ازدیاد تمرکز و هوش بچه ها با ناشتایی و صبحانه!

افزایش تمرکز و هوش کودکان با صبحانه!

مصرف ناشتایی

یک دانشیار دانشگاه علوم پزشکی با تشریح اهمیت خوردن ناشتایی نسبت به چگونگی برخورد با بی‌میلی دانش‌آموزان نسبت به قول ناشتایی توضیحاتی ارائه کرد.

 احسان صادقی – دانشیار مهار کیفی، بهداشتی مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی بیان داشت: صرف قول ناشتایی برای دانش‌آموزان بسیار بااهمیت است به طوریکه نخوردن ناشتایی باعث پایین آمدن راندمان فکری و ذهنی دانش‌آموز و در نهایت سبب کاهش تمرکز و ایجاد معضل در آموزش خواهد شد.این دانشیار مهار کیفی، بهداشتی مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اطراف نقش مهم تغذیه در رشد فیزیولوژیکی و مغزی دانش‌آموزان عنوان کرد:

با توجه به نزدیکی فصل بازگشایی مدارس اصلی ترین مورد در تغذیه دانش‌آموزان توصیه به صرف قول ناشتایی است، عدم بهره گیری از قول ناشتایی راندمان فکری و ذهنی را به شدت کاهش می‌دهد و سبب کاهش تمرکز و آموزش می‌شود.

وی در پاسخ به نوع خوراک عالی برای قول ناشتایی دانش‌آموزان نقل کرد: مصرف تخم‌مرغ آب‌پز به همراه آب‌میوه‌های طبیعی یکی از ترکیب‌های عالی برای ناشتایی است، همچنین در نوعی دیگر از قول ناشتایی مصرف لبنیات ترجیحاً شیر توصیه می‌شود، البته برای جلو گیری از ایجاد آشفتگی در جذب کلسیم نباید شیر را به همراه تخم‌مرغ به کار برد.

دانشیار مهار کیفی، بهداشتی مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با اشاره به میان‌ قول نقل کرد: پس از ناشتایی باید یک میان‌وعده برای دانش‌آموزان حدود ساعت 10 انتخاب بکنیم، نوع این میان‌وعده بسیار اهمیتی می دارد که باید  از تنقلات مضر مانند انواع چیپس، پفک، نوشابه‌ها و ساندویچ‌های حاوی فست‌فود پرهیز شود. خوب ترین نوع خوراکی ساندویچ‌های خانگی‏، مانند نان، پنیر و گردو، غذاهای خانگی، میوه‌های جدید یا خشک و خوب ترین نوشیدنی آب یا آبمیوه‌های طبیعی فاقد شکر افزودنی هستند.

وی اضافه کرد: دانش‌آموزان باید از مصرف زیاد قهوه و نسکافه سه سوته خودداری کنند، زیرا طبق تحقیقات انجام شده به خاطر ماهیت تولید این ماده بدترین نوع چربی در این نوشیدنی‌های سه سوته است به طوریکه ساختار آن از چربی موجود در شیرینی‌ها مضرتر است و نباید به این نوشیدنی‌ها عادت کنند. رمز تندرست رعایت اصل تنوع و تعادل در رژیم غذایی است ما سعی می‌کنیم از همه گروه‌های غذایی به میزان اندک بهره گیریم و زیاده‌روی در هیچ‌کدام توصیه نمی‌شود.

نوشابه‌های پرتقالی سبب بیش‌فعالی و کاهش تمرکز
صادقی، با تأکید بر لزوم عدم عرضه فست‌فود، نوشابه و تنقلاتی مانند چیپس و پفک در بوفه مدارس به بسیج پزشکی نقل کرد: این نوع از خوراکی‌ها کاملاً اثر تصویر و عکس بر روند رشد جسمانی و ذهنی دانش‌آموزان دارند، در تحقیقات اثبات شده که در تولید نوشابه‌های پرتقالی و پفک از رنگ‌هایی شبیه سان‌ست‌یلو یا تارترازین استفاده می‌شود که بسیار مضر هستند و سبب بیش‌فعالی و کاهش تمرکز می‌شوند که در نهایت در دراز مدت به افت تحصیلی دانش‌آموز منجر خواهند شد.

ویتامین‌های ضروری برای دانش‌آموزان
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درباره ویتامین‌های ضروری برای دانش‌آموزان نقل کرد: با توجه به اهمیت ویتامین B تأمین منایع اصلی این ویتامین بسیار اهمیتی می دارد، همچنین اسید فولیک برای رشد سلول‌های مغزی بسیار ضروری است و در منابعی مانند لبنیات، جگر و حبوبات کشف کرد می‌شود، از این‌رو توصیه می‌شود که از دانه‌ها و غلات مانند عدسی در وعده‌های ناشتایی بهره گرفته شود.

با بی‌میلی دانش‌آموزان نسبت به قول ناشتایی به چه صورت برخورد کنیم
صادقی، در پاسخ به چگونگی ایجاد اشتها در دانش‌آموزان نسبت به قول مهم ناشتایی خاطرنشان کرد: در ابتدا والدین باید در قول ناشتایی خوراک‌هایی را گذارند که خردسال نسبت به آن‌ها اشتهای بیشتری دارد، به تدریج با ایجاد عادت  ناشتایی در خردسال می‌توانند سایر گروه‌های مواد غذایی را در این قول وارد کنند. همچنین توصیه می‌شود ساعت بیداری از استراحت کن را طوری تنظیم کنند که وقت کافی  برای صرف ناشتایی خانوادگی موجود موجود باشد و به دلیل عدم وقت از این قول مهم غذایی صرف‌نظر نشود.

شفاانلاین

– براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد –

گردآوری توسط : بهناز ذ.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای جان حديث ما بر دلدار بازگو
««« »»»
ليکن چنان مگو که صبا را خبر شود

ازدیاد تمرکز و هوش بچه ها با ناشتایی و صبحانه!

TT / 113 — TP / 18%

نظر دهید