نقش احتمالی امواج گرانشى در معرفی ابعاد مخفی کیهان (2 عکس)

نقش احتمالی امواج گرانشى در شناسایی ابعاد پنهان کیهان

احتمالاً بتوان از امواج گرانشى برای واضح کردن ابعاد مخفی ِ کیهان بهره گرفت. محققان کانون فیزیک گرانشى مکس پلانک در آلمان با بررسی این امواج در جو زمان ادعا کرده اند که احتمالاً زمان آن آمده تا از اثر ابعاد مخفی بر امواج یاد شده پرده برداریم و از این اطلاعات برای یافتن اثرات بهره گیریم.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
به اعلان سرزه و به نقل از بیگ بنگ، کشف امواج گرانشى در ماه فوریه ۲۰۱۶ میلادی مخابره شد. محققان از آشکارسازهای رصدخانه امواج گرانشى تداخل سنج لیزری LIGO برای رسیدن به نوسانات در جو زمان استفاده نمودند. این نوسانات در اثر برخورد یک جفت سیاهچاله به یکدیگر به وجود آمده بود. اکنون محققان قادر هستند از این اطلاعات برای دیدن به کیهان از نگاه کردی تازه و متفاوت بهره جویند؛ احتمالاً آنان روزی به شفاف سازی ماهیت امواج گرانشى نشأت گرفته از بیگ بنگ بپردازند.

هم اکنون، نمونه مدل های ما از دنیا ناقص اند و قابلیت کافی برای توضیح بسیاری از چیزهایی را که در دنیا نگاه میکنیم، ندارند؛ پس عده کثیری از فیزیک شناسان بر این باورند که چیزی در این بین از نوعی فقدان گزارش میکند. و این فقدان را می توان به وجود ابعاد بیشتر نسبت داد. اگه قرار باشد محققان شواهدی از ابعاد بیشتر را یابند، باید جواب دادن به بعضی از اساسی ترین ناشناخته های کیهان را در دستورالعمل خویش بگذارند؛ مانند ماهیت ماده تاریک و علت انبساط کیهان سریعی شتابدار.

امواج گرانشى از امواج موجود در جو- زمان به حساب مییایند که در طی رویدادهای پر انرژی پدید می آیند. این رویدادها – مانند برخورد یا ادغام سیاهچاله ها – حجم بسیار زیادی انرژی آزاد می سازند که ماحصل آن ایجاد امواجی است که از یک منشأ ول میشوند. امواج گرانشى برای اولین بار در حدود یکصد سال پیش بدست آلبرت اینشتین پیشگویی شدند، ولی ما تابحال قادر به یافتن آنها نبوده ایم. وقتی که امواج به ما می رسند، آنقدر کوچک می شوند که شناسایی آنها به تجهیزات فوق حساس نیاز دارد. و این کاری است که تجهیزات LIGO از پس انجامش بر آمده بود.

دیوید آندرویت و گوستاوو لوسینا در واپسین مطالعه شان که در سایت arxiv.org قابل دسترسی است، به چگونگی حرکت امواج گرانشى در ابعاد شناخته شده توجه کردند. آنان بعد از آن اثرات احتمالی ابعاد اضافه را بر چهار بعد قابل مشاهده برای ما چک کردند. لوسینا گومز در مکالمه با New Scientist مخابره کرد: اگه ابعاد اضافه در کیهان موجود موجود باشد، امواج گرانشى قادر هستند در امتداد هر بُعدی حرکت کنند، حتی ابعاد زاید. بر پایه یافته های آنان، ابعاد زاید قادر هستند دو اثر بر امواج گرانشى بگذارند؛ یکی از این اثرات اصطلاحاً “وضعیت مربوط به تنفس” نام دارد که راهکار دیگری برای حرکت امواج گرانشى در جو فراهم می آورد.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس نقش احتمالی امواج گرانشى در شناسایی ابعاد مخفی کیهانآنان چنین مینگارند: وضعیت مربوط به تنفس سبب تحول شکل جو بصورت خاصی شده و اثر متمایزی بر جای میگذارد. محققان برای مشاهده این تحول به سه آشکارساز مانند LIGO نیاز دارند؛ چیزی که قادر هست در آینده نزدیک به حقیقت تبدیل گردد. اثر دوم را به “برج عظیم” امواج گرانشى زاید نسبت داده اند. امکان شناسایی این امواج در فرکانس های بالا وجود دارد؛ اما تکنولوژیهای فعلی این زمینه را فراهم نمی کند. آشکارساز LIGO برای شناسایی تغییرات باید چندین هزار برابر حساس تر شود.

محققان باور می دارند که چنین دستگاهی وجود ندارد اما درخلال بر این باورند: « اگه چنین آشکارساز وجود داشت، امیدها برای شناسایی یک سیگنال شفاف حفظ می شد؛ هیچ فرآیند اخترفیزیک شناخته شده ای وجود ندارد که امواج گرانشى را با فرکانسى بالاتر از ۱۰۳ هرتز انتشار دهد. چنین فرکانس های بالایی قادر هست علائم بارزی از فیزیک نوین باشد.

اما این یافته ها از دید “بابى آچاریا” استاد فیزیک نگاه ای در کینگز کالج شهر لندن جایگاهی ندارد. او در گفت و گوای با نیوز ویک بیان داشت که گرچه به وجود ابعاد اضافه اعتقاد دارد، اما نمونه مدل ها گویای آن است که این ابعاد بسیار کوچک اند. یعنی برای تحریک آنها و ایجاد امواج در آن ابعاد اضافه به انرژی بسیار زیادی ضروری است. اگه قادر به تولید موج گرانشى باشید که در ابعاد اضافه انتشار داده شده باشد، کوچک بودن ابعاد اضافه به این معناست که فرکانس این موج گرانشى بسیار بالا خواهد بود؛ بسیار بالاتر از آن چیزی که آشکارسازهای امواج گرانشى قادر هستند شناسایی بکنند. باید دیدگاه خیلی خوش بینانه ای داشته باشید که برای شناسایی امواج گرانشى در ابعاد اضافه کوشش بکنید. من در مورد ثمره خوش بین نمی باشم!

ترجمه: منصور نقی لو

- با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربران عزيز، يارى نماييد -

گردآوری توسط : فرناز ح.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای که در زنجير زلفت جای چندين آشناست ««« »»» خوش فتاد آن خال مشکين بر رخ رنگين غريبنقش احتمالی امواج گرانشى در معرفی ابعاد مخفی کیهان (2 عکس)


TT / 184 --- TP / 24%گردآوری شده توسط : فرناز ح.
تاریخ گردآوری : 2017-05-24
در دسته بندی : ابعاد
برچسب ها : شناسایی , کیهان , امواج , گرانشى
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :