آمار کشفیات قاچاق برآوردی و تقریبی است/ همه کالاهای قاچاق باید منهدم شوند

آمار کشفیات قاچاق برآوردی و تقریبی است/ همه کالاهای قاچاق باید منهدم شوند

معاون وزیر اقتصاد و دارایی نقل کرد: در بحث کالای قاچاق باید علل عمده را تشخیص دهیم و این آمارها برآوردی و تقریبی است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از کرمانشاه، امین دلیری عصر چهارشنبه در نشست کمیسیون کالای قاچاق که در تالار جلسات امید استانداری کرمانشاه به انجام رسانده شد، بیان داشت: سیاست های کلی برای مبارزه با کالای قاچاق و ارزش دار در کشور وجود دارد و از طرفی در استان های مرزی معضلات و درگیریهای فراوانی برای مبارزه با این نوع کالا به وجود مییاید.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: سازمان جمع آوری و به فروش رسان اموال تملکی یک سازمان حاکمیتی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در قالب یک کمیته با سازمان اموال تملکی تجمیع شد.

وی با بیان توضیحاتی در خصوص افزایش رشد گیرا کشفیات کالاهای قاچاق در کشور، یادآور شد: از سال 90 بیش از 25 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شد و در سال 94 تنها 15 میلیارد دلار کالای قاچاق ثبت و ضبط شد.

دلیری با اشاره به رشد 200 درصدی قاچاق در کشور نسبت به سال های گذشته، نقل کرد: این رقم کشفیات نمایان کننده عزم جزم مبارزه با قاچاق در کشور است.

ورود کالاهای قاچاق به کشور دور از چشم ماموران

این مسؤول با بیان نبود تبادل اطلاعات از مبدا بارگیری کشتی ها در گمرک و بازار رحلت کرده و نیز نبود تصویب قانونی معلوم در این خصوص، تاکید کرد: طبق ماده 50 و 60 قانون مبارزه با کالای قاچاق، همه ادارات موظف به یکپارچه سازی و تبادل نظر برای مبارزه با قاچاق شدند، اما اکنون بسیاری از این نوع کالا دور از چشم ماموران و از مرزهای مجلسی وارد می شود که باید رقم آن به صفر برسد.

وی با اشاره به هدف قرار دهی برای نهضت مبارزه با کالای قاچاق و ساماندهی آن ادامه داد: در استان ها به فروش رسان کالای قاچاق را متوقف کردیم تا زمینه ساماندهی مبارزه با کالای قاچاق و ارزش دار فراهم شود.

تنظیم تفاهم نامه استانی برای صادرات کالای قاچاق به کشورها

معاون وزیر اقتصاد و دارایی نقل کرد: طی 2 سال اخیر به فروش رسان کالای فسادپذیر با دستور قضایی در کشور آزاد شده است و از طرفی در صورت تنظیم تفاهم نامه استانی قادر هستیم در هر استان امکان صادرات کالاهای با دوام را فراهم کنیم تا این نوع کالا به کشورهای همجوار نیز صادر شود.

دلیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که همه کالاهای قاچاق باید منهدم شود اما نباید افراطی عمل کرد، اضافه کرد: تاکید آیت الله سید علی خامنه ای برخورد جدی با کالای قاچاق است و در دیدار با وزیران در هفته دولت اشاره بر کشف کردن راهی اساسی در مبارزه با قاچاق و حتی صادرات این نوع کالا با شرایط گمرکی کردند.

وی با تاکید بر این که چنانچه کالای قاچاق مشابه تولیدات داخلی باشد همه استان ها موظف به حمایت از کالای داخلی هستند، نقل کرد: برخی کالاهای قاچاق از نوع با دوام و مارک خارجی است که بیشترین نوع آن ها شامل وسایل خانگی، ماشین، موبایل و...شامل می شود و چون مشابه داخلی ندارد می توان با تفاهم نامه استانی تعیین تکلیف شود.

آمار ضد و نقیض کالای قاچاق در کشور/ ارقام برآوردی است

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: بسیاری از مسؤولان به آمارهای فرق می داری از 22 تا 25 میلیارد دلار واردات و کشفیات کالای قاچاق اشاره می کنند در حالی که آگاهی نمیدارند این نوع کالاها از کجا و توسط چه اشخاصی وارد کشور می شود.

دلیری در پاسخ به سوالهای مسؤولان، حین تاکید بر نبود توجه به نقش اصناف در لایحه قانون مبارزه با کالای قاچاق در کشور، یادآور شد: در بحث کالای قاچاق باید علل عمده را تشخیص دهیم و این آمارها برآوردی و تقریبی است، باید ساز و کارها به نحوی باشد که کارآمدی ها نیز نگاه شود.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی بیان داشت: در لایحه های قوانین مبارزه با کالای قاچاق در واقع کار به اصناف واگذار شده، اما نقشی برای آن قائل نشدند، از طرفی این قانون تاکنون 2 بار اصلاح شده است و باز هم مکان اصلاح دارد.

دلیری با اشاره به رشد 200 درصدی کشفیات کالای قاچاق و ارزش دار در سال جاری به مخصوص آمار سه برابری و افزایش 285 درصدی انهدام کالاهای قاچاق نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیان داشت: این آمار کشفیات بیانگر توجه به کالای تندرست محور در کشور، عزم جزم در مبارزه با کالای قاچاق و حرکت در مسیر سیاست های کشور است.

--لطفا نظر دهيد--

نگارنده: زيبا ت.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مگرش خدمت ديرين من از ياد برفت ««« »»» ای نسيم سحری ياد دهش عهد قديمآمار کشفیات قاچاق برآوردی و تقریبی است/ همه کالاهای قاچاق باید منهدم شوند


TT / 101 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : زيبا ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : قاچاق
برچسب ها : کشفیات , کالاهای , منهدم , تقریبی

مطالب مرتبط