اثرگذاری یک معضل برای زنان روی پوست بدن

تاثیر یک مشکل زنانه روی پوست

سندرم پیش از پریود، مجموع تغییرات هورمونی است که باعث بروز علائم جسمانی و روحی زیادی در خانم ها می شود. در این مطلب در خصوص این سندرم، تاثیر آن روی پوست و روش هایی برای مهار آن حرف میزنیم.

فاطمه مهدی پور –
تصویر و عکس تاثیر یک مشکل زنانه روی پوست

شروع دوره پریود برای بسیاری از خانم ها مانند کابوس است. کم نیست تعداد زنهایی که با نزدیک شدن به شروع پریود، احساس ناخوشایندی مییابند و کل دستگاه بدن شان به هم می ریزد. تغییرات هورمونی نه تنها حالت درونی آنها را به هم می ریزد، بلکه تاثیر خود را روی ظاهر و پوست آنها نیز به مکان قرار میدهد.

این احساسات ناخوشآیند، تغییرات خلق و خوی، خستگی و غیره که کابوس ماهانه خیلی از خانم هاست، از علائم سندرم پیش از پریود به حساب مییایند. بنابراین اگه قبل از پریود دچار افسردگی و حالات ناخوشایند می شوید، آگاهی بدارید که امکان می دارد دچار این سندرم باشید. بنابراین بهتر است خونسردی تان را حفظ کرده و شناخت تان را نسبت به این مشکل زیاد کنید. در این صورت بهتر قادر هستید با آن مقابله کنید.

سندرم پیش از پریود کدام است؟

سندرم پیش از پریود مجموع تغییرات هورمونی است که باعث بروز علائم جسمانی و روحی زیادی در خانم ها می شود. این علائم شامل عصبانیت، تحریک پذیری، افسردگی، گرفتگی عضلانی، افزایش اشتها و غیره می شود. معمولا این علائم 7 تا 14 روز قبل از پریود شروع می شوند و به محض آغاز آن نابود میشوند.

عوامل دخیل در ابتلا به سندرم پیش از پریود

وقتی که بدن متوجه می شود بارداری در کار نیست، ترشح استروژن، پروژسترون و تستوسترون را متوقف کرده و میزان آنها را به طور گیراای کم میکند. این تغییرات هورمونی اثرات ناخوشایند خود را بروز می دهند. در واقع این تغییرات نه تنها باعث ایجاد احساس خستگی می شوند، بلکه سردرد نیز بوجود آورده و روی پوست تاثیر منفی قرار میدهند. مجموع این مسائل ، علائم سندرم پیش از پریود را بروز می دهد.

تاثیر سندرم پیش از پریود روی پوست

یکی از پیامد شایع سندرم پیش از پریود این است که رنگ پوست را تیره و کدر می کند. در واقع حدود 5 روز قبل از شروع پریود، میزان هورمون تستوسترون بیش از استروژن (هورمونی که ویژگی های زنانه را مهار می کند) می شود. استروژن پوست خانم ها را خوش آب و رنگ کرده، اندازه منافذ را کوچولوتر و ترشح اسید هیلارونیک، کلاژن و الاستین را زیاد میکند.

ماسک خاک رس خوب ترین روش برای جذب چربی مازاد پوست است. قادر هستید با مخلوط این خاک با مقداری آب یک خمیر آماده کرده و به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست بزنید. این کار باعث پاکی پوست و خشک شدن آکنه ها می شود

اما با غلبه هورمون تستوسترون که هورمون مردانه است، معضلات زنانه هم شروع می شود. پوست به خاطر ترشح چربی زیاد برق می زند. تستوسترون ترشح سبوم را زیاد میکند و پوست و موها را چرب تر می کند. این هورمون در عین حال باعث افزایش قطر منافذ پوست می شود. در نهایت این که سر و کله آکنه ها نیز روی پوست یافت میشود.

پیشنهادهایی برای کاهش اثرات سندرم پیش از پریود

از استرس دور باشید

استرس یکی از عوامل عمده بروز آکنه و کدر شدن پوست است. برای کاهش اثرات منفی این سندرم ضروری است که استرس تان را کم کنید. خارج بشوید، پیاده روی کنید، قرآن مجید بخوانید. خلاصه زمان خاصی را برای آرامش هر چه بیشتر خود اختصاص دهید.

از مصرف فست فود و غذاهای ناسالم بپرهیزید

از مواد غذایی چرب و فست فودها دوری کنید. چربی باعث تحریک بدن می شود و علائم را تشدید می کند. به مکان مواد غذایی پرچرب، از میوه ها و سبزیجات و آبمیوه های طبیعی بهره گیرید.

امگا3ها را دریابید

مواد غذایی سرشار از امگا3 خوب ترین دوستان این دوره هستند. مصرف ماهی، زیتون، روغن زیتون و اسفناج را از یاد نبرید.

از دستکاری جوش ها بپرهیزید

جوش و آکنه ای که در این زمان روی پوست سبز می شوند، خیلی زود و خود به خود نابود میشوند. بنابراین نباید آنها را دستکاری و تحریک کنید. کافیست پوست را تمیز نگه دارید.

ماسک خاک رس را دریابید

ماسک خاک رس خوب ترین روش برای جذب چربی مازاد پوست است. قادر هستید با مخلوط این خاک با مقداری آب یک خمیر آماده کرده و به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست بزنید. این کار باعث پاکی پوست و خشک شدن آکنه ها می شود.

مکمل ها دوست شما در این زمان

شما قادر هستید با شروع معضلات و احساسات ناخوشایند به سراغ مکمل هایی مانند مولتی ویتامین ها، ویتامین E، ویتامین B6 و کلسیم بروید. البته نیازی نیست همه را با هم به کار برید.

زیاده روی در مصرف این مکمل ها نیز پیشنهاد داده نمیشود. قادر هستید روزانه یکی از این مکمل ها را به کار برید. در این دوره حتما ورزش کنید و از بی تحرکی و خانه نشینی دور باشید.

—براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد—

تهیه از : آراسته ر.

سلامت بانوان در بخش سلامت خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تکيه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف
««« »»»
مگر اسباب بزرگی همه آماده کنی

اثرگذاری یک معضل برای زنان روی پوست بدن

TT / 120 — TP / 14%

نظر دهید