آمریکا داوطلب شده جمعیت کشورهای اسلامی را کاهش دهد/ سیاست کنترل جمعیت نسبت به قبل چه تغییری کرد؟

آمریکا داوطلب شده جمعیت کشورهای اسلامی را کاهش دهد/ سیاست کنترل جمعیت نسبت به قبل چه تغییری کرد؟

در مهمانی رونمایی کتاب «بحران جمعیت در کشورمان» مطرح شد: چنانچه بحران جمعیت در کشورمان مهار نشود بحران و اضمحلال خانواده‌ها را خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، مهمانی رونمایی از کتاب «بحران جمعیت در کشورمان» (ریشه ها، عارضه ها و راه های مقابله) تألیف فرشته روح افزا در دانشکده رسانه خبرگزاری فارس با حضور نگارنده، کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی امور بانوان، صالح قاسمی نگارنده کتاب جنگ جهانی جمعیت و نگارنده به انجام رسانده شد.

کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی امور بانوان در این نشست حین اشاره به بحث دوگانه رحمان و ابلیس و فراخوان و توجه به موضوع دشمن شناسی بیان داشت: به محض ازدواج فریاد ابلیس بلند می شود.

وی با بیان این که در جامعه با سیاست های ابلاغی آیت الله علی خامنه ای در عرصه جنگ تمام عیار فرهنگی قرار داریم، بیان داشت: در ابتدا باید مخلوط نیروها را برای مقابله با این جنگ به دقت نکته توجه داشته باشیم و آگاهی بداریم نوک پیکان هجوم دشمن رو به کجاست تا بتوانیم با آن مقابله کنیم.

به نقل کرده این کارشناس، درون خانواده در این پروژه بیشترین ضربه را خواهد خورد. در حالی که خانواده های محکم قادر هستند به نقل کرده امام سربازها و نیروهای تواناای را پرورانند. ما باید تلاش کنیم دست نفوذی ها را در این مسأله قطع کنیم چرا که 50 سال است دیزاین صهیونیست اینشکلی بوده تا با جمعیت مقابله کند. آنها دست بردار هم نیستند اما مردمان باید معرفت به این کار خصمانه دشمن یابند و آگاهی بدارند و نگاه بکنند آنها 50 سال چه کردند.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی امور بانوان در ادامه حین اشاره به کتاب بحران جمعیت در کشورمان کار فرشته روح افزا را خوب و همراه بصیرت برشمرد و گفت: بحث حفظ خانواده با نسل صالح و سالم بسیار باید نکته تأکید باشد و این اولین اثر از زن روح افزاست که با این محوریت به شکل مکتوب انتشار داده شده است.

وی حین اشاره به فعالیت های مرکز تحقیقات زن و خانواده که از فعالیت های فرشته روح افزا و همسر شهیدش شمرده می شود، گفت: این کتاب می تواند کار ارزشمندی در کنار سایر فعالیت های همراه بصیرت زن روح افزا باشد.

* روح افزا: ایالات متحده داوطلب شده تا جمعیت کشورهای اسلامی کاهش کشف کند

در ادامه این نشست، روح افزا گردآورنده کتاب با بیان این که این اثر کار من نیست بلکه حاصل کار دفتر و شورای فرهنگی، اجتماعی بانوان است، توضیح داد: پژوهش های زیادی در زمینه جمعیت به انجام رسانده ایم که این اثر قطره ای از آن شمرده می شود. ما 4 یا 5 سالی است که به شکل متمرکز بر بحث جمعیت با ابعاد گوناگون آن وارد کار شده ایم. حتی روز پیش بنده مطلبی کشف کردم که نمایان میکند ایالات متحده داوطلب شده تا جمعیت کشورهای اسلامی کاهش کشف کند زیرا چنانچه مسلمانان افزایش جمعیت داشته باشند سکولار در جامعه جهانی قادر نیست مکان گشاید.

به نقل کرده این مؤلف و محقق، بحران جمعیت و بحث آن در شورای بانوان بسیار حائز اهمیت است، ما این پژوهش ها را مدتها بود نکته توجه و تأکید داشتیم و از خبرگزاری فارس خواست کردیم تا در این باب سلسله گزارش هایی را پیشنهاد کنیم. با همکاری خبرگزاری فارس این مباحث منتشر شد و در ادامه از سوی همین رسانه متعهد ارائه داده شد تا پژوهش ها در قالب کتاب انتشار داده شود. این اثر حاصل پژوهش های اعضای شوراست خصوصاً زن دکتر خزعلی که همکاری بسیاری با ما داشت.

* محاسن کتاب «بحران جمعیت در کشورمان» (ریشه ها، عارضه ها و راه های مقابله)

در ادامه این نشست قاسمی، نگارنده کتاب «جنگ جهانی جمعیت» به کتاب اشاره کرد و گفت: در راستای انتشار این اثر خبرگزاری فارس را تحسین می کنم چرا که دغدغه مند این مسأله است و مقدمه مدیرعامل خبرگزاری نمایان میکند فارس نگاه راهبردی به موضوع جمعیت دارد زیرا جمعیت از عمده ترین محورهای قدرت هر تمدنی است.

این نگارنده در ادامه با ابراز تأسف از این که دست اندرکاران دولتی ما هیچ نگرانی ای نسبت به موضوع جمعیت ندارند از حذف لایحه جمعیت در برنامه توسعه سخن گفت و اضافه کرد: نبود توجه به آمارها و حتی اطلاعات غلط دادن در امر جمعیت بسیار باید نکته تأسف باشد اما در تمام این فضاها خبرگزاری فارس نمایان کرد که به موضوع جمعیت دغدغه مند است و از انتشار چنین پژوهش هایی حمایت می کند.

قاسمی همچنین با بیان این که پس از ابلاغ سیاست های جمعیتی متأسفانه اثر مکتوب و پژوهشی کمتر دیده می شود، بیان داشت: با وجود شعارها اقدام عملی کمی صورت گرفته است ولی این اثر یکی از پژوهش های مستند خواهد بود. هر چندین که به نظرم به لحاظ شکلی و محتوایی محاسن خوبی دارد.

وی به برخی از محاسن کتاب اشاره کرد و قلم روان و نقش جلد حتی حجم آن را نکته اشاره گذاشت و گفت: این کتاب مخاطب خوبی را نشانه رفته است زیرا مخاطب این کتاب عموم مردمان هستند و با مطالعه آن به انگاره های مؤلفان می رسد. نکته بعدی دسته بندی جزئی کتاب است با توجه به ذائقه مردمان که آگاهی میداریم رابطه شان با موارد تخصصی دشوار است اما این موضوع در کتاب به شکل دسته بندی رعایت شده تا مخاطبان از آن اقبال داشته باشند. حجم کتاب مقبول است و من دیزاین جلد را پسندیدم چرا که جلد بحران را القا می کند.

وی با بیان این که ای کاش رسانه ها توانستند اینشکلی دغدغه ها را به جامعه رسانند چرا که در مسیر حرکت به سوی بحران جمعیت هستیم، متذکر شد: آمارها نقل میکنید حداکثر 15 تا 20 سال آینده سونامی کهنسالی اجرا می شود و این میزان کاهش رشد جمعیت به اذعان دفتر جمعیت در تاریخ بشری بی سابقه است.

قاسمی کتاب را نکته اشاره گذاشت و نمودار و جدول در آن را برای استناد و خوب تر نگاه شدن برخی نکات به مخاطبان از جمله مزایای آن برشمرد و ارائه داد: ای کاش توطئه های جهانی علیه جمعیت در کتاب بیشتر نکته توجه قرار می گرفت. ادعا می کنم اومانیسم برخلاف ادعای امروز تنها قاتل بشر است، حین این که توجه کردن به سند ایالات متحده خیلی گویاست اخیراً کتاب های خوبی کشف کرده و ترجمه کرده ام که با این نقش اشاره می کند. همان توطئه هایی آمریکایی ها علیه شرق به اجرا در آوردند. تماماً مستند است که می تواند پیشنهاد کنم.

این مؤلف تأکید کرد: روی جلد کتاب عنوان ریشه ها و عارضه ها درج شده اما درون کتاب به علل و ریشه کمتر توجه میشود. حقیقت این است کلکسیونی از علل این بلا را سر کشور آوردند و یکی از اصلی ترین علل نبود نگاه راهبردی دست اندرکاران کشور و ارائه اطلاعات غلط است که من راهکاری در کتاب نگاه نکردم.

وی حین بیان این که در غرب امروز قوی ترین مشوق های مالی و فرهنگی برای افزایش جمعیت پیش مییاید باید بازگو شود و دلیل مخالفت آنها در کشور ما برای افزایش جمعیت نکته تأکید باشد، گفت: در غرب مشوق ها و قانون های حمایت کننده مرخصی زایمان برای مادران و حتی برخی مشوق های مالیاتی ارائه می شود اما سؤال این است چنانچه کاهش جمعیت کار خوبی است چرا آنها در پی افزایش جمعیت هستند.

قاسمی با بیان این که از سال 60 متأسفانه اطلاعات غلط به جامعه ارائه می شود، گفت: سال 1364 در اوج نمودار نرخ رشد بودیم اما از سال 64 به بعد منحنی نزولی شد. اما اولین سمینار جمعیت و توسعه سال 67 در مشهد برپا شد و سال 68 با حضور علما سمینار ملی اسلام و سیاست جمعیتی به انجام رسانده شد. برای این همایش علما را فریب دادند حتی برخی فتوای تجویز وازکتومی و توبکتومی گرفتند این عمل ها قابل بازگشت است ولی این حرف علمی نیست.

این پژوهشگر در حوزه جمعیت تصریح کرد: سال 68 برنامه نخست توسعه را نگاشتند و قرار شد تا سال 79 نرخ رشد 3.9 نکته ادعا را تا سال 65 به 2.3 منتقل بکنند اما تمام این اهداف سال 71 و 72 محقق شد آزرده ام از این که در این سال جدید قانون مصوب شد همان لایحه مهار جمعیت بر خانواده که چنانچه به درستی رصد می کردند مقابل اجرای این قانون باید گرفته می شد اما متأسفانه پس از 20 سال تا به امروز در حال اجراست.

* خزعلی: باروری تا 15 سال پوکی استخوان را در بانوان به تعویق می اندازد

دکتر خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی امور بانوان در ادامه با نقد از این که تمام بودجه پس از این امر به وزارت بهداشت رفت چرا کسی از این موضوع گلایه نکرد آن هم تنها برای دو واحد درسی، ادامه داد: باروری در بانوان 15 سال پوکی استخوان را عقب می اندازد و حتی بانوان قادر هستند تا 45 سالگی حامله شوند ولی پزشکان و خانه های بهداشت باروری در سنین 35 سال را با مُهر پرخطر روی پرونده بانوان اعلام می کنند که این امر نادرست است.

* روح افزا: دست صندوق جمعیت باید قطع شود

رو ح افزا در این نشست با بیان این که به شدت دنبال این موضوع هستیم این قانون برداشته شود و الان پس از 23 سال بارها تذکرات رهبری بدون توجه ماند و گفت: ما جلساتی با نمایندگان مجلس داشتیم و عنوان کردیم این لایحه خلاف سیاست های جمعیتی است و وزارت بهداشت عنوان می کند این مسأله قانون است و من به واسطه آن بودجه میگیرم!

وی با بیان این که صندوق جمعیت و فعالیت هایش نمایان میکند آنها در تلاش باقی ماندن این قانون هستند، ابراز داشت: این صندوق برای کاهش جمعیت کشورمان مخارج می کند اما دست صندوق جمعیت باید قطع شود. دست اندرکاران و مردمان باید آگاه شوند و آگاهی بدارند چه بلایی سر کشور در حال آمدن است.

* قاسمی: بحران آب ربطی به جمعیت ندارد/ مسئله مدیریت است

قاسمی در ادامه به موضوع بحران آب و ارتباط آن به جمعیت که اطلاعات غلطی را به جامعه وارد کرده، گفت: ششم ماه مرداد روزنامه ای تیتر زد با توجه به افق 1404 جمعیت ما 105 میلیون نفر می شود که این بحران را تشدید می کند اما این مسأله مطلقاً دروغ است زیرا سایت فائو در سال 2015 مینگارد کشوری که سرانه آب آن هزار مترمکعب و بالاتر است دچار بحران آب نیست این سایت حتی جدولی را انتشار داد و 1644 مترمکعب سرانه آب کشورمان را اعلام کرد. در حالی که آمارهای خود کشورمان 1649 را نمایان میکند اما بحران ما در مسأله آب بحران نبود مدیریت است چرا که از تمام ورودی های آب به درستی بهره نمیگیریم و ارتباط آن با مسأله جمعیت بسیار غلط است.

وی اضافه کرد: 91 درصد آب کشور در بخش کشاورزی، 6 درصد صنعت، 3 یا 4 درصد در مصارف خانگی صرف می شود اما به اذعان آقایان به خاطر الگوی مصرف غلط دو برابر مُهر جهانی بهره میگیریم حالا قضاوت کنید آیا جمعیت باعث بحران آب است؟

* خزعلی: باید بگویند نسبت به سالهای پیش که برنامه مهار جمعیت بود سیاست ها اکنون چه تحولی کرده است؟

دکتر خزعلی در ادامه با بیان این که دست اندرکاران مناسب رتبه وزارت بهداشت بسیار مؤمن و پرتلاش هستند اما برخی در وزارت بهداشت نفوذی هستند که چنانچه جابه جا شوند کل وزارت بهداشت در خدمت اسلام و کشور قرار می گیرد، توضیح داد: شورای فرهنگی، اجتماعی بانوان و خانواده سی امین سال کار خود را به اتمام میرساند. در همه عرصه و سیاست ها پیگیر و وظیفه مندیم. ما در امر خدمت و پیگیری و نظارت تلاش می کنیم اما در چندین سال اخیر در مسأله جمعیت بودجه تشدید شده است. در این راستا 180 پزشک دو بار نامه نگاشتند حتی نیروهای جهادی در خراسان گزارش های واضح و واقعی را انتشار میدهند. از خطراتی که در پی مبارزه با جمعیت است بنابراین رسانه ها و خبرگزاری ها باید پرسند چرا پاسخی داده نمی شود. باید بگویند نسبت به سالهای پیش که برنامه مهار جمعیت بود سیاست ها اکنون چه تحولی کرده است.

وی در پایان گفت: سازمان ثبت احوال اعلام کرده سال 95 با درگیری جمعیت مواجه خواهیم شد و آمار نمایان میکند از بهار امسال آمار تولدها منفی شده و سرعت بسیار تصاعدی است. استفاده ابزاری از لغت تندرست در تمام عرصه ها وجود دارد ما با تندرست و غربالگری علمی مخالف نیستیم، سیاست های غلط مهار جمعیت در قوه قضاییه پیگیری می شود و دادگاه ها نیز تشکیل شده است.

روح افزا نیز در سخنان پایانی خود تأکید کرد: چنانچه بحران جمعیت در کشورمان مهار نشود بحران خانواده و اضمحلال خانواده ها را خواهیم داشت.

گفتنی است، این کتاب که از سوی انتشارات خبرگزاری فارس انتشار داده شده، پژوهشی است که با مدیریت فرشته روح افزا، معاون نقش وبرنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی بانوان انجام شده و طی آن به بررسی موضوعات گوناگون در باب جمعیت و حالت فعلی جامعه اسلامی پرداخته و نسبت به خطراتی که پیمودن ادامه این راه، آینده نظام را به مخاطره مییاندازد هشدار داده است.

نگارنده کتاب با نقش این مسئله که علیرغم رشد منفی جمعیت کشور، در حال حاضر، هرم سنی جمعیت کشور ما جوان است، تصریح می کند که برخوردار بودن از این نیروی جوان می تواند به عنوان یک فرصت طلایی و توانایی در چرخه توسعه و عامل پیش برنده رشد اقتصادی قلمداد شود اما چنانچه تدبیر کارآمدی برای استفاده از این مؤلفه تأثیرگذار در تولید نباشد، این فرصت به تهدیدی برای نظام اجتماعی به حساب خواهد آمد.

نگارنده از سوی دیگر با توجه به رشد منفی جمعیت در کشور بر این مسئله تأکید می کند که باید به رویکرد فزونی جمعیت روی آورد و افزایش جمعیت را در جامعه اسلامی کشورمان به عنوان یک سیاست راهبردی تلقی کرد.

این کتاب هرم سنی جمعیت کشورمان را در حال انتقال از جوانی به سال خوردگی عنوان می کند و با انتخاب کردن سال 1365 به عنوان نقطه شروع کاهش اساسی و مستمر باروری در کشورمان، سال 1425 را سال سال خورده شدن ساختار جمعیت کشورمان حدس میزند.

تهیه کننده : ارژنگ ک.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زنهار تا توانی اهل نظر ميازار ««« »»» دنيا وفا ندارد ای نور هر دو ديدهآمریکا داوطلب شده جمعیت کشورهای اسلامی را کاهش دهد/ سیاست کنترل جمعیت نسبت به قبل چه تغییری کرد؟


TT / 327 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : ارژنگ ک.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : داوطلب
برچسب ها :

مطالب مرتبط