احتمالاً برای سنجش انبساط کیهان به فیزیک تازه ای احتیاج باشد (2 عکس)

شاید برای اندازه گیری انبساط کیهان به فیزیک جدیدی نیاز باشد

تحقیقات جدید دانشمندان انبساط کیهان را تایید می کند. با این وجود، اندازه‌گیری‌های گوناگون مقدار سرعت ِ انبساط کیهان را متغیر نمایان میکند. آیا واقعا این بدان معناست که ما برای درک حوادث به فیزیک تازه ای احتیاج داریم؟

تصویر شماره 1 ⇩
سرزه به نقل از بیگ بنگ خبر می دهد، تحقیق اخترشناسان نمایان میکند که فرایند انبساط کیهان ادامه دارد و برای پی بردن به عوامل و علل دخیل در این کار می بایست دامنه دانش‌مان را توسعه بدهیم. در حقیقت، یافته‌های اخیر دانشمندان سازمان ناسا نمایان میکند که احتمالاً برای توضیح ناهمخوانی بین اندازه‌گیری‌های انبساط کیهان به فیزیک تازه ای احتیاج داشته باشیم. مقدار انبساط کیهان که «ثابت هابل» نامیده می شود، گویای آن است که اندازه دنیا در حال بزرگ شدن است؛ اما هیچکس قادر نیست با حتمیت در رابطه با سرعت آن نظر بدهد. میزانِ پذیرا بوده شده فعلی قدری بیش از ۷۰ کیلو متر بر ثانیه در هر مگاپارسک می باشد. (هر مگاپارسک برابر است با ۳٫۲۶ میلیون سال نوری) اما تحقیقات اخیر نمایان میکند که سرعت انبساط بیش از آن بوده و بعضی دیگر هم به کُندتر بودن روند انبساط تاکید دارند.

«آدام ریس» برنده جایزه نوبل از کانون علوم تلسکوپ فضایی(STScI) و دانشگاه جانز هاپکینز نقل کرد:«جامعه فیزیک هم اینک با چالش‌های زیادی برای درک این ناهمخوانی دست و پنجه نرم می کند.»  ریس یکی از محققانی بود که به منظور اندازه‌گیری انبساط کیهان به مطالعۀ ستارگان متغیر قیفاووسی و ابرنواختر «نوع la» پرداخت. ریس و همکارانش از جمله «استفانو کاسرتانو» از کانون علوم تلسکوپ فضایی که در دانشگاه جانز هاپکینز هم کار میکند، با بهره گیری از تلسکوپ فضایی هابل به واکاوی دوباره این ستارگان توجه کردند تا داده‌هایی را در رابطه با ستارگان  متغیر قیفاووسی صاحب شوند. این ستارگان ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ سال نوری با ما فاصله دارند. آنان شیوه تحول موقعیت این ستارگان را بنا بر هر چرخش زمین به دور خورشید اندازه‌گیری کردند.

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر احتمالاً برای سنجش انبساط کیهان به فیزیک تازه ای احتیاج باشدریس در خبری اعلام کرد: «ما جداییِ بین دو ستاره را اندازه می گیریم، نه تنها در یک نقطه روی دوربین، بلکه بیش از چندین هزار برابر؛ این کار خطای اندازه‌گیری را کم میکند.» واپسین یافته‌های آنان که برای پخش در نشریه The Astrophysical مورد پذیرش قرار گرفته، به اندازه‌گیری متفاوتی در خصوص ثابت هابل تاکید دارد که به دلیل دستگاه‌های مورد استفاده‌شان از توجه زیاد تری برخوردار است. کار آنان تنها به اینجا ختم نمیشه. تیم دانشمندان سعی دارند اندازه‌گیری‌های خود را به مدد داده‌های هابل و نپاهش گاه فضایی گایا منتسب به آژانس فضایی قاره اروپا پیشرفت بخشند. کاسرتانو اضافه کرد: «این اندازه‌گیری می تواند ناهمخوانی‌های گذشته را از بین ببرد.» ریس و تیمش هنوز نمی دانند که چه عاملی سبب این ناهمخوانی می شود. پی بردن به این قضیه می تواند نمایان کند که احتمالاً ما به فیزیک تازه ای برای سر در آوردن از این قضیه احتیاج داریم.

ترجمه: منصور نقی لو

**با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد**

نگارش: پاكناز ف.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم خوشا هوايی کز باد صبح خيزد ««« »»» گفتا خنک نسيمی کز کوی دلبر آيداحتمالاً برای سنجش انبساط کیهان به فیزیک تازه ای احتیاج باشد (2 عکس)


TT / 145 --- TP / 31%گردآوری شده توسط : پاكناز ف.
تاریخ گردآوری : 2018-03-05
در دسته بندی : انبساط
برچسب ها : شاید , کیهان
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :