کشف 2 اتاق مستتر در دل اهرام مصر

همشهری آنلاین: همواره این فرضیه وجود داشته‌است که در زیر هرم بزرگ جیزه شبکه‌ای مخفی از معابر و اتاقک‌ها وجود دارد که با هدف اجتناب کردن از ورود باستان‌شناسان و سارقان ساخته شده‌اند، و اکنون محققان سندی قرار می داری از وجود فضاهایی خالی در این هرم را به دست آورده‌اند.

این فضای خالی مرموز در پس رخ شمالی هرم واقع شده‌است و حفره‌ای دیگر نیز در حاشیه شمال شرق کشف شده‌است که هردو به طور کامل از راهروی عمده و فضای داخلی مقبره‌های درون هرم مجزا هستند.

هرم بزرگ جیزه که به هرم خوفو نیز شهرت دارد، درحدود 4500 سال قبل برای فرعون خوفو ساخته شده‌است. این هرم در وقتی که بنا شد، ارتفاعی برابر 146 متر داشت و بزرگترین سازه در کل کشور مصر به شمار می‌رفت.

محققان دانشگاه‌ها و موسسه‌ها و شرکت‌های تکنولوژی گوناگون از سراسر دنیا در پروژه‌ای به نام اسکن کردن اهرام حضور یافته‌اند تا با بررسی هرم بزرگ با بهره گیری از ابزارهای غیر مخرب به یافته‌های تازه ای درباره این سازه مرموز دست کشف کنند. در این پروژه که هدایت آن به عهده دانشگاه قاهره و کانون فرانسوی به نام HIP است، محققان باید از مخلوطی از سیستم‌های حرارت‌سنجی فروسرخ، شبیه‌سازی سه‌بعدی،‌و تصویربرداری و رادیوگرافی میونی، شگفتی‌های اهرام را آشکار سازند.

محققان با بهره گیری از همین تکنیک‌ها،‌ اکنون درجایی که در وضعیت عادی باید دیوار وجود داشته‌باشد،‌فضاهایی خالی کشف کرده‌اند. اصلی‌ترین ابزار در این پروژه تصویربرداری میونی است که به واسطه آن ذرات میون درون محیط پراکنده می‌شوند و نقشه‌ای سه‌بعدی از سازه اهرام را در اختیار محققان قرار می‌دهند.

یکی از حفره‌های یافته شده 105 متر بالاتر از کف هرم در بخش شمال شرق واقع شده‌ و دیگری نیز در پس رخ شمالی هرم در نزدیکی در ورودی نگاه کرده شده‌است و هیچ مدرکی از ارتباط داشتن این دو فضا به یکدیگر حاصل نشده است. اکنون محققان درتلاشند تا شکل،‌اندازه و موقعیت دقیق این اتاقک‌ها را با بهره گیری از دستگاه تصویربرداری میونی مشخص سازند.

اولین‌بار نشانه‌های وجود این حفره در سال 2015 با مشاهده سیگنال‌های حرارتی غیرعادی در پس رخ شمالی هرم کشف شد.

**************

متن از : كيانا ی.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آبی به روزنامه اعمال ما فشان ««« »»» باشد توان سترد حروف گناه از اوکشف 2 اتاق مستتر در دل اهرام مصر


TT / 38 --- TP / 9%

گردآوری شده توسط : كيانا ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اهرام
برچسب ها :

مطالب مرتبط