اتحاد بین کشورهای اکو، رمز افزایش درآمد ملی

اتحاد بین کشورهای اکو، رمز افزایش درآمد ملی

اقتصاد کلان - وزیر اقتصاد با تاکید بر گسترش و توسعه اقدامات الکترونیکی گمرکات کشورهای عضو اکو گفت: با نشست‌های بیشتر مسوولان گمرک و تجارت در مناطق مرزی و حصول توافق‌های تبلیغاتی و اعمال تعرفه‌های ترجیحی می‌توان اهداف از قبل تعیین شده اکو را تعیین کرد.

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، علی طیب نیا در هفتمین انجمن روسای کل گمرکات کشورهای عضو اکو که امروز به انجام رسانده شد، با اشاره به اقدامات الکترونیکی انجام شده در گمرک ایران اضافه کرد: هماهنگی در جهت اتصال شبکه وسیع داده های الکترونیکی و تبادل اطلاعات تجاری، گسترش راه های مواصلاتی و هموارسازی مسیرهای کسب وکار همواره منجر به کاهش مخارجها و بالارفتن منافع متقابل بر اساس مزیت های نسبی خواهد شد.

طیب نیا همچنین تصریح کرد: در کشورهای عضو اکو به خاطر کوتاه بودن فاصله جغرافیایی ظرفیت بالایی برای ایجاد و افزایش تجارت نگاه کن کشورها موجود بوده و برای تحقق این هدف گسترش و بهبود زیرساخت های حمل ونقل، ساده سازی رویه های گمرکی، هماهنگ کردن اسناد تجاری، عضویت در کنوانسیون های نگاه کن المللی، جلا دادن قوانین داخلی متناسب با برنامه های اکو، برداشتن موانع تجاری منطقه ای و کاهش معضلات مرزی نگاه کن کشورها، منافع طرفین را تحت تاثیر گذاشته و موجب کاهش معضلات موجود می شود.

وی اضافه کرد: به همین دلیل است که در چنین شرایطی سرعت انتقال کالا بالاتر رفته و قیمت خاتمه یافته کاهش کشف میکند. از سوی دیگر دسترسی به بازارهای بکر و امکان استفاده از نیروهای جوان منطقه آسیای میانه و تقاضای گسترده و در حال رشد برای کالا و خدمات و همچنین منابع غنی که در این نقطه متمرکز شده است آینده خوبی را در افق همکاری کشورهای عضو به وحشت افتیم می کند، بنابراین ضروری است در جلسه های کارشناسی توجه بیشتری به این مسائل صورت گیرد تا بتوانیم با سرعتتر به اهداف مشترکمان برسیم. ما به دنبال این هستیم تا از طریق تشریک مساعی و بررسی دقیق ظرفیت های موجود بتوانیم سرمایه گذاری مشترکی برای تربیت نیروی ماهر و چابک داشته باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین بیان کرد: بازرگانان ما باید بدون دغدغه و دغدغه کالاهای خود را براساس مزیت های نسبی از جمله موقعیت های جغرافیایی و کاهش وقت جابه مکانی کالا مبادله کرده و حجم تجارت را نگاه کن کشورهای عضو زیاد بکنیم.

وی بیان کرد: اکنون سال ۲۰۱۶ میلادی رو به پایان است، در حالی که رشد اقتصادی کشورهای منطقه از نرخ مطلوب برخوردار نبوده است. رشد سازمان یافته تروریسم برخی کشورهای منطقه خاورمیانه را با درگیریهای جدی مواجه ساختند که این موضوع بدون شک عملکرد اقتصادی کشورهای عضو اکو را تحت تاثیر گذاشته است، بنابراین شایسته است برای اهداف مشترک برنامه ریزی اقتصادی دقیق و منسجم تری داشته باشیم.

وی گفت: توجه مخصوص به توسعه تجارت خارجی که ارتباط مستقیمی با رشد اقتصادی دارد و افزایش صادرات و واردات منافع زیادی را برای کشورهای عضو اکو به همراه خواهد داشت. روش های جدید تولید، ارتقای رقابت پذیری، افزایش کارایی، کسب منافع، کاهش محدودیت های ارزش داری و تخصص گرایی در امر تولید و کسب درآمد ملی بالاتر از جمله مواردی است که همه ما به آن اذعان داریم که این امر به جز اتحاد منطقه ای قابل دسترسی نخواهد بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با جلسه های بیشتر مسوولان گمرک و تجارت در مناطق مرزی و حصول توافق های تبلیغاتی و اعمال تعرفه های ترجیحی می توان اهداف از قبل تعیین شده اکو را تعیین کرد.

به نقل کرده وی، موردی که باید به آن دقت داریم فلسفه ایجاد سازمان اکو و مسوولیت کشورهای عضو آن است که نباید از آن غفلت کرد.

طیب نیا تاکید کرد: گسترش تجارت درون منطقه و فرامنطقه ای و گسترش حمل ونقل، کشاورزی، انرژی، خدمات عمومی و زیربنایی، مبارزه با موادمخدر و تعلیم امور علمی و فرهنگی جزو اولین توافقات اکو بوده است و باید توجه داشته باشید که فرآیند تحقق هر برنامه اقتصادی در قلمرو کشورهای مستلزم فرآیندسازی ابزارها و سازوکارهای ضروری و نظارت دقیق تر بر اجرا و اجتناب از وضع قوانین محدودکننده و مهار های مکرر است حال آنچه تحقق برنامه های اقتصادی در سطح فراملی و منطقه ای از اهمیت و ظرفیت های بیشتری برخوردار است و باید وقت رسیدن به این اهداف را با هماهنگی یکدیگر کوتاه تر کنیم.

طیب نیا بیان کرد: نگاهی به عملکرد سازمان همکاری اقتصادی اکو نمایان میکند که وجود تلاش های صورت گرفته در زمینه همگرایی و همکاری بیشتر نگاه کن کشورهای عضو هنوز هم نیازمند اتخاذ تدابیری است تا بتوانیم از ظرفیت ها و توانمندی های بالفعل و بالقوه به شکل مطلوب تری بهره گیریم.

وی همچنین بیان کرد: در این زمینه مواردی از جمله ظرفیت سازی، شفافیت در قوانین موضوع رفع معضلات مرزی و ساماندهی آن، ایجاد مطمئنی در حمل ونقل و توجه به ایستگاه های راه آهن، اتصال به شبکه های وسیع داده ها در سطح منطقه و تبادل الکترونیکی آنها از جمله اطلاعات بارنامه و مانیفست ها در جهت مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر و به اشتراک گذاری اطلاعات آنها، تعلیم و استفاده از دانش جدید شده و الگوگیری از کشورها که در این زمینه کامیاب بودند از جمله مواردی است که قادر هستند ما را در رسیدن به این هدف یاری رسانند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: چشم انداز 10 ساله برنامه راهبردی کشورهای عضو اکو در چارچوب سند اکوی چشم انداز 2025 آماده شده و امیدواریم گام های مثبت و بلندی برای پیشبرد اهداف تعیین شده برداریم. همچنین امیدواریم دستاوردهای نشست کارشناسی و انجمن روسای کل گمرکات کشورهای عضو اکو منجر به توسعه روابط اقتصادی و تقویت جایگاه اکو در مناسبات نگاه کن المللی و همچنین بهبود همکاری های گمرکی شود.

گفتنی است طیب نیا در حاشیه این انجمن در جمع خبرنگاران از نامه سیف به رییس جمهور بیان بی اطلاعی کرده و موضوع استعفای خود را نیز انکار کرد.

22339

--- براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد ---

نگارش توسط : سامان ط.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ما نه رندان رياييم و حريفان نفاق ««« »»» آن که او عالم سر است بدين حال گواستاتحاد بین کشورهای اکو، رمز افزایش درآمد ملی


TT / 112 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : سامان ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اتحاد
برچسب ها :

مطالب مرتبط