ابداع تصادفی راهکاری برای مبدل دی اکسید کربن به اتانول

ابداع تصادفی روشی برای تبدیل دی اکسید کربن به اتانول

دانشمندان به طور تصادفی روشی کشف کردند که با بهره گیری از یک کاتالیزور واحد دی اکسید کربن را به اتانول مبدل میکند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه آنلاین ساینس آلرت، درصورتیکه دانشمندان بتوانند پی ببرند به چه صورت دی اکسید کربن هوا را به سوخت مبدل کنند و آن را در مقیاس صنعتی به انجام رسانند، این کار حقیقتا دنیا را عوض میکند.
ماه گذشته سطوح دی اکسید کربن هوا به بالاترین میزان خود در چهار میلیون سال گذشته رسید و این سطح اکنون دائمی شده است به این معنی که هرگز قادر نیستیم آن به سطح امن بازگردانیم.
اما چنانچه قادر باش دی اکسید کربن را به یک منبع سوختی مبدل کرد دستکم می توان روند افزایشی دی اکسید کربن را کمی کند کرد؛ اکنون محققان رویه ای ابداع کرده اند که تنها با بهره گیری از یک کاتالیزور واحد قادر هست به این دستاورد نائل شد.
\'ادم راندینون\' یکی از این محققان آزمایشگا ملی \'اوک ریج\' وزارت انرژی ایالات متحده گفت: ما تا حدودی به طور تصادفی متوجه توانایی این ماده (کاتالیزور) در تبدیل دی اکسید کربن هوا به اتانول شدیم.
محققان این کاتالیزور را با بهره گیری از کربن، مس و نیتروژن مخلوط کردند. آنها برای این منظور نانوذرات مس را در خوشه های کربن مملو از نیتروژن با بلندی 50 تا 80 نانومتر، کار قرار دادند.( یک نانومتر برابر با یک میلیونیوم یک میلی متر است).
وقتی که محققان یک جریان الکتریکی تنها 1.2 ولتی برقرار کردند، این کاتالیزور یک محلول دی اکسید کربن در آب حل را با عملکرد 63 درصدی به اتانول مبدل کرد.
این نتیجه به چندین علت فوق العاده بود: نخست اینکه این رویه بطور نقش می داری فرایند احتراق را با بهره گیری از یک مقدار بسیار کم برق معکوس می کرد و دوم اینکه این کار را با تولید محصول نسبتا بالایی از اتانول انجام شد.
به نقل کرده محققان، این نوع واکنش الکتروشیمیایی معمولا به چندین محصول گوناگون در مقادیر کم مانند متان، اتیلن، و منواکسید کربن منتج می شود که هیچ یک از آنها چندان متقاضی ندارد.
براساس این گزارش، در عوض محققان در این واکنش به مقادیر قابل استفاده ای از اتانول دست کشف کردند که هر سال در ایالات متحده میلیاردها گالن از آن برای اضافه کردن به بنزین به کار می رود.

علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان*منتشر کننده: زهره محتشمی پور
**براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد**

نگارش: مژگان ث.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نقدها را بود آيا که عياری گيرند ««« »»» تا همه صومعه داران پی کاری گيرندابداع تصادفی راهکاری برای مبدل دی اکسید کربن به اتانول


TT / 70 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : مژگان ث.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ابداع
برچسب ها : تصادفی , تبدیل , کربن , اکسید , اتانول

مطالب مرتبط