احتمال بارش نخستین باران پاییزی در کردستان

احتمال بارش نخستین باران پاییزی در کردستان

مدیرکل هواشناسی استان کردستان از احتمال بارش خبر داد و گفت: از اویل آبان‌ماه امسال سیستم بارشی در استان کردستان شروع به باریدن می کند.

عکس   احتمال بارش نخستین باران پاییزی در کردستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، محمدطالب حیدری بعدازظهر امروز در دومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک که به مدت دو روز در شهر سنندج در سازمان برنامه و بودجه کردستان در حال برگزاری است، اظهار داشت: میانگین بارش در خط زاگرس 500 میلیمتر در طول سال است.

وی گفت: درست است که اقلیم در حال تغییر است اما واقعیت این است که ما در منطقه ای قرار داریم که با تغییرات اقلیمی چالش داریم که باید یک تعادل بین تغییرات و انسان به وجود آید.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان تصریح کرد: در سال هایی که میزان بارندگی کم است واقعیت این است که طبیعت همانند بیماری است که نیاز به مراقبت دارد.

وی به تاثیر هواشناسی در رصدهای روزانه اشاره کرد و گفت: در استان کردستان در سنوات گذشته در 15 مهرماه اولین بارش پاییزی اتفاق می افتاد و با حداقل 20 میلیمتر در طول 10 روز شاهد بارش در اوایل فصل پاییز بودیم اما برآوردها نشان می دهد که شاید بارش در منطقه ما در آذرماه اتفاق بیفتد.

حیدری افزود: در دهه اول آبان ماه امسال و از 8 و 9 آبان ماه سیستم بارشی وارد استان کردستان می شود و شاهد بارش های پاییزی خواهیم بود.

بارندگی در منطقه ما قاعده نیست بلکه اتفاق است

مدیرکل هواشناسی استان کردستان با اشاره به اینکه در آبان ماه منتظر نخستین بارش سال زراعی هستیم، گفت: بارندگی در منطقه ما طبق قاعده نیست بلکه اتفاق است.

وی گفت: اگر منطقه زاگرس نبود بیابان های مرکزی کشورمان همانند بیابان های کشور عراق خشک بودند و تمام طبیعت را مدیوان زاگرس هستیم.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان به بارش میانگین سالانه 400 میلیمتر منطقه زاگرس اشاره داشت و تصریح کرد: متاسفانه آب های زیادی را صرف کارهایی می کنیم که نباید انجام شوند که این مهم نیاز به تجدید نظر دارد.

وی گفت: در بحث مدیریتی آب نیز متاسفانه اکثر مدیران این حوزه ذهنیت کشورهای اروپایی و آمریکایی و کانادایی به مسئله آب دارند.

حیدری افزود: ما در منطقه ای هستیم که از هزاران سال پیش با مشکل کم آبی مواجه بودیم و هستیم که این امر نشان از خشکسالی نیست چرا که در فطرت اقلیم ما وجود دارد.

وی اظهار کرد: 28 کشور اروپایی فقط یک سازمان هواشناسی دارند اما کشورمان به تنهایی سه سازمان مرتبط با هواشناسی را دارد که این امر اهمیت هواشناسی را می رساند.

مدیرکل هواشناسی کردستان به بارش های زراعی در کردستان از میانگین 170 میلیمتر در بدترین حالت تا خوشبینانه ترین حالت تا 800 میلیمتر در طول سال اشاره کرد و گفت: در این منطقه با چنین شرایط آبی کار کردن بسیار سخت است و به جای اینکه به فکر دخالت باشیم به فکر مدیریت باشیم.

وی به ظرفیت ذخیره سازی سدهای کشورمان در مقایسه با سد اتاتورک ترکیه اشاره کرد و افزود: ظرفیت ذخیره سازی تمام سدهای کشورمان 30 میلیارد متر مکعب است که سد آتاتورک ترکیه به تنهایی ظرفیت ذخیره 40 میلیارد متر مکعب آب را دارد.

حیدری با تاکید بر اینکه حق دخالت ایران در مسئله آب باید سنجیده شود، افزود: دخالت انسان در طبیعت محدود است و دنیایی که در آن قرار داریم از نظر جوی ناپایدار است.

— لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد —

نگارنده : شهريار ف.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

امروز که بازارت پرجوش خريدار است
««« »»»
درياب و بنه گنجی از مايه نيکويی

احتمال بارش نخستین باران پاییزی در کردستان

TT / 0 — TP / 0%

نظر دهید