ابرقدرت های موشکی جهان را بشناسید (5 عکس)

ابرقدرت های موشکی دنیا را بشناسید

تواناییهایی که از انرژی اتمی بهره میگیرند و یا توان استفاده و یا ساخت لوازم اتمی را دارند یا به اصلاح «کشورهای اتمی» هستند، تواناترین و توانا ترین کشورها در دنیا هستند.
هفته نامه صدا - سهیلا تقوی نژاد:

10 توانایی ای که زیاد ترین توان موشکی بالستیکی را دارند

تواناییهایی که از انرژی اتمی بهره میگیرند و یا توان استفاده و یا ساخت لوازم اتمی را دارند یا به اصلاح «کشورهای اتمی» هستند، تواناترین و توانا ترین کشورها در دنیا هستند. این مساله درخصوص امنیت، صلح و نبرد در این کشورها مزیتها و معایبی دارد. به اظهار بهتر کشورهای اتمی برتر دارای اسلحه های اتمی توسعه یافته هم هستند که قادر به انهدام تمام جهان هستند. همه ملت ها از تقابل ارتشی با کشورهای توسعه یافته ابا دارند و بخاطر قدرت اتمی این کشورها با آنها وارد نبرد نمی شوند.

بر پایه گزارش ها، آغاز امریکا به قدرت اتمی تبدیل شد و بعد از آن سایر کشورها راهکار ایالات متحده را تقلید کردند. هم اکنون تمام فعالیت کشورهای قدرتمند اتمی در جهان تولید الکتریسیته از نیروگاه های اتمی است؛ افزون بر این، آنها قادر هستند با بهره گیری از انرژی اتمی تجهیزات تازه ای را برای توسعه کشورشان سازند؛ اما در عین حال، این توانایی قادر هست به کل بشریت ضرر برساند، زیرا قادر هست میلیاردها نفر را فقط در یک دقیقه با فشار دادن یک دکمه از بین ببرد. در اینجا لیستی از 10 کشور برتر جهان با خوب ترین و توانا ترین موشکهای حمل اسلحه های اتمی در سال 2017 میلادی را میشناسانیم.

10. ایران

ایران یک نام جدید در فهرست کشورهای دارای توان موشکی حمل اسلحه اتمی است. آژانس اطلاعاتی امریکا قبلا حدس زده بود که ایران قادر هست مواد اولیه مهم را برای اسلحه های اتمی دارا باشد تا قدرت و شمار اسلحه های اتمی و موشک ها همچنان محسوس باشد.
تصویر شماره 1 ⇩

پس ایران یک کشور اتمی نیست، تنها یک کشور اسلامی در دنیاست که به عنوان قدرت بالقوه اتمی حساب میشود. با این حال چندین سال پیش گزارش هایی جهت دار انتشار داده شد که ایران در جاده اسلحه اتمی است (که البته بعدها معلوم شد همه گزارش ها دروغ بوده است).

9. کشور کره شمالی

از آنجایی که دولت کشور کره شمالی توجه زیادی به ساخت و خرید اسلحه های اتمی دارد، مدت هاست که به عنوان کشوری فاسد و پر خطر برای مردمان شناخته می شود. طبق گزارش ها، کشور کره شمالی قبلا معاهده NPT را امضا کرده بود اما در سال 2003 نام خود را از فهرست متعهدان این پیمان کنار زد. وقتی در سال 2006 کشور کره شمالی اسلحه های موشکی خود را آزمایش کرد، این فرضیه تایید شد که این کشور قطعا دارای اسلحه اتمی است.

در ذیل این جریان کشور کره شمالی در سالهای 2009 و 2013 آزمایش دوم و سوم تسلیحات اتمی خود را انجام داد. بنابراین، هم اکنون نیروهای مسلح کشور کره شمالی موشکهای اتمی میانگین و کوچک را در اختیار دارند اما هنوز کمتر از 10 اسلحه اتمی دارند.

8. اسرائیل

اسرائیل افزون بر رتبه هشتم فهرست رژیم اتمی دنیا، بخاطر رفتار بسیار تهاجمی با بعضی کشورهای دیگر مثل فلسطین، به عنوان منفورترین کشور جهان به حساب مییاید؛ اسرائیل روابط بسیارضعیفی با کشورهای همسایه خود دارد که این کشورها از لحاظ دفاعی موقعیت موردعلاقه ای ندارند؛ از این رو حدود 80 اسلحه اتمی این کشور دارد. اما طبق مستندات شواهد دقیقی از تاریخ اولین آزمایش اتمی این کشور وجود ندارد. اسرائیل دارای طیف گسترده ای از خوب ترین اسلحه های اتمی است؛ از موشکهای بالستیک گرفته تا موشکهای کیهانی که توسط زیردریایی های قدرتمند پرتاب می شوند.
تصویر شماره 2 ⇩
تصویر ابرقدرت های موشکی دنیا را بشناسید

7. کشور هند

کشور هند به عنوان عضو غیر قانونی ای پیمان NPT اتمی انتخاب میشود. بنا بر شواهد تاریخی، این کشور تحقیقات خود برای توسعه اسلحه های اتمی را در سال 1967 از سر گرفت و در سال 1974 با پرده برداری از اولین تسلیحات اتمی خون جهان را شگفت زده و این کار را در سال 1998 دوباره تکرار کرد. بر پایه گزارش ها هیچ خبر رسمی در رابطه با شمار دقیق اسلحه های اتمی کشور هند وجود ندارد، اما این کشور حدودا بیش از 90 اسلحه اتمی در اختیار دارد.

بنا بر روابط خنک با کشور پاکستان، این کشور به هیچ وجه برای اولین بار از اسلحه اتمی بهره نمیگیرد و تنها برای اهداف مورد احتیاج و تقابل با هجوم دشمن از آن استفاده خواهدکرد. با این حال این کشور موشکهای زیادی مثل سری Prithvi و Agni ساخته است.

6. کشور فرانسه

کشور فرانسه یکی دیگر از کشورهای قدرتمند دنیاست که به طور مستمر تحت حملات آدمکشها قرار دارد و به این سبب است که بیش از سایر کشورهای اروپایی احتیاج به پاسداری از خود دارد؛ پس؛ بخاطر بهره گیری از خوب ترین فناوری در این اسلحه ها، این کشور توانایی هجوم به دشمن خود را از زمین، دریا و هوا خواهدداشت.
تصویر شماره 3 ⇩
تصویر ابرقدرت های موشکی دنیا را بشناسید

باحال این است بدانیم که کشور فرانسه همه اسلحه های اتمی زمینی خود را غیرفعال کرده است، اما هم اکنون تحقیقات این کشور برای مبدل شدن به قدرتمندتر شدن در زمینه اتمی ادامه دارد. کشور فرانسه با دارا بودن حدود 300 کلاهک اتمی واپسین آزمایش خود را در سال 1996 به انجام رسانده است.

5. انگلستان

انگلستان وقتی در زمینه انرژی اتمی در جایگاه نخست جهان واقع بود. بر پایه گزارش ها، در سال 1970 دولت این کشور دارای ذخیره بیش از 520 اسلحه اتمی بود و در عین حال با بی خیال شدن بیش از نیمی از کلاهک ها و تنها با احتساب حدود 215 موشک اتمی، انگلستان سومین قدرت اتمی بود. این که اولین اسلحه اتمی این کشور در سال 1952 آزمایش شده است، تاییدی بر این مدعاست.

انگلستان همچنین یکی از پنج کشور عضو NPT است. انگلستان بیش از 45 آزمون را به طور مخفیانه در این زمینه به انجام رسانده است و امروزه بخاطر ازدیاد شمار کلاهک های اتمی خود قدرتمندتر از گذشته هم است.

4. کشور پاکستان

کشور پاکستان به عنوان کشوری صلح آمیز به حساب مییاید، اما بخاطر تداوم رفتار تهاجمی کشورهای همسایه خود از جمله کشور هند، دستگاه دفاعی خود را قوی تر ساخته است و به همین جهت این کشور کلاهک های بیشتری نسبت به کشور هند دارد. کشور پاکستان تحقیقات خود را در رابطه با اسلحه های اتمی در دهه 1970 میلادی در عصر ذوالفقار علی بوتو از سر گرفت؛ وقتی که امتحانهای اتمی کشور هند در سال 1974 متوقف شد؛ کشور پاکستان راه خود را برای بهره گیری از انرژی اتمی گشود و در سال 1998 امتحانهای موفقیت آمیزی هم انجام داد. پس میان کشورهای اسلامی جهان، کشور پاکستان تنها کشور دارای قدرت اتمی است. افزون بر آن همچنان شمار کل اسلحه های اتمی این کشور معلوم نیست.
تصویر شماره 4 ⇩
تصویر ابرقدرت های موشکی دنیا را بشناسید

3. کشور چین

کشور چین یکی از کشورهای تازه به وجودآمده در زمینه انرژی اتمی در دنیاست اما از نظر تعدد اسلحه های اتمی از بسیاری از کشورهای جهان جلوتر است. در چندین دهه گذشته کشور چین با وجود این که پرجمعیت ترین کشور جهان قلمداد می شود، تقریبا در تمام جاده رشد و توسعه خود موفقیت های بزرگی داشته است. این کشور دستگاه دفاعی خود را بسیار قوی ساخته است؛ تا آنجا که بعد از گذشت 15 سال از سالروز استقلال، این کشور اولین آزمایش اتمی خود را در سال 1964 انجام داد.

همچنین کشور چین به سیاست «بی استفاده اول» محدود شده است، به این معنی است که آنها قادر هستند فقط در صورت هجوم دشمن با موشکهای اتمی، در جهت پاسداری از خود هجوم کنند. شمار حقیقی کلاهک های این کشور در حدود 300 عدد برآورد میشود.

2. امریکا ایالات متحده

امریکا در همه زمینه ها موفقیت های بزرگی دارد، اما هنوز رتبه دوم را در شمار دارندگان اسلحه های اتمی دارد. با وجود این، امریکا به عنوان توانا ترین کشور جهان شناخته می شود زیرا نیروهای ارتشی این کشور بیش از 7000 کلاهک در اختیار دارد و حدود 2080 کلاهک را در کشورش مستقر کرده است.
تصویر شماره 5 ⇩
تصویر ابرقدرت های موشکی دنیا را بشناسید
افزون بر این شمار 5180 کلاهک دیگر هم به این شمار افزوده میشود که بنام کلاهک های هستهای تاکتیکی یا کلاهک های استراتژیک شناخته می شوند. همچنین امریکا حدود 785 موشک از نمونه مدل اسلحه های موسوم به SLBM و ICBMها را نسبت به کشورهای دیگر از جمله روسیه در اختیار دارد، پس دستگاه دفاعی کشور ایالات متحده بسار قوی است.

1. روسیه

روسیه از گذشته تا امروز به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند جهان شناخته می شود. بر پایه گزارش ها، روسیه بدلیل مسابقه اتمی و هم ترازی با سایر کشورهای غربی، بیش از 45000 کلاهک را در اختیار دارد اما به تازگی شمار موشکهای اتمی این کشور به حدود 8000 رسیده است و این درحالی است که روسیه در حدود 1800 کلاهک فعال آماده عمل را در اختیار دارد.
اما شهرت ارتشی این کشور بدلیل دارا بودن 515 موشک بالستیک بین قاره ای، اسلحه های موسوم به SBLMs و بمب افکن های استراتژیک است. با وجود این، هزاران کلاهک استراتژیک مستقر نشده در این کشور وجود دارد. روسیه همچنین یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان اسلحه در دنیاست.

skynews

---لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد---

تهیه از : ژيان ا.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ره رو منزل عشقيم و ز سرحد عدم ««« »»» تا به اقليم وجود اين همه راه آمده‌ايمابرقدرت های موشکی جهان را بشناسید (5 عکس)


TT / 442 --- TP / 28%گردآوری شده توسط : ژيان ا.
تاریخ گردآوری : 2017-07-17
در دسته بندی : ابرقدرت
برچسب ها : بشناسید
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :