اجازه بدید رفیق بازیش را کند

اجازه بدهید رفیق بازیش را کند

علل علمی رفیق بازی آقایان

آقایان متأهل همیشه از طرف همسر خود در مضیقه رابطه ای با دوستانشان می باشند. گاهی حسرت می خورند که یک روز برای تماشای ورزش فوتبال یا بازی آن با دوستان زمان مجردی جمع شوند اما بدلیل رنجش همسرشان از این کار سر باز می زنند. علم اثبات کرده است که رفیق بازی دررده موردعلاقه به تندرستی آقایان یاری میرساند.


در جوار تمام دلهره و وحشتهای پس از زندگی مشترک، آقایان همیشه در یک سردرگمی بین دوستان و همسر خود است. دوستانی که اگه همراهیشان نکند زن ذلیل خطاب و همسرش بدلیل رفیق بازی او را متعهد به منزل و خانواده نمی داند.

در روز های اول عروسی و زندگی به وابسته تازه بودن و برنامه های گوناگونی که بین زوج یافت می شود، ارتباط با دوستان چه از جانب مرد و چه از جانب زن مبتلا آشفتگیهایی می شود اما رفته رفته با قرار گرفتن در جاده زندگی و روی غلطک افتادن برنامه ها، هم زن و هم مرد زمان برای با دوستان خود بودن هم مییابند.

بودن آقایان با دوستان مذکر خود، در تندرستی آن ها اثربخش است. آقایان به تفریح و گشت و گذار با دوستان خود نیازمند می باشند. اما قطعا این جمله برای بانوان خیلی ناخوشند و غیرمنطقی است. حتی ترجیح می دهند این تندرستی کگه در اثر با دوست بودن قرار است برای همسرشان به وجود آید، نباشد.

تصویر این قضیه جهان شکل دیگری است. آقایان از همسران خود می خواهند برای تغییر کردن روحیه و تفریحشان هم که شده در ماه یک بار با دوستانشان در منزل یا در بیرون از منزل جمع شوند. گرچه امکان می دارد این دور هم جمع شدن بانوان نه تنها در سلامت شان تاثیر مثبت نداشته باشد، بلکه گاهی صحبتهای خاله زنکانه و چشم و هم چشمی های نا به جا روحیه شان را از طرف دیگر مبتلا عوض شود.


نیاز آقا ها به بودن در میان های مردانه
از علل مشاجرات متداول میان همسران، همین شکایت از صرف وقت با دوستان و به اصطلاح «رفیق‌باز» بودن آقا ها است. بسیاری از بانوان از همسر خود انتظار دارند وقت آزاد خود را بیشتر با خانواده طی کرده و از جمع‌های دوستی زمان مجردی‌شان فاصله بگیرند. این خواسته که در نکات بسیاری انتظار به حق و عوض یک همسرِ نگران مرکز خانواده است، می‌تواند سبب سوءتفاهم و کدورت شود.

بعضا علاقه آقایان به همنشینی با دوستان خود، به گریز از جمع خانواده، بی‌مسئولیتی و بی‌قیدی آن‌ها نسبت داده می‌شود. این نوع نگاه امکان می دارد به وقوع شک، پریشانی و بدبینی منتهی شده و آقایان را با اتهام بی‌وفایی و خیانت مواجه کند. امکان می دارد بسیاری از آقایان هم از دلیل علاقه خود به معاشرت با دوستان هم‌جنس و احیانا مجرد بی‌خبر باشند یا خود را بخاطر چنین خواسته‌ای سرزنش کنند.

بنا به یک تحقیق تازه، احتمال افت دلهره آقایان هنگام هم‌نشینی با هم‌جنس‌های خود، بیش از زمان خارج شدن با جنس مخالف یا صرف وقت با خانواده است. بر پایه این پژوهش، که لابد از این پس به عنوان بهانه مورد اشاره‌ی آقایان بسیاری قرارخواهد گرفت، شرکت در یک گروه موجب می‌شود پیامد پریشانی آقا ها را کمتر اذیت کند.

پژوهشگران دانشگاه گوتینگن کشور آلمان با مطالعه یک نوع از میمون‌ها موسوم به باربِری مِکاک (Barbary macaque) که رفتارهای اجتماعی‌شان خیلی به آدم مشابه است، دریافتند سطح هورمون دلهره مردانه در میمون‌های نَر، هنگام معاشرت با شریک زندگی یا دیگر اعضای خانواده به سرعت ازدیاد می‌یابد. اما همین میمون‌ها میان گروهی از نرهای دیگر خیلی آرام‌تر بودند.

آقایان حق ارتباط با دوستانشان را دارند
دانستن این مورد علمی ساده می‌تواند درک بانوان از رفتار همسران خود، و همچنین اطلاع آقایان از احتیاج های روحی‌شان را ارتقا بخشد. آقایان می‌توانند گهگاه با معاشرت با دوستان و همکاران، برای ساعاتی نگرانی وظائف خانوادگی را از یاد برده و از طریق افت سطح دلهره، کیفیت زندگی خود را زیاد بکنند. البته جلب اعتماد همسر محترم، پیش‌نیاز با اهمیت چنین امری است.


اصلاح رفتاری بانوان
زیاده روی و کم روی در همه حوزه های زندگی و رابطه ای مشکلاتی را همراه با میاورد. تعبیر همان اصطلاح " نه شوری شور، نه به این بی نمکی"و همسرهایی که دایره رابطه ای و دوستانی ندارند و یا همسرهایی که آنقدر شمار رفیق بازی هایشان زیاد است که فرصت با یکدیگر بودن برایشان گهگاه اتفاق می افتد. هم در حوزه زیاده روی و هم در حوزه کم روی هر دو فرد مبتلا معضل می باشند. زوجی که نتوانند برای مرخص شدن از مسائل زندگی چندین ساعتی را با دوستان خود بگذارنند و یا زوجی که مجالی برای پرداختن به امور زندگی خود ندارد، هر دو علت العلل این معضل خواهند بود.

فردی که در زندگی مشترک در انجام تکالیف زناشویی و همسرداری کوتاهی می‌کند خواسته یا ناخواسته موجب می‌شود که همسرش بیش از گذشته اوقات فراغت خود را با دوستانش سپری کند. در این صورت امکان می دارد مرد یا زن رشد یافته باشند اما چون همسرشان در ایفای نقش شریک زندگی ای ضعف‌هایی دارد، فرد با بودن بین دوستانش احساس می‌کند آسایش زیادتری دارد. فی الواقع هنگامی که مردی یا زن نتواند نقش آفرینی درستی در منزل داشته باشند، مرکز خانواده سرد می‌شود و یکی از زوجین ترجیح می‌دهد نیاز عاطفی‌اش را در میان دوستانش و‌گاه متاسفانه با نشاط‌های کاذب تامین کند.
البته کوتاهی همسر تنها یکی از علل رفیق بازی است به واژه دیگر این رفتار غلط می‌تواند علل دیگری هم داشته باشد.

شریک زندگی ای که کوشش می‌کند عادت ناپسند رفیق بازی را از سر همسرش بیندازد ولی پیروز نمی‌شود، به همین سبب است که ارتباط بین آن‌ها کمرنگ شده است. در این مواقع امکان می دارد زن یا شوهر بخاطر دلسوزی‌های زیادی که به هم دارند با همسرشان، با جملات امری یا دستوری اصابت کنند. این نوع حرف زدن به طور ویژه با خلقیات جنس مذکر به هیچ وجه سازگار نمی باشد. خانم‌ها می بایست بدانند در حالیکه بعلت عمل غلط همسرشان، منظم به او دستور بدهند، نه تنها معضل حل نمی‌شود بلکه فاصله احساسی آن‌ها از هم زیاد می‌شود. بانوان می بایست درک کنند آقایان دقایقی نیاز دارند با دوستان خود خلوت داشته باشند، به گفته خودشون صحبتهای مردانه بزنند و ثانیه هایی را به قسط و وام زندگی و مسائل آن نیاندیشند.

منابع: فردانیوز، نمناک

****************

متن از : پريماه ط.

روانشناسی و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مکن کز سينه‌ام آه جگرسوز ««« »»» برآيد همچو دود از راه روزناجازه بدید رفیق بازیش را کند


TT / 258 --- TP / 25%گردآوری شده توسط : پريماه ط.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی :
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :