کشف دو اتاق نهفته در دل اهرام مصر

کشف دو اتاق مخفی در دل اهرام مصر

دانش‌های بنیادی - همشهری آنلاین نگاشت: همواره این فرضیه وجود داشته‌است که در زیر هرم بزرگ جیزه شبکه‌ای مخفی از معابر و اتاقک‌ها وجود دارد که با هدف اجتناب کردن از ورود باستان‌شناسان و سارقان ساخته شده‌اند، و اکنون محققان سندی قرار می داری از وجود فضاهایی خالی در این هرم را به دست آورده‌اند.

این فضای خالی مرموز در پس رخ شمالی هرم واقع شده است و حفره ای دیگر نیز در حاشیه شمال شرق یافته شده است که هردو به طور کامل از راهروی اصلی و فضای داخلی مقبره های درون هرم مجزا هستند.

هرم بزرگ جیزه که به هرم خوفو نیز شهرت دارد، درحدود 4500 سال قبل برای فرعون خوفو ساخته شده است. این هرم در وقتی که بنا شد، ارتفاعی برابر 146 متر داشت و بزرگترین سازه در کل کشور مصر به حساب میامد.

محققان دانشگاه ها و کانون ها و شرکت های تکنولوژی گوناگون از سراسر دنیا در پروژه ای به نام اسکن کردن اهرام حضور یافته اند تا با بررسی هرم بزرگ با بهره گیری از ابزارهای غیر مخرب به یافته های تازه ای درباره این سازه مرموز دست کشف کنند. در این پروژه که هدایت آن به عهده دانشگاه قاهره و موسسه فرانسوی به نام HIP است، محققان باید از مخلوطی از دستگاه های حرارت سنجی فروسرخ، شبیه سازی سه بعدی، و تصویربرداری و رادیوگرافی میونی، شگفتی های اهرام را آشکار سازند.

محققان با بهره گیری از همین تکنیک ها، اکنون درجایی که در وضعیت عادی باید دیوار موجود موجود باشد، فضاهایی خالی یافته اند. عمده ترین ابزار در این پروژه تصویربرداری میونی است که به واسطه آن ذرات میون درون محیط پراکنده می شوند و نقشه ای سه بعدی از سازه اهرام را در اختیار محققان میگذارند.

یکی از حفره های یافته شده 105 متر بالاتر از کف هرم در بخش شمال شرق واقع شده و دیگری نیز در پس رخ شمالی هرم در نزدیکی در ورودی نگاه شده است و هیچ مدرکی از ارتباط داشتن این دو فضا به یکدیگر حاصل نشده است. اکنون محققان درتلاشند تا شکل، اندازه و موقعیت دقیق این اتاقک ها را با بهره گیری از سیستم تصویربرداری میونی مشخص سازند.

اولین بار علامت های وجود این حفره در سال 2015 با مشاهده سیگنال های حرارتی غیرعادی در پس رخ شمالی هرم کشف شد.

۵۴۵۴

****با تشکر از انتخاب شما****

نگارش از: اشكان ن.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلا چو غنچه شکايت ز کار بسته مکن ««« »»» که باد صبح نسيم گره گشا آوردکشف دو اتاق نهفته در دل اهرام مصر


TT / 55 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : اشكان ن.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اهرام
برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :