حذف آپارات، فیلیمو، کلش و وایبر از فروشگاه اندرویدی ایرانی/ تنها قرارداد ایرانی با شرکت خارجی بازی کلش فسخ شد

حذف آپارات، فیلیمو، کلش و وایبر از فروشگاه اندرویدی ایرانی/ تنها قرارداد ایرانی با شرکت خارجی بازی کلش فسخ شد

چندی پیش کافه‌بازار در قراردادی با شرکت خارجی امکان خرید ریالی در بازی کلش را فراهم کرد که این امکان مدتی بعد غیرفعال شد اما از مسیرهای دیگری در دسترس بود؛ این رویه‌ کژدار و مریز پرسش اساسی درباره قوانین صدور مجوز‌ها ایجاد می‌کند.

خبرگزاری فارس، فاطمه سامعی، از ماه فروردین امسال فروشگاه برنامه های اندرویدی کافه بازار خرید ریالی جم کلش داخل بازی را فراهم کرد.

این موضوع به دلیل خروج ارز از کشور با اعتراض برخی افراد مواجه شد. آنها معتقدند اصل موضوع خرید در جریان بازی های خارجی، از نوع ارزش داری باعث خروج غیر شفاف و از نوع ریالی باعث خروج شفاف ارز از کشور می شود.

چندی بعد و در ماه تیر این امکان از سایت کافه بازار کنار زده شد. اگرچه رسما دلیلی برای این واکنش اعلام نشد، اما برخی پیگیری نهادهای نظارتی را علت این برخورد آگاهی میداشتند.

اکنون در حالیکه بازی همچنان روی سایت کافه بازار وجود نمی دارد و با جستجو هم در دسترس قرار نمی گیرد، اما بازی و امکان خرید ریالی برای کسانی که آن را روی گوشی نصب داشته باشند از بخش نرم افزارهای من یا از بخش آپدیت نصب شده ها در دسترس است.

این رویه پرسش بزرگی درباره اصل مجوز فعالیت این بازی بوجود آورده است.

*پاسخ کافه بازار/ آپارات، فیلیمو، کلش و وایبر فقط از بازار کنار زده شد

در پیگیری خبرنگار فارس از کافه بازار در این باره، این بازار برنامه های اندوریدی توضیحاتی ارائه کرد.

کافه بازار اعلام کرد: «وقایع چندوقت اخیر نمایان میکند اعمال محدودیت بر کافه بازار وارد مرحله جدیدی شده است. از یک طرف به رغم حذف بازی کلش آف کلنز از وب سایت و اپلیکیشن کافه بازار همچنان به دلیل این بازی با فشار و نقد مواجه می شویم و از طرف دیگر بدون هیچ توضیحی اپلیکیشن های آپارات، آپارات خردسال و فیلمیو به دستور مقام قضایی «فقط» در کافه بازار با منع انتشار روبرو می شوند.

* دستور حذف از بازار با وجود تأییدیه بنیاد ملی بازی های رایانه ای

جز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد ملی بازی های رایانه ای هیچ نهادی اقدام به صدور مجوز نشر محتوای دیجیتال نمی کند و در پاسخ به خبر خبرگزاری فارس باید تاکید کنیم که کافه بازار برای ارائه محصولات، در بر می داری مجوز از مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در خصوص این بازی ویژه نیز هماهنگی های ضروری را پیش از عقد قرارداد با بنیاد ملی بازی های رایانه ای، زیر کلکسیون همین وزارتخانه صورت داده بود و با وجود اخذ تأییدیه ناچار به حذف این بازی و چند برنامه دیگر از وب سایت خود شده است.

کافه بازار درحالی راه انتشار بازی دوست داشتنی کلش آف کلنز را از طریق مجرای داخلی و قانونی فراهم کرد که تا پیش از آن ناتوانی کاربران ایرانی از امکان پرداخت داخلی این برنامه، منجر به روی آوردن به روش های پیچیده و غیر قانونی شده بود. سایت های خرید و به فروش رسان جم، خرید و به فروش رسان اکانت کلش و به فروش رسان گیفت کارت اپ استورهای خارجی و به فروش رسان ویزا کارت و مستر کارت و ... ظهور کردند. اگرچه پلیس فتا گزارشی از میزان تخلفات و کلاهبرداری هایی که در این بخش رخ داده، ارائه نکرده اما اخطارهای این نهاد درباره خرید و به فروش رسان جم و اکانت، نشان از گستردگی تخلفات داشت. حجم بالای خروج غیر شفاف ارز از کشور بدون اخذ مالیات، فقدان نظارت متمرکز، بروز تخلفات و کلاهبرداری های گسترده و … از جمله مشکلاتی بود که با رشد غیررسمی این بازی در کشور به وجود میامد. مقایسه آمارهای ما با گزارش اخیر بنیاد ملی بازی های رایانه ای نمایان میکند بیش از 80 درصد به فروش رسان بازی ها در کشور در سال 94 به صورت قاچاق و غیررسمی انجام شده است و کانال مجلسی بازار تنها حدود 12 درصد سهم به فروش رسان را در اختیار داشته است.

ما در کافه بازار به عنوان مرجع برنامه های اندرویدی برای فارسی زبانان خود را موظف می نگاه کردیم به نوعی به این نیاز کاربران پاسخ دهیم و خواستهای آن ها را به نتیجه منتقل بکنیم. از راه کاملاً قانونی و مجلسی به مذاکره با ناشر بازی توجه کردیم و به صورت قانونی و مجلسی با هماهنگی نهادهای نظارتی با ایشان قرارداد بستیم.

فرودین ماه امسال بازی با تأیید بنیاد ملی بازی های رایانه ای (متولی بازی ها در کشور) و اعلام رده بندی سنی 12+، بعد از گذشت 3٫5 سال از انتشار جهانی آن با رعایت هنجارها و عرف داخلی به زبان فارسی در کافه بازار انتشار داده شد.

حالا دیگر کاربران به دنبال راه های غیررسمی پرداخت نمی رفتند، از کاربران مجهول اکانت تهیه نمیکردند و پرداخت ها از راه مجلسی و قانونی انجام می شد. از طرفی با جایگزینی راهکارهای داخلی در فرآیند پرداخت، ارز کمتری از کشور بیرون میرفت و کارمزد و مالیات به مکان شرکت ها و دولت های خارجی به شرکت های بومی و دولت کشورمان تعلق می گرفت.

*قرارداد کافه بازار با سوپر سل فسخ شد/ مبنای قانونی معلوم نیست

اما طولی نکشید که کافه بازار ناچار شد در راستای اجرای دستور مرجع قانونی و با توجه به تبعات حقوقی، مالی و فنی ناشی از فسخ قرارداد، این بازی را از وب سایت خود کنار زند. دستوری که معلوم عدم دقیقاً با چه هدفی و به چه دلیل صادر شده و بر چه قانونی دلالت دارد.

ما برای احقاق حق خود و کاربران ایرانی و همچنین حفظ آبروی بین المللی در حال پیگیری این موضوع هستیم و وعده داده ایم که تمام تلاشمان را بکنیم که معضل به زودی از بین برده شود.

مطرح کردن همکاری های بین المللی منطبق بر قانون و تعاملات از مجرای بانکی سوییفت، به عنوان اتهام خارج کردن ارز از کشور برای یکی از بزرگترین شرکت های کارآفرینی سال های اخیر که با شکل دهی صنعتی جدید در کشور عرضه کننده محصولات بیش از 20 هزار تولیدکننده داخلی است، شاید برای سرپوش قرار دادن روی حجم بالای خروج ارز از کشور آن هم به صورت قاچاق در واردات محصولاتی مانند گوشی موبایل، وسایل میکاپ و آرایش، ماشین و … باشد.

شاید فشار آوردن بر یک شرکت مجلسی و در بر می داری مجوز ایرانی آسانترین کار برای اکران انجام اقدامات در حوزه پیش گیری از خروج ارز از کشور باشد.

اما برای کسانی که می خواهند حقیقت را دقیق تر آگاهی بدارند باید نقل کرد، تفسیر به همین سادگی نیست. خود بازی سازان و برنامه نویسان داخلی بر این نکته اذعان دارند که ورود هنرپیشگان جدی خارجی و رقابت با ایشان باعث زیاد شدن کیفیت کار و اقبال بیشتر کاربران ایرانی به این صنعت و رشد آن می شود.

متأسفانه برخوردهای سلیقه ای به همین نکته ختم نمی شود. چند ماه پیش دستور حذف اپلیکیشن وایبر از کافه بازار به دست ما رسید و به دستور عمل کردیم اما با وجود پیگیری ها هنوز پاسخ این پرسش را نگرفته ایم که چرا برنامه ای که جلوی فعالیت آن در کشور گرفته نشده (فیلتر نیست) و از طرفی به آسانی از طریق وب سایت مجلسی برنامه، برندت بین المللی گوگل پلی و حتی سایر بازارهای اپلیکیشن داخلی قابل دریافت است، باید از کافه بازار کنار زده شود.

ما هنوز باور نکرده ایم که هدف مسئولان سوق دادن کاربران از کافه بازار به سمت برندت های خارجی باشد و این سرویس دوست داشتنی بومی زمین گیر شود. اما چنین تصمیماتی جز این سرانجامی نخواهد داشت.

چند روز گذشته اتفاقی مشابه برای اپلیکیشن های بومی آپارات، آپارات خردسال و فیلیمو رخ داد. اپلیکیشن هایی که مجموعاً بیش از 5 میلیون کاربر فعال دارند. طبق دستور مقام قضایی این برنامه ها باید از کافه بازار حذف شوند و جالب است که نه ناشر اپلیکیشن و نه هیچ سایت و فروشگاه دیگری از انتشار این برنامه ها منع نشده اند. به چشم مییاید این ممنوعیت فقط کافه بازار را نشانه رفته است.

این تصمیمات و اقدامات سلیقه ای که نقطه مقابل حمایت از تولید ملی و کسب و کار دانش بنیان است، به کسب و کارهای داخلی ضربات جدی وارد خواهد کرد. ما به عنوان یک شرکت ایرانی هرگز درخواست حمایت و کمک مالی از دولت نداشته ایم. خواسته عمده مان این است که راه برای ما و دیگر کسب و کارهای نوپا باز باشد، به قانون تمکین شود و بر آن شوی بر طبق آن صورت گیرد تا بتوانیم با تکیه بر قوانین برای رشد صنعت برنامه ریزی کنیم و هر روز با تصمیمات سلیقه ای روبرو نشویم.

آیا خوب تر نیست به مکان برخورد سلیقه ای و غیر مستدل با تولیدکنندگان محتوا، نهادی واحد که تصمیم نهایی را اتخاذ می کند، برای اخذ مجوز شناسانده شود؟ اعمال محدودیت برای کسب و کارهای داخلی که مطابق قوانین کار میکنند نه تنها منجر به حذف مجراهای مجلسی داخلی و تحمیل مخارجهای مالی و اعتباری به آنها خواهد شد بلکه به رشد بازارهای مشکی، دلالان ویزا و مسترکارت و اکانت های بازی یاری خواهد رساند.»

*****************************

مطلب از : لادن ی.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به صورت از نظر ما اگر چه محجوب است ««« »»» هميشه در نظر خاطر مرفه ماستحذف آپارات، فیلیمو، کلش و وایبر از فروشگاه اندرویدی ایرانی/ تنها قرارداد ایرانی با شرکت خارجی بازی کلش فسخ شد


TT / 162 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : لادن ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : وایبر
برچسب ها : آپارات , فیلیمو

مطالب مرتبط