اجازه قاچاق سوخت در مرز ایران و ترکیه را نمی دهیم/ برآرود قاچاق کالا 6 میلیارد دلار است

اجازه قاچاق سوخت در مرز ایران و ترکیه را نمی دهیم/ برآرود قاچاق کالا 6 میلیارد دلار است

رئیس کل گمرک با اظهار این که برآورد کالای قاچاق بیش از 6 میلیارد دلار نیست،‌ گفت: قادر نیستیم اجازه قاچاق سوخت در مرز کشورمان با کشور ترکیه را بدهیم.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، مسعود کرباسیان امروز در حاشیه همایش روسای گمرکات کشورهای عضو اکو در تهران با اشاره به توافقات نگاه کن المللی و رفتار کشورها در این زمینه اظهارداشت: این توافقات تا وقتی که به مرحله اجرایی در بیایند، روند بوروکراسی خود را دارد، چون مقررات کشورها در رابطه با مسائل یکسان نیست و بعضی هم در مرزها اختلاف نظرهایی میان سازمان ها بروز می کند.

رئیس کل گمرک با اشاره به این که مدیریت هماهنگی مرزی و یکسان سازی مقررات مواردی است که مطالعه شد، گفت: وقتی کالایی با یک روند از کشور بیرون میرود، اگه مقررات و اطلاعات یکسان نباشد، حتما سر مرز دچار مشکلاتی می شویم، بالاخره بعضی از کالاها احتیاج به یکسری مجوز دارند.

وی افزود: یکی از عوامل معطلی بر سر مرز کشورمان و کشور ترکیه تفاوت بر سر قیمت سوخت است، این موضوع از پیش هم موجود بوده است. سوخت کشورمان کم هزینه تر از کشورهای همسایه است. قادر نیستیم اجازه بدهیم در قالب عبور کالا سوخت نیز قاچاق شود. به صورت متقابل از نظر زمان انجام کار نیز باید هماهنگی ها صورت بگیرد، تا وقتی که ما فعالیت میکنیم، آنها نیز در سرکار حاضر باشند.

معاون وزیر اقتصاد یکی دیگر از موضوعات مهم اختلاف روزهای تعطیلی آگاهی داشت و افزود: تعطیلات ما با آنها هماهنگ نیست. همچنین سازمان هایی هستند که باید بر سر مرز برای تسهیل امور مستقر بوده تا زمان عبور و مرور از گمرکات را کم کنند، در این زمینه هماهنگی مقررات بسیار اهمیتی می دارد، این موضوع در اتحادیه اروپا قابل بررسی است، به این علت آنها معطلی چندانی در گمرکات خود ندارند، زیرا مقررات یکدیگر را قبول دارند.

رئیس کل گمرک در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر این که نقل کردید 10 میلیارد دلار قاچاق کالا کاهش داده شده است، اظهار داشت: سال 94 ستاد مبارزه با قاچاق کالا، آمار گمرک را 15 میلیارد دلار اعلام کرده بود و البته معتقدم قاچاق کالا از این میزان کمتر بود. چهار روش محاسبه برای میزان قاچاق کالا داریم، به عنوان مثال هر سال مرکز آمار کشورمان، آمار مصرف سرانه را اعلام می کند، اگه واردات مجلسی و تولید را با هم جمع بزنیم، مانده میزان مصرف، به صورت غیررسمی وارد کشور شده است که البته لزوما به معنای قاچاق نیست، چراکه باید کالاهای همراه مسافر، ملوانی یا کوله بری را نیز افزود، بر همین مبنا و روش های دیگر محاسبه قاچاق کالا در کشورمان بیش از شش میلیارد دلار نیست.

--- با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد ---

نگارش از : درسا ز.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

همی‌رويم به شيراز با عنايت بخت ««« »»» زهی رفيق که بختم به همرهی آورداجازه قاچاق سوخت در مرز ایران و ترکیه را نمی دهیم/ برآرود قاچاق کالا 6 میلیارد دلار است


TT / 76 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : درسا ز.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : کالا
برچسب ها : قاچاق , دلار , ایران , ترکیه , برآرود

مطالب مرتبط