احداث گلخانه در پشت بام خانه/ایجاد اشتغال با ۱.۳ میلیون تومان

احداث گلخانه در پشت بام خانه/ایجاد اشتغال با ۱.۳ میلیون تومان

یک جوان دانش یاد گرفته مهندسی کشاورزی با سرمایه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و احداث گلخانه در پشت بام منزل به شغل نکته نظر و درامد کافی رسید.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، وحید پسرکلو متولد سال 1363 ، فارغ التحصیل رشته مهندسی کشاورزی گرایش اقتصاد کشاورزی از دانشگاه پیام نور استان گرگان است.

او در کنار فعالیتهای خدمات کامپیوتری در مغازه اش قادر بوده با دریافت وام از بسیج سازندگی، در پشت بام خانه اش گلخانه ای افتتاح نماید.


احداث گلخانه در پشت بام

این فعال اقتصاد مقاومتی نقل میکنید: از زمان خردسالی در روستا بودم با محیط روستا و طبیعتش انس گرفتم و با توجه به علاقه ای که به طبیعت و کشاورزی داشتم، رشته دانشگاهی خودم را کشاورزی برگزیدم. البته در شمال کشور اکثر جوانان به طبیعت و گل و گیاه گرایش دارند اما من احساس کردم که جنس علاقه من به گل و گیاه با بقیه تفاوت کردهد. متوجه شدم که علاقمندی بسیاری به گل دارم.


احداث گلخانه در پشت بام

با ساخت گلخانه در حیاط آغاز کردم

او با اشاره به فعالیتهای زمان دانشجویی اش اشاره کرد: در زمان دانشجویی اندیشم، سال های 84 یا 85 بود که به فکر ساخت گلخانه افتادم، اولین بار بود که یک گلخانه در حیاط خانه ه مان تهیه کردم و چندین بوته خیار گلخانه ای کاشتم و به یاد دارم اولین محصول گلخانه ام را برای استادم بردم.

بعدها حیاط خلوت خانه که چندین متر بیشتر عدم را به گلخانه ای کوچولو مبدل کردم و چندین نوع گل متداولی که در بیشتر خانه ها یافت می شد را پروراندم. در ابتدا به صورت تجربی فعالیت میکردم و تجربه کمی داشتم. اما سال به سال به دانش ام اضافه شد و در کارم کامیابتر شدم.


احداث گلخانه در پشت بام

سال 93 از بسیج سازندگی وام گرفتم و یک گلخانه 20 متری احداث کردم و همچنین سازه گلخانه 50 متری را ساختم . در ابتدا چون تعداد گلها کم بود، برای سال اول گلخانه 20 متری را فعال کردم و از انجا درامدزایی داشتم.


احداث گلخانه در پشت بام

با یک میلیون و سیصد هزار تومان شروع کردم

گلخانه 20 متری یک میلیون و سیصد هزار تومان و گلخانه 50 متری تقریبا با پوشش پلاستیک UV و آلاچیق دو میلیون مخارج برداشت. البته جنس سازه گلخانه های من، از آهن می باشد که نسبت به لوله های گالوانیزه مخارج کمتری در بر دارد. البته برای شروع کار مناسب بود.


احداث گلخانه در پشت بام

در ابتدا پدرم مخالف بود، ولی با نگاه کردن موفقیتم با کارم موافقت کرد

پسرگلو بیان کرد: در ابتدا پدرم با ساخت گلخانه روی پشت بام مخالف بود البته علت پدرم هم بادگیر بودن پشت بام بود. اما با ساخت گلخانه و پرورش گل مخالف عدم. سال 92 گلخانه ای روی پشت بامی که الان گلخانه 50 متری هست، ساختم البته مخارج زیادی هم کردم، اما چون اصولی عدم و سازه عالی ای نداشت، سال 93 در طوفان شدید در بهار و تابستان به کلی ویران شد.

اما نا امید نشدم و به واسطه وامی که مرداد سال 93 از بسیج سازندگی وام گرفتم، در ابتدا با مشورت با دوستانم آقایان محسن علیپور( دکتری خودرو آلات کشاورزی) و حسن پسرکلو( کارشناس معماری) ، نقش اولیه را دیزاین و محاسبات رو به انجام رساندیم تا به صورت اصول مهندسی و آیرودینامیک، سازه ای دیزاین کنیم که در برابر بادهای شدید مقاوم باشد.

پس از ساخت در پاییز 93 گلخانه 20 متری را فعال کردم، چون تعداد گلها کم بود. و در سال 94 به واسطه این که تعداد گلها بالا برده شده بود، گلخانه 50 متری را فعال کردم . پاییز و زمستان سال 94 برعکس سال های پیش، سالی بود که بادهای خیلی شدید و طوفانی می وزید، اما سازه گلخانه مناسب بود و در برابر بادهای شدید دوام آورد. ولی با اراده و تلاش قادر بودم بر معضلات پیروز شوم و کارم را توسعه دهم.

همسرم مددم می کند/ از درآمدم راضی هستم

وحید با اشاره به کمک همسرش گفت: با توجه به سرمایه گذاری اندکی که داشته ام و سود متناسبی که عایدم شده از درآمدم راضی هستم اما هنوز در ابتدای راه هستم و خیلی زمان می برد که حاصل درآمد این کار و فعالیتم را نگاه بکنم. اما چنانچه تعداد گل هایم بیشتر شود، درآمدم هم به طبع بیشتر خواهد شد.

درکل درآمد حاصله از پرورش گل و گیاه را چنانچه با سرمایه، زمان و فضایی که صرف اینکار کرده ام، بسنجیم درآمد خوب و عالی ای دارد.

در کار گلخانه همسرم خیلی مددم می کند، در چیدمان گلدونها در گلخانه و مرتب کردن گلها، هرس و حذف شاخه ها و برگ های سالخورده گلها ، قلمه گیری و تعویض خاک گلها، اینها کارهایی هست که همسرم به من یاری میرساند.

همسایه ها تعجب می کنند/ جوانان پشت کار داشته باشند

او نقل میکنید: گاهی همسایه ها و دوستان را به نگاه کردن گلخانه میبرم، زمانی داخل گلخانه را می نگاه کنند خیلی تعجب می کنند و نمیاندیشیدند که چنین محیط خوشگل و شادابی بالای این آپارتمان باشه با این که اطلاع داشتن که این بالا گلخانه است.به نظر خودم شاید تعداد کمی از مردمان مینودشت بدونند که چنین گلخانه ای در مینودشت وجود دارد.

وی گفت: خدا را شکر می کنم که از نگاه دست اندرکارن، یکی از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتی هستم و به ندای رهبرم لبیک نقل کردم و اقتصاد مقاومتی رو در عمل نمایان کردم.پیشنهادم به دوستان و هم سن و سالانم که دنبال کار هستند ، این است که دست از تلاش بر ندارند و هر کاری را که شروع می کنند، ادامه دهند و پشتکار داشته باشند. انسان چنانچه تلاش کند، به هر آنچه که می خواهد می رسد.

---ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد---

گردآوری توسط : آذرمهر ف.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بعد از اين روی من و آينه وصف جمال ««« »»» که در آن جا خبر از جلوه ذاتم دادنداحداث گلخانه در پشت بام خانه/ایجاد اشتغال با ۱.۳ میلیون تومان


TT / 112 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : آذرمهر ف.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : احداث
برچسب ها : اشتغال

مطالب مرتبط