی دانش آموزان و همچنین تهیه سند کاهش خطرپذیری مدارس شهر تهران در 923مدرسه به اجرا درآمد.

وی اضافه کرد: معرفی و معلوم کردن مخاطرات مدرسه، در اختیار داشتن برنامه کاهش مخاطرات، فراهم آوردن زیر ساخت های رابطه ای مدرسه برای مشارکت خانواده دانش آموزان و سازمان های خدمات اضطراری، در بر داشتن تقویم تعلیمی برای آمادگی پرسنل و دانش آموزان در مواجهه با حوادث، تجهیز مدرسه به دستگاه های هشدار و اعلام خطر و تجهیز مدرسه به اقلام نکته نیاز مقابله با حوادث بخشی از ویژگی های نقش مدرسه آماده است.

همچنین حیدر کلهری معاون آموزش و مشارکت های مردمی با ارائه گزارشی گفت: تاکنون 745 مدیر و 9 هزار و 613 نفر معلم و پرسنل مدارس در دوره های تعلیمی این نقش شرکت کرده اند.

کلهری با اشاره به تهیه سند مخاطرات مدرسه برای 820 مدرسه یادآور شد: 155 مدرسه یعنی نزدیک به 1/19 درصد از این مدارس در حالت سفید، 475 مدرسه یعنی6/58 درصد از این مدارس نیز در حالت زرد و181 مدرسه یعنی 3/22 درصد هم در حالت قرمز یعنی مخاطره بالا در برابر حوادث قرار دارند.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان جلو گیری و مدیریت بحران شهر تهران  در ادامه حین بررسی درگیریهای موجود در اجرای مرحله اول نقش مدرسه آماده و ارائه پیشنهاداتی برای اجرای خوب تر آن در مرحله دوم  از تکمیل آموزش ها در 600 مدرسه، برگزاری تعلیمهای همگانی برای دانش آموزان، برگزاری اردوی آموزش یک روزه، اجرای برنامه کاهش مخاطرات مدارس، تجهیز مدارس و برگزاری مانور آمادگی در مدارس به عنوان برنامه های آتی در اجرای این مرحله از نقش مدرسه آماده نام برد.

علیرضا کمرئی مدیرکل آموزش و پرورش  شهر تهران نیز در این نشست با اشاره به اهمیت مقوله مطمئنی مدارس در برابر سوانح و حوادث به مخصوص زلزله بر تنظیم سند کاهش خطرپذیری مدارس و افزایش ضریب امنیت آن تاکید کرد.

وی اولویت بندی شاخص ها را در اجرای برنامه واجد اهمیت توصیف کرد و در ادامه به تشریح اهمیت فرهنگ سازی نسبت به موضوع بحران به منظور صحبت سازی در مدارس و پرهیز از فعالیت پراکنده در این زمینه توجه کرد.

وی در ادامه توجه به مهارت یاد گیری و دانش مهارتی  در اجرای نقش مدرسه آماده را اصلی برشمرد و بر مدل سازی در وقت برگزاری مانورهای آمادگی در مدارس تاکید کرد.

بنا به تعریف قید شده در دستورالعمل اجرایی نقش، مدرسه آماده مدرسه ای است که مخاطرات آن به حداقل رسیده، توان مقابله با حوادث را داشته ، کمترین تلفات و خسارت را متحمل شده و در کوتاه ترین وقت، کارایی اثرگذار خود را بازیابد.

-----------------------------------------

گردآوری از: فرزين ی.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در آتش ار خيال رخش دست می‌دهد ««« »»» ساقی بيا که نيست ز دوزخ شکايتیآغاز مرحله دوم اجرای طرح مدرسه آماده در 600 مدرسه پایتخت


TT / 55 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : فرزين ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : مدرسه
برچسب ها : پایتخت

مطالب مرتبط