اجرای برنامه پنج ساله کشور نیازمند نگاه فرا جناحی است

اجرای برنامه پنج ساله کشور نیازمند نگاه فرا جناحی است

تدوین برنامه پنج ساله یک امر ملی است. نباید این موضوع بسیار مهم به مثابه یک پدیده جناحی به حساب آمده، محلی برای تصفیه حساب های گروهی شود.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، پیام حضرت آیت الله موسوی اردبیلی به نشست برنامه و اقتصاد اسلامی در اردبیل بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اکنون قریب 70 سال از اجرای برنامه های توسعه می گذرد. سرمایه های فراوانی در جهت تدوین و اجرای این برنامه ها تاکنون صرف شده است اما هیچگاه انتظارات برآورده نشده است. حال که جامعه در شرف تدوین ششمین برنامه پنج ساله بعد از انقلاب می باشد، ضروری آگاهی میدارم نکاتی را متذکر شوم:

1- تدوین برنامه پنج ساله یک امر ملی است. نباید این موضوع بسیار مهم به مثابه یک پدیده جناحی به حساب آمده، محلی برای تصفیه حساب های گروهی شود. همه ی جناح ها باید آگاهی بدارند که برنامه امری ملی است و لذا نیازمند نگاهی فراجناحی است.

2- تحقق اهداف برنامه با عزم ملی تحقق کشف کرده و این امر نیز به اجماع ملی نیازمند است. بر این اساس تنظیم برنامه ای حداقلی ولی بر اساس اجماع ملی خوب تر از برنامه ایی حداکثری بدون اجماع ملی است، زیرا امکان تحقق آن بیشتر است.

3- در تمامی برنامه های توسعه کشور، مردمان و مسئولیت آنان در فرایند توسعه از یاد برده شده است. در حالی که مردمان رکن اصلی جهت تحقق اهداف برنامه های توسعه می باشند. باید جایگاه و مسئولیت مردمان در برنامه معلوم شده، فعالیت های جدی از سوی مدیران کشور در این راستا صورت گیرد.

4- بی عدالتی از دیرباز در کشور ما موجود بوده، سایه شوم آن در ابعاد گسترده بر زندگی ما قرار دارد. یکی از ابعاد آن، بی عدالتی در توزیع منابع برای مناطق کشور می باشد. متاسفانه برخی از استان ها و به مخصوص پایتخت، امکانات فراوانی را در خود گنجانده و می دهد در حالی که بسیاری از استان ها محروم بوده از امکانات اولیه زندگی نیز برخوردار نیستند. فقر گسترده در این استان ها ایجاب کرده است تا زیانهای اخلاقی و اجتماعی در این مناطق گسترش کشف کند. بر این اساس در این برنامه ضروری است تا جهت عدالت میان مناطق کشور، توزیع عادلانه منطقه ایی صورت گیرد.

5- هیچگاه کشورمان، آباد نخواهد شد مگر با بسیج نمودن همه امکانات کشور و ایرانیان. لذا ایجاد فضایی امن جهت جذب سرمایه های مادی، معنوی و انسانی ایرانیان بیش از هر وقت دیگر احساس می شود.

6- آخرین و اصلی ترین مورد این است که بیاییم به جای دم زدن صرف از اخلاق، برنامه ای دیزاین کنیم که بعد از 5 سال، مدیران کشور بیش از گذشته خود را موظف به پاسخگویی آگاهی بدارند. در این صورت بسیاری از رذائل اخلاقی از جامعه کاسته و فضائل اخلاقی جای آن را خواهد گرفت.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

عبدالکریم موسوی اردبیلی

----------------------------------

نگارنده : راتين ه.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ميان مهربانان کی توان گفت ««« »»» که يار ما چنين گفت و چنان کرداجرای برنامه پنج ساله کشور نیازمند نگاه فرا جناحی است


TT / 48 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : راتين ه.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نیازمند
برچسب ها : برنامه

مطالب مرتبط