به ارتش سایبری نیازمندیم/ حمایت ایران از سوریه به درخواست دمشق بود/ غربی ها فهمیدند سوریه سقوط کردنی نیست

به ارتش سایبری نیازمندیم/ حمایت ایران از سوریه به درخواست دمشق بود/ غربی ها فهمیدند سوریه سقوط کردنی نیست

وزیر اعلام کشور سوریه، حمایت ایران از این کشور را یک اقدام کاملا مشروع و بنا به خواست دولت و ملت کشور سوریه عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی یک کشور معتبر در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی است.

گروه سیاسی خبرگزاری فارس- مهدی بختیاری: بیش از 5 سال از بحران حضور تروریست ها در کشور سوریه می گذرد و رسانه های خبری در منتقل کردن اخبار ناامنی این کشور به سر تا سر دنیا نقشی اثرگذار داشته اند.

اخبار کشور سوریه امروز در سطح اخبار دنیا قرار دارد و هرکدام از رسانه ها سعی می کنند این اخبار را بنا بر سیاستی که دارند، برای افکار عمومی مخابره کنند.

به منظور بررسی عملکرد این رسانه ها و نیز اقدامات دولت کشور سوریه برای بهره گیری از این ظرفیت بزرگ، به مکالمه با «محمد رامز ترجمان» وزیر اعلام (رسانه های گروهی) نشستیم که ماحصل آن را در زیر می خوانید.

*فارس: کشور سوریه در حال حاضر کشوری بحرانی است و نوع فعالیت های مردمان این کشور برای مخاطبان جهانی پرسش برانگیز است،عملکرد رسانه های این کشور در چندین سال اخیر چطور است؟

رامز ترجمان: در کشور سوریه یک سامانه رسانه ملی وجود دارد که هم در بخش عمومی و هم خصوصی فعال است.

ما 9 شبکه رادیویی و 9 شبکه تلویزیونی داریم که اینها رسما در اختیار وزارت اعلام است.

2 روزنامه اصلی هم به نام «تشرین» و «الثوره» وجود دارد و روزنامه های محلی زیادی هم در شهرهای دیگر در حال حاضر فعال هستند. مانند روزنامه های «العروبه» و «الفداء» در لاذقیه و حمص . در آینده نزدیک هم در شهر حلب یک روزنامه تازه به نام «جماهیر» افتتاح خواهد شد.

2 شبکه ماهواره ای هم به نام «سما» و «دنیا» داریم که به صورت خصوصی کار میکنند.

البته نشریات و مجلات زیاد دیگری نیز وجود دارد که در حال حاضر آمار دقیق آنها در ذهنم نیست.

* فارس: مردمان اخبار نکته نیاز خود را بیشتر از چه رسانه هایی میگیرند؟

رامز ترجمان: بیشتر اقبال مردمان به سمت تلویزیون است، پس از آن روزنامه ها و بعد هم محیط جایزی که محیط جایزی امروز حریف جدی رسانه های دیگر شده است.

*فارس: شبکه های اجتماعی چه مقدار در کشور سوریه فعال اند و چه نظارتی از سوی دولت بر آنها صورت می گیرد؟

رامز ترجمان: شبکه های اجتماعی فعالیت گسترده ای دارند و ما در وزارت اعلام هم بسیار به این موضوع اهمیت می دهیم و دوست دارم که اینها فعالیت بیشتری داشته باشند.

امروز هر رسانه ای در کشور سوریه یک شبکه اجتماعی ویژه به خود دارد و ما هم در کار آنها دخالتی ندایم و فقط اطلاعات در اختیارشان میگذاریم.

نقش اهمیتی می داری که ما در آینده دنبال خواهیم کرد، اهمیت دادن به همین شبکه های اجتماعی و تقویت آنهاست.

*فارس: بیش از 5 سال از آغاز بحران کشور سوریه می گذرد، آماری دارید که چه تعداد خبرنگار خارجی برای پوشش اخبار جنگ به کشور سوریه آمده اند؟

رامز ترجمان: تعداد رسانه های خارجی که تمایل به حضور در کشور سوریه برای پوشش اخبار دارند بسیار زیاد است؛ خصوصا در یک سال اخیر میزان حضور خبرنگاران خارجی بسیار بیشتر هم شده است.

فارس: چرا؟

رامز ترجمان: به نظر من یکی از اصلی ترین علل، تغییر نگاه رسانه های خارجی به موضوع کشور سوریه است و نیز تحولی که در نوع برخورد آنها صورت گرفته است.

*غربی ها فهمیده اند قادر نیستند کشور سوریه را سرنگون کنند

آنها امروز صراحتاً اعلام می کنند که آنچه کشور سوریه با آن درگیر است، تروریسم است و غربی ها به این نتیجه رسیده اند که قادر نیستند دولت کشور سوریه را سرنگون کنند.

رسانه های غربی خصوصا رحلت کرده تلاش زیادی کردند تا حقایق را وارونه نمایان کنند و الان این تغییر نگاه آنها برایشان سخت است.

*بحران کشور سوریه در ابتدا جنگی رسانه ای بود

من معتقدم بحران کشور سوریه در ابتدا یک جنگ رسانه ای بود و همه تلاش داشتند از طریق فضاسازی، مسایل را طور دیگری نمایان کنند؛ هم رسانه های غربی و هم عربی.

البته از این اقدام آنها هم به صورت کامل پشتیبانی می شد و ایالات متحده رهبری همه آنها را به عهده داشت اما با ایستادگی ملت کشور سوریه در کنار ارتش و نیز مدد دوستان کشور سوریه، این تلاش، نتیجه تصویر و عکس داد و کشور سوریه توانست از این مرحله سخت عبور کند.

رسانه های غربی فهمیدند که دیگر قادر نیستند حقایق را وارونه نمایان کنند. خصوصا این که امروز تروریسم به شهرهای خودشان رسیده و مردمان اروپا می خواهند بفهمند که واقعاً در کشور سوریه چه می گذرد.

فارس: نقش کشورهای منطقه مانند عربستان و کشور ترکیه در این میان چه است؟ خصوصا این که برخی رسانه های وابسته به این کشورها نزدیکی بسیاری با گروهک های تروریستی دارند.

رامز ترجمان: این موضوع قابل کتمان نیست که تروریست ها در کشور سوریه از پشتیبانی و حمایت بزرگی بهره می برد. در واقع اگرچه تروریسم را ایالات متحده به وجود آورد ولی کشورهایی نظیر کشور ترکیه، عربستان و قطر با پول و امکانات و ادوات از آن پشتیبانی می کنند و این را هم صراحتا هم اعلام کرده اند.

*تروریسم دامن عربستان، کشور ترکیه و قطر را خواهد گرفت

در واقع آنها از تکفیری ها و وهابی ها و گروه های تروریستی که در حال حاضر در بحران کشور سوریه نقش دارند، حمایت می کنند. ولی این تروریسم به سمت خود آنها برخواهد گشت.

ما ضرب المثلی داریم که نقل میکنید «کسی که در خانه اش هیولا میپروراند، نخست خود او را می درد.»

*رسانه های کشور دوست در بازتاب حقیقی اخبار کشور سوریه نقش بسزایی دارند

این کشورها سعی داشتند تا کاری کنند افراد از دولت و ملت کشور سوریه طلاق گیرند و در برخی موارد هم کامیاب شدند. آنها می خواستند بین دولت و ملت طلاق بیندازند؛ اما ملت کشور سوریه با ایستادگی در کنار دولت، از این مرحله عبور کرد و رسانه های کشورهای دوست هم در بازتاب حقیقی اخبار کشور سوریه نقش به سزایی دارند.

* مردمان دیگر اخبار الجزیره را باور ندارند

شما بینید یک وقتی اخبار شبکه الجزیره در سطح بالای رسانه های خارجی بود اما امروز به مکانی رسیده که خود قطری ها به دنبال شبکه ای برای جایگزینی آن هستند چون دیگر اخبار الجزیره مثل گذشته برای افکار عمومی قابل قبول نیسیت.

* هدف رسانه های معاند تحت الشعاع قرار دادن موضوع فلسطین است

همه آگاهی میدارند که شبکه هایی مانند العربیه و الجزیره چه نقش منفی ای در موضوع کشور سوریه بازی کردند و هدف آنها هم در سطح کلان، تحت الشعاع قرار دادن موضوع فلسطین است.

در واقع آنها می خواهد مبارزه اسلام با صهیونیسم را به مبارزه اسلام با اسلام مبدل کنند.

*برای نفع اسرائیل می خواهند کشور سوریه را تقسیم کنند

اینها می خواهند کشور سوریه تقسیم شود تا به نفع اسراییل باشد.

امروز دیگر برای همه ثابت شده که شیخک های خلیج فارس ابزار دست امریکا و غرب هستند و این نتیجه عملکرد رسانه های خودی است.

*در حوزه رسانه از مرحله پاسداری ای به مرحله حمله ای رسیدیم

ما امروز قادر هستیم بگوییم در حوزه رسانه از مرحله پاسداری ای به مرحله حمله ای وارد شدیم.

فارس: نگاه مردمان و افکار عمومی چه مقدار نسبت به اخبار کشور سوریه تغییر کرده است؟

رامز ترجمان: اخبار کشور سوریه، به موضوع روز و سطح نخست دنیا مبدل شده و ما در حوزه رسانه قادر بوده ایم گامی به جلو برداریم.

مهمتر از اینها این که امروز مردمان کشور سوریه هم فهمیده اند که تنها کسی که از بحران در کشور سوریه سود می برد، اسراییل است. این علتی برای ایستادگی بیشتر مردمان شده است.

حالا همان رسانه های خارجی و غربی موضوع را تغییر دادند و به سمت مسایل انسانی رفته اند و می خواهند از این طریق وجهه کشور سوریه را در دنیا خراب کنند و به همین علت هم دست به دروغ توجه کنی می زنند.

مثلاً بیمارستان و مدارس و مراکز غیر ارتشی را نشانه میگیرند و آن را به گردن کشور سوریه و دوستانش می اندازند. یک نمونه آن همین نشانه گرفتن قافله بشر دوستانه بود که آن را به گردن روسیه انداختند اما مشخص است که اینها کار خود تروریست هاست و این دست دروغ توجه کنی ها، آینده را عوض نخواهد کرد.

حقیقت امروز مثل آفتاب روشن است، تنها ابرهایی جلوی آن را گرفته که آنها هم آرام آرام کنار خواهند رفت.

فارس: یکی از انتقادات وارده به دولت سویه این است که علی رغم این دشمنی ها و نیز علی رغم وجود ظرفیت عظیم رسانه ای که در کشورهای جبهه مقاومت و دوستان کشور سوریه وجود دارد، کشور سوریه قادر نبوده ابتکار عمل را به دست بگیرد و از این ظرفیت به درستی بهره گیرد. یعنی به خوبی به شایعات پاسخ داده نشده و یا قادر نبوده با تشکیل یک جبهه قوی و یکپارچه، به مقابله با تهاجم رسانه ای غرب برود. شما در این زمینه چه نظری دارید؟

رامز ترجمان: ما برای هماهنگ کردن ظرفیت های محیط جایزی برنامه داریم.

هفته پیش هم با دوستان ایرانی نشست داشتیم تا راه های خوب تری برای تعامل و هماهنگی بیشتر یابیم. این موضوع با دوستان روس هم صورت گرفته چرا که دوستان ما در این حوزه تجربیات خوبی دارند.

در آینده کارگروه مشترکی خواهیم داشت و فعلا در حال تدارک زمینه عملی آن هستیم.

ما قبول داریم که در این حوزه مشکلاتی وجود دارد.

ما هم تلاش خود را کرده ایم و می کنیم اما یک عهدی هم با خود بستیم که اخبارمان تنها بر اساس صداقت و راست گویی باشد. ما برعکس غربی ها نمی خواهیم به مردمان دروغ بگوییم. درست است که کم می گوییم ولی حرفمان دروغ نیست.

امروز طبق نظرسنجی که خود غربی ها صورت دادند، رسانه های سوری در خبر دهی به افکار عمومی عملکردی قابل موافق بودند.

ما آگاهی میداریم که این جنگ یک جنگ طولانی است و امکانات ما هم کم است اما قطعا در آینده نتایج خوبی خواهیم داشت.

البته این تلاش ها نیازمند پشتیبانی بهتر است و در واقع باید اینطور نقل بکنیم که ما نیازمند یک ارتش سایبری در کنار ارتش ارتشی هستیم.

این موضوع هم پیگیری شده و گام های اهمیتی می داری برخواهیم داشت.

امروز شخص رئیس جمهور کشور سوریه هر هفته با رسانه ها گفت و گو دارد که عمدتا خارجی هستند و از این طریق سعی دارد تا حقایق را به افکار عمومی دنیا نقل بکنید.

البته این را هم باید مد نظر گرفت که لوازم رابطه ای ما در خارج با یک تحریم جدی مواجه است.

*با روس ها در حوزه بهره گیری از ماهواره حرف زدیم

حتی ماهواره های «عرب ست» و «نیل ست» شبکه های ما را قطع کردند و در حوزه اینترنت هم محدود شده ایم. البته ما سعی داریم از راه های جایگزین بهره گیریم و مثلا با روس ها در حوزه بهره گیری از ماهواره حرف زده ایم.

امروز حتی کابل های شبکه های داخلی ما را هم منهدم کرده اند.

اما با این حال ما حتی در مناطق تحت اشغال تروریستها حضور فعال و جدی داریم و شبکه های ما در این مناطق هم فعال هستند.

افکار عمومی یک وقتی به اخبار غرب درخصوص کشور سوریه اعتماد داشتند اما امروز حقیقت را فهمیده اند.

ما هم سعی دارم تا هر آنچه به مردمان می گوییم، جز صداقت نباشد. می خواهیم کاری کنیم که هرگاه کسی دنبال اخبار کشور سوریه بود، بیاید و به رسانه های خودمان رجوع کند.

* برخی معتقدند با بحران کشور سوریه، دوستان و دشمنان واقعی این کشور خودشان را نمایان کردند. عملکرد این کشورها را چطور ارزیابی می کنید؟

رامز ترجمان: کشور سوریه امروز به پایگاه مهم بین المللی مبدل شده و نگاه همه دنیا به سمت این کشور است.

ما از نخست هم دوستان وفادار خود را می شناختیم که در راس آنها جمهوری اسلامی قرار دارد و سپس مقاومت اسلامی در منطقه و روسیه.

ما به دوستان خود اعتماد داریم و آگاهی میداریم که پیروز خواهیم بود و هیچگاه از جنگ دست برنمی داریم.

کشور سوریه یک کشور مستقل خواهد بود که اختیار خودش را در دست دارد و بر همه ائتلاف های علیه خود پیروز خواهد شد.

به لطف خدا امروز کشورهایی مثل ایران و روسیه وجود دارند که به امنیت، صلح و ثبات منطقه اهمیت می دهند؛ برعکس کشورهای غربی و اسراییل.

ما امروز با دوستان خود در یک جبهه هستیم و به آینده نگاهی خوشبینانه داریم.

چنانچه چه غربی ها تلاش دارند تا چهره ایران را تخریب کنند اما ما ایران را برادر خود آگاهی میداریم و معتقدیم جمهوری اسلامی یک کشور معتبر در حوزه منطقه ای و بین المللی است.

* حمایت ایران از کشور سوریه به خواست دولت و ملت این کشور است

حمایت ایران از کشور سوریه یک اقدام کاملا مشروع و به خواست دولت و ملت کشور سوریه بوده است.

ما در یک جنگ فراگیر قرار داریم و چنانچه در چنین روزهایی برادران در کنار هم نباشند، پس کی باید این کار صورت بگیرد؟

من از همینجا درود می فرستم به ملت، دولت و رهبری ایران که به مدد کشور سوریه آمدند.

**ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد**

نگارنده: درسا ز.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سيل سرشک ما ز دلش کين به درنبرد ««« »»» در سنگ خاره قطره باران اثر نکردبه ارتش سایبری نیازمندیم/ حمایت ایران از سوریه به درخواست دمشق بود/ غربی ها فهمیدند سوریه سقوط کردنی نیست


TT / 316 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : درسا ز.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نیازمندیم
برچسب ها : دمشق , سایبری , سقوط , ایران

مطالب مرتبط