اتاق تزریق آخرین حلقه مفقوده از پازل اعتیاد یا کپی برداری از مدل غربی؟

اتاق تزریق آخرین حلقه مفقوده از پازل اعتیاد یا کپی برداری از مدل غربی؟

شاید ایده راه‌اندازی اتاق‌های امن تزریق موادمخدر در کشور راهی برای کاهش اعتیاد و حتی آخرین حلقه مفقوده از پازل مهار آسیب‌ها باشد، اما چنین ایده‌ای از نظر برخی کارشناسان با فرهنگ کشور همخوانی نداشته و در اولویت هم قرار ندارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، موضوع افتتاح اتاق های تزریق موادمخدر در روزهای اخیر بسیار مطرح شده و نظرات مخالف و موافق زیادی را نسبت به خود جلب کرده است.

اتاق تزریق در واقعیت همان اتاق های مصرف مدیریت شده (Drug consumtion room یا همان DCR ) هستند. در این اتاق ها امکاناتی وجود دارد که مصرف مواد تحت نظارت کارشناسان تعلیم نگاه کرده انجام می شود.

این اتاق ها با این هدف افتتاح می شوند که کسی که می خواهد مواد به کار برد، بیش از حد مصرف نداشته باشد و به اصطلاح «اور دوز» نکند یا این که مواد ناپاک نباشد.به همین علت به نقل کرده موافقان این برنامه، بهره گیری از این اتاق ها موجب کاهش خطرات ناشی از انتقال بیماری از طریق تزریق غیربهداشتی، پیش گیری از مرگ و فوت شو براثر مصرف بیش از حد مواد و اتصال مصرف کنندگان مواد مخدر در معرض خطر بالا با خدمات درمان اعتیاد و دیگر خدمات اجتماعی خواهد شد.

اتاقهای تزریق در دنیا

اما این که این اتاق ها در کشورهای دیگر هم وجود دارد و تجربه جهانی چه نقل میکنید؟! گزارش های بین المللی ماجرا از آن دارد که حدود 90 مرکز DCRs هم اکنون در دنیا وجود دارند که کشور هلند با 30 مرکز بالاترین رتبه را در بر می دارد. کشورهای آلمان، سوئیس، نروژ، اسپانیا، دانمارک، یونان، لوکزامبورگ، کشور کانادا و استرالیا دیگر کشورهایی هستند که هم اکنون از مراکز DCRs به عنوان بخشی از برنامه های درمانی و کنترلی در حوزه سوء مصرف مواد مخدر بهره میگیرند و نخستین DCRها در کشور سوئیس و در دهه 1980 در واکنش به دغدغه ها درباره مصرف گسترده هروئین در جاهای عمومی به وجود آمد.

تجربه موفقیت آمیز اتاق های تزریق

گزارش های انتشار داده شده در بررسی عملکرد DCRs نیز نمایان میکند اهداف محقق شده در بهره گیری از این اتاق ها در دستیابی به هدف عمومی شان که مصرف کنندگان خیابان استراحت کن و مصرف کنندگان طولانی مدت بوده اند موفق بوده است. کاهش بروز حوادث مرتبط با ناپاکی مواد و مهار افزایش ویروس HIV و هپاتیت C از نتایج حاصل شده بوده است. همچنین این اتاق ها درکاهش مصرف عمومی نیز موفق بوده اند. اتاق های مصرف مواد در دستیابی به اهداف اولیه و به منظور فراهم نمودن تجهیزاتی برای مصرف مطمئنتر مواد، بهبود بخشیدن به شرایط تندرستی گروه مدنظر در جهت کاهش مریضیهای عمومی و بدون ایجاد خطرجدی موفق بوده اند.

اجرای پایلوت در 3 استان پرخطر

محسن روشن پژوه معاون جلو گیری و اعتیاد سازمان بهزیستی به فارس نقل میکنید: برنامه کاهش زیان را پذیرفته ایم پس باید بطور کامل و مبتنی بر شواهد اجرا شود یکی از این انگشتر های برنامه پازل کاهش زیان که در دنیا تجربه کامیابی داشته و تاثیر گذاری آن را در کاهش پیامد از جمله خشونت و ابتلا به ایدز و اوردوز نمایان کرده افتتاح اتاق تزریق یا به واژه دقیق تر اتاق های مصرف مدیریت شده است.

وی ادامه می دهد: ما چنین توصیه ای را از سال های پیش مطرح کردیم اما ستاد مبارزه با موادمخدر به ثبت نرساند تا امروز؛ اکنون نیز قرار است به صورت پایلوت اجرا شود تا از نظر علمی و تاثیر داشتن چک شود. این برنامه در سه استان پرخطر از جمله کرمان و خوزستان و سیستان وبلوچستان اجرا می شود و امکان می دارد تهران هم به آن اضافه شود.

روشن پژوه نقل میکنید: درگیری ای که داریم این است که نگاه بکنیم این برنامه با چه ملاحظاتی خوب تر است اجرا شود. این که گروه سنی ویژه ای تعریف شود یا معتادانی را دربربگیرد که نوع ویژه ای از مواد مخدر را به کار میبرند، باید در پروتکل وارد شود، در حالی که هنوز نهایی نشده است.افتتاح اتاق های امن تزریق 2 تا 3 ماه آینده خواهد بود و ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز با آن قبول می دارد، چرا که مصوبه ستاد است.

وی ادامه می دهد: پیشنهاد افتتاح این اتاق ها از سوی سازمان بهزیستی بوده و در نشست مشترک وزارت رفاه و ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح و به تصویب رسیده است.ما در واقع با ایجاد چنین اتاق هایی مواد مخدر به معتادان نمی دهیم بلکه شرایطی را فراهم می کنیم که علاوه بر این که مهار ما بر مصرف معتادان بیشتر می شود، زیان کمتری هم به آنها وارد شود.علت ارائه چنین توصیه ای، مقابله با حضور معتادان در خیابان ها، پارک ها و اماکن عمومی است، از طرفی، مصرف تزریقی مواد مخدر نیز که بسیار خطرزا بوده، از این طریق کاهش کشف میکند.

شاید ایده افتتاح چنین اتاقهایی کاهش زیان و کاهش تعداد معتادان متجاهر باشد بگونه ای که چنانچه به یک معتاد سرنگ و سوزن، بدهیم و بگوییم که برو و به طور بهداشتی تزریق کن چنانچه برود زیر پل یا جاهای دیگر آمپول زند، متجاهر می شود اما چنانچه به اتاق های مصرف مدیریت شده DCR مراجعه کرده و آنجا آمپول زند دیگر متجاهر نیست. اما ایجاد چنین اتاق هایی از نظر برخی کارشناسان حوزه موادمخدر،در اولویت قرار ندارد.

نیازی به مدلسازی غربی نیست

هومان نارنجی ها کارشناس و پژوهشگر اعتیاد به فارس نقل میکنید: افتتاح اتاق تزریق اعتیاد اولویت نیست و رشد قارچ گونه برخی سیاست ها در حوزه اعتیاد را شاهد هستیم. این همه مدارس و خانواده های بی اطلاع نسبت به اعتیاد داریم و در جامعه خبر دهی کم است، بنابراین باید این اقدامات در کشور انجام شود و سپس به سراغ ساختن اتاق تزریق اعتیاد برویم.

وی ادامه می دهد: در این رابطه هم باید نگاه بکنیم دستگاه خدمات ما آیا جوابگوی افتتاح اتاق های تزریق است یا خیر، به چشم مییاید در وهله نخست افتتاح چنین اتاق هایی بد نباشد اما باید نگاه بکنیم افرادی که معتاد تزریقی هستند نیازمند این خدمات هستند و قادر هستند با چنین روشی زیند.

این درمانگر و پژوهشگر اعتیاد معتقد است: چنانچه این مسئله اولویت ملی در حوزه اعتیاد آگاهی داشته شود نیاز داریم که هر چه با سرعت تر در مورد آن پژوهش به انجام رسانیم در حالی که هنوز نسبت به این موضوع شک و تردید وجود دارد.در حال حاضر پوشش برنامه های جلو گیری در کشور و در حوزه اعتیاد کمتر از 5 درصد است آن زمان چنانچه بیاییم برای ایجاد اتاق های تزریق امن، اعتبار قرار بدهیم و آن را اولویت گذاریم درست نیست، بلکه باید به برنامه ها متناسب با حجم و مخاطب آنها بها بدهیم نه این که برنامه ای بسازیم و فقط گروه ویژه ای از آن بهره مند شوند و بعد این گروه را نتوانیم در برنامه های دیگر جمع و جور کنیم.

نارنجی ها نقل میکنید: ضروری نیست تمام خدمات در حوزه اعتیاد کشورهای دیگر را در ایران پیاده سازی کنیم بلکه خوب تر است در تمام بخش های مرتبط با اعتیاد بودجه های عالی ای اختصاص یابند تا به تعادل برسیم نه این که از هر چیزی مدلی داشته باشیم.

یک بام و دوهوای ستادمبارزه با موادمخدر

اما در نشست 131 ستاد مبارزه با مواد مخدر که به ریاست وزیر کشور در تاریخ 28 ماه اردیبهشت به انجام رسانده شد، موضوع «نقش پایلوت مدیریت به کار برده شده مواد مخدر و روانگردان در دو استان کشور» مورد بحث و بررسی قرار گرفت و خلال موافقت با کلیات آن مقرر شد جزئیات امر و پروتکل های درمانی در کمیته درمان مطالعه شود و در نتیجه مصوب شد وزارت رفاه از طریق سازمان بهزیستی استان های داوطلب اجرای پایلوت آن را برعهده بگیرد.

اما مورد جالب این که تا این لحظه ستادمبارزه با موادمخدر از قبول این مصوبه شانه خالی کرده و نسبت به اجرای این نقش بیان بی اطلاعی می کند.

پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با رد هرگونه برنامه برای ایجاد اتاق تزریق در استانی خاص، افتتاح این اتاق ها را ایده ای می خواند که اجرایی شدنش نیازمند بررسی همه جانبه تمامی ابعاد اجتماعی، فرهنگی، انتظامی و ... است.

وی نقل میکنید: ایجاد اتاق های تزریق، تنها یک نقش و ایده است که به عنوان حلقه انتهایی کاهش زیان برای معتادان پرخطری که امکان ترک رفتارهای پرخطر آن ها وجود ندارد مطرح شده تا با بهره مندی از آن، بستر مصرفِ مدیریت شده برای این افراد مهیا شود و از رواج مریضیهای مزمن و واگیر بر اثر تزریق ناپاک پیش گیری شود.

افشار ادامه می دهد: در برنامه ریزی های انجام شده مقرر شده بود تا استان هایی که به واسطه شرایطشان خواستار افتتاح این اتاق ها هستند، درخواست خود را به ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشنهاد کنند و کمیته درمان این ستاد، لزوم این درخواست را چک کند که تاکنون هیچ خواستی در این بخش ارائه نشده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر نقل میکنید: مورد اصلی و قابل توجه آن است که حتی افتتاح و ایجاد محدود این اتاق ها در برخی مناطق کشور نیز، نیازمند بررسی های دقیق و رعایت تمامی جوانب فرهنگی، بومی، اجتماعی و اخذ مصوبه های استانی و همچنین نبود وجود مقاومت مردمی در برابر آن است و تا این لحظه هیچ برنامه ای برای ایجاد این اتاق ها در استانی خاص وجود ندارد.

حال باید دید آیا با ایجاد هماهنگی های ضروری بین دستگاهی و همراهی رسانه های عمومی و نخبگان به صورت مؤثر و توأم با یک مصاحبه ی اجتماعی می توان به تجارب موفق بین المللی دل خوش کرد یا خیر.

و آیا می توان به نقل کرده کارشناسان مربوطه امید داشت که چنانچه چنین اتفاق نطری رخ دهد اجرای نقش پایلوت اتاق های تزریق به صورت محدود، مهار شده و تحت نظارت های پزشکی و حمایتی قادر هست به عنوان یک اقدام و تجربه مناسب در راستای مهار و کاهش سوء مصرف مواد مخدر در کشور به تصویب رسانده شود.

__________________________________

تهیه و تدوین : گلبهار ق.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ از مشرب قسمت گله ناانصافيست ««« »»» طبع چون آب و غزل‌های روان ما را بساتاق تزریق آخرین حلقه مفقوده از پازل اعتیاد یا کپی برداری از مدل غربی؟


TT / 244 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : گلبهار ق.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : پازل
برچسب ها : اعتیاد , تزریق , حلقه , مفقوده

مطالب مرتبط