ارزش شناخت دقیق ترفندهای مصرف مایه زندگی اما و اگرهای پیشگیری از بحران آب (2 عکس)

اهمیت شناخت دقیق شیوه های مصرف مایه حیات اما و اگرهای جلوگیری از بحران آب

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
سیناپرس: اصلاح الگوی خوراک و محصولات تولیدی در مناطق مختلف دنیا، تنها راه برای پیش گیری از بروز بحران جهانی آب است.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس اهمیت شناخت دقیق شیوه های مصرف مایه حیات		اما و اگرهای پیش گیری از بحران آبدر چند سال اخیر، بحث کمبود منابع آب شیرین در کشورهای مختلف دنیا با شدت بیشتری مطرح شده است. استفاده بی رویه از منابع آبی سبب شده امنیت غذایی مردم بسیاری از مناطق دنیا با خطراتی جدی روبرو شود. در این میان، برخی دانشمندان در سر تا سر دنیا راه‌حل‌های برای خروج از این بحران و یا کاهش تبعات آن ارائه کرده‌اند. دکتر آرین کوکسترا (Arjen Hoekstra) استاد مدیریت منابع آبی در دانشگاه تونت کشور هلند است. او در گفت و گوای با نشریه نیوساینتیست به تشریح دیدگاه‌های خود در این زمینه توجه کرده است.

 

شما برای نخستین بار، ایده «ردپای آبی» (water footprint) را مطرح کردید. لطفا بیشتر در این باره توضیح دهید.

ردپای آبی واژه است از مجموع مقدار آب شیرین به کار برده شده برای تولید محصولات گوناگونی نظیر غذا، تیپ و انرژی. هر یک از ما انسان‌ها نیز ردپای آبی معلوم داریم، زیرا این محصولات را استفاده می‌کنیم و علاوه بر آنها به صورت مستقیم نیز از آب بهره می‌بریم. همچنین، هر کشوری نیز یک مقدار معلوم ردپای آبی دارد.

چرا باید مقدار عددی ردپای آبی را محاسبه کنیم؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که آب به وفور در زمین یافت می‌شود. بی تردید سه چهارم سیاره زمین پوشیده از آب است. با این وجود، فقط یک درصد از این آب‌ها شیرین است که ناشی از نزولات جوی است. میزان سالیانه بارش در قاره‌های مختلف دنیا محدود است. به همین دلیل چنانچه سرعت بهره گیری از این منابع آب شیرین از سرعت بازیابی آن بیشتر باشد و همچنین منابع موجود را ناپاک کنیم، بی تردید در آینده با بحران جدی آب در بسیاری از نقاط دنیا روبرو خواهیم بود.

چه می‌شود چنانچه سرعت بهره گیری از منابع آب شیرین بیشتر از سرعت بازیابی آن باشد؟

دریاچه آرال در آسیای میانه، مثال خوبی در این زمینه است. تا سال‌های دهه 1970، آرال یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های دنیا بود. اما سرمایه‌گذاری‌های کلانی برای هدایت آب این دریاچه به سمت مزارع کشت پنبه و نیز برنج و گندم به انجام رسید. امروزه بخش قابل توجهی از این دریاچه خشک شده است. علتش نیز ساده است: چنانچه میزان آب مصرفی از میزان آب جایگزین بیشتر باشد، آب کمتری در منطقه باقی می‌ماند.

در صورت پیشی گرفتن سرعت مصرف آب نسبت به سرعت جایگزینی، شاهد بروز بحران خواهیم بود.

چه معضلات دیگری در زمینه تامین آب نکته نیاز بشر وجود دارد؟

برخی از مناطق دنیا در موقعیت بحرانی قرار دارند. برای نمونه در کشور یمن شاهد هستیم که سطح آب‌های زیرزمینی به چند ده متر سیده است و دلیل آن نیز استفاده بی رویه از آن برای آبیاری مزارع است. این امر بر امنیت آبی و غذایی و نیز ثبات انرژی در منطقه تاثیر می‌گذارد. در کشور ترکیه نیز شاهد هستیم که سدسازی بر روی رودهای دجله و فرات برای تولید انرژی برق آبی و نیز آبیاری مزارع، سبب شده که جریان آب وارد شده به دو سوریه و کشور عراق به شدت کاهش کشف کند.

این معضلات سبب اثرات نامطلوب بر طبیعت و نیز زندگی مردم در نواحی بی‌ثبات از نظر سیاسی شده است. اما معضلات به این موارد محدود نمی‌شود، زیرا چند دهه زمان میبرد که این خشکسالی‌ها بر منابع آبی موجود اثر قرار بدهد.

غذا چه تاثیری بر ردپای آبی ما دارد؟

تولید مواد غذایی نیازمند مصرف حجم زیادی از آب است. به همین دلیل غذا در بر می داری ردپای آبی زیادی است. برای نمونه، برای تولید هر کیلوگرم غلات به چند هزار لیتر آب نیازمندیم. همچنین تولید هر کیلوگرم گوشت گاو نیز نیازمند 15000 لیتر آب است. با این که هر دوی این اعداد بسیار بزرگ هستند، اما بی تردید تولید گوشت گاو نیازمند مصرف مقدار بسیار بیشتری آب است. به همین دلیل است که سبک تغذیه ما می‌تواند تاثیر زیادی بر ردپای آبی مان داشته باشد.

تولید برخی محصولات غذایی نظیر محصولات گوشتی نیازمند مصرف مقادیر فراوان آب است. 

میزان آب مصرفی چه مقدار اهمیت دارد؟

در اروپا ‌می‌بینیم که میانگین مصرف آب در خانه حدود 1 تا 2 درصد مجموع ردپای آبی است. در واقع بیشتر آب مصرفی ما انسان‌ها برای تولید محصولات مختلف استفاده می‌شود. نه تنها آب مصرفی در خانه بسیار اندک است، بلکه می‌توان حجم قابل توجهی از آن را بازیافت کرد. به کلامی دیگر، آب مصرفی در خانه تاثیر چندانی در ردپای آبی ما ندارد. آب مصرفی معمولاً از تصفیه خانه و یا رودخانه آماده شده و بعد از مصرف دوباره به آن باز می‌گردد. فعالیت‌هایی نظیر آبیاری باغچه می‌تواند سبب افزایش ردپای آبی شود، اما در هر صورت این مقدار در کل زیاد نیست.

پس چرا این قدر بر روی صرفه جویی و کاهش مصرف آب در خانه تاکید می‌شود؟

زیرا انداختن بار بر روی دوش مردم، برای دولت‌ها ساده‌تر است! راه حل فقط در بخش کشاورزی است. حدود 90 درصد از ردپای آبی دنیا به تولید موادغذایی مربوط می‌شود. حدود یک سوم از این محصولات برای غذای دام و طیور استفاده می‌شود. برای نمونه، در کالیفرنیا می‌بینیم که بیشترین مصرف آب در زمینه تولید غذای دام و طیور استفاده می‌شود. با این وجود می‌بینیم که خشکسالی در کالیفرنیا جریان دارد و همیشه گفتمان از شدت این خشکسالی می‌شود. اما کمتر کسی به ریشه این خشکسالی توجه می‌کند.

خشکسالی پدیده‌ای معمول است که هر از گاهی در بخشی از دنیا روی می‌دهد. با این وجود پدیده‌ای نظیر تغییرات اقلیمی می‌تواند سبب افزایش تعداد دفعات بروز این مساله شود. چنانچه اقتصادمان را بر پایه آب گذاریم، در نهایت با مشکلاتی جدی روبرو می‌شویم.

یک فرد متداولی برای کاهش مصرف آب در حانه چه کاری می‌تواند به انجام رساند؟

کاهش زمان حمام کردن نمی‌تواند چندان به کاهش بحران آب بیانجامد، اما در عوض می‌تواند به مصرف کاهش انرژی بیانجامد که البته برای اقلیم زمین خوب تر است. راه حل قرار می داری این است که به سمت مصرف کمتر گوشت برویم تا به این ترتیب از میزان فشار بر محیط زندگی کرد بکاهیم. این مساله کاملا روشن است، با این وجود کمتر کسی به آن توجه می‌کند.

راز کاهش مصرف آب در اصلاح الگوی کشاورزی و نیز تغذیه است.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توان به انجام رساند این است که مقدار بیشینه برای ردپای آبی حوضه‌های آبریز آماده کرده و بعد از توافق عمومی، تلاش خود را برای پیش گیری از استفاده بیش از آن مقدار برگزار بکنیم. یک راه دیگر برای اطمینان کشف کردن از پیش گیری از مصرف بی رویه و یا ناپاکی منابع آبی این است که ارزش پولی این منابع آبی را تعیین کنیم. در این صورت می‌توان برای بهره گیری از این منبع دولتی، مالیات تعیین کرد.

شاید وادار کردن مردم به پرداخت مالیات بیشتر و مصرف گوشت کمتر کار چندان ساده‌ای نباشد.

به همین دلیل است که دولت‌ها و شرکت‌ها باید تمرکز خود را بر افزایش بهره‌وری گذارند. باید برای تولید موادغذایی با مصرف آب کمتر تلاش کنیم.

 

ترجمه: صالح سپهری فر

منبع: مجله نیوساینتیست

-براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد-

تهیه کننده: پروين س.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سفله طبع است جهان بر کرمش تکيه مکن ««« »»» ای جهان ديده ثبات قدم از سفله مجوی



ارزش شناخت دقیق ترفندهای مصرف مایه زندگی اما و اگرهای پیشگیری از بحران آب (2 عکس)


TT / 125 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : پروين س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : طبیعت
برچسب ها : دقیق , مایه , شیوه , اهمیت

مطالب مرتبط