اساسنامه صندوق توسعه ملی اصلاح شد

اساسنامه صندوق توسعه ملی اصلاح شد

نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به اصلاح لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، اساسنامه صندوق توسعه ملی را اصلاح کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، وکلای ملت در نشست علنی امروز (چهارشنبه 28 مهر) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور اعاده شده از شورای نگهبان، موادی از این لایحه را اصلاح کردند.

به موجب مصوبه مجلس ماده 17 این لایحه، اساسنامه صندوق توسعه ملی با تغییر وظایف و اختیارات هیئت امنای صندوق توسعه اصلاح شد.

وکلای ملت مقرر کردند که صندوق توسعه ملی که در ماده «صندوق» نامیده می شود، با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت خام و گاز طبیعی و میعانات گازی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت خام و گاز طبیعی و میعانات گازی تشکیل می شود.

صندوق در تهران مستقر است و در تهران و سایر نقاط کشور شعبه ای نخواهد داشت. اموال و دارایی های این صندوق متعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران است. این ماده در حکم اساسنامه صندوق توسعه ملی است.

طبق مصوبه مجلس، هیئت امنا به عنوان بالاترین رکن صندوق توسعه ملی، دارای وظایف و اختیاراتی است که در این مصوبه بهارستان نشینان، این وظایف و اختیارات اصلاح شدند.

طبق مصوبه مجلس در این اصلاحات «تصویب شرایط و نحوه اعطای تسهیلات برای صادرات محصولات تولیدی و خدماتی فنی مهندسی، تولید و سرمایه گذاری به بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی» و «تعیین انواع فعالیت های مورد قبول و واجد اولویت پرداخت تسهلات در بخش ها و زیربخش های تولیدی یا خدماتی و با بازده مناسب اقتصادی» جزء وظایف و اختیارات هیأت امنای صندوق توسعه ملی تعیین و تصویب شدند.

وکلای ملت در مصوبه دیگری مقرر کردند که جلسات هیأت امنای صندوق توسعه ملی حداقل سالی دو بار تشکیل می شود و جلسات این هیئت با حداقل دوسوم اعضا رسمیت یافته و تصمیمات آن با حداقل پنج رأی اتخاذ می شود.

خانه ملتی ها مقرر کردند که اعضای هیئت عامل باید تمام وقت باشند و هیچگونه فعالیت اقتصادی و شغل دیگری به استثنای تدریس نداشته باشند.

بهارستان نشینان در مصوبه دیگری «اعطای تسهیلات به بخش های خصوصی، تعاونی و بنگاه های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیردولتی برای تولید و توسعه سرمایه گذاری های دارای توجیه فنی، مالی و اقتصادی» و «اعطای تسهلات صادرات به محصولات تولیدی و خدمات فنی و مهندسی به شرکت های خصوصی و تعاونی ایرانی از طریق منابع خود یا تسهیلات اتحادیه ای (سندیکایی)» را جزء موارد مصارف صندوق توسعه ملی تعیین و تصویب کردند.

به موجب مصوبه مجلس، اعطای تمامی تسهیلات صندوق توسعه ملی صرفاً از طریق عاملیت بانک های دولتی و غیردولتی است.

نمایندگان مجلس مقرر کردند که سهم عاملیت بانک ها در شرایط رقابتی متناسب با نرخ کارمزد و توان تخصصی و کارشناسی بانک ها توسط هیأت عامل صندوق توسعه ملی تعیین می شود.

بر اساس مصوبه مجلسی ها، صدور هر گونه ضمانتنامه و پرداخت هر گونه تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی فقط از طریق بانک های عامل اعم از دولتی یا غیردولتی و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی انجام می شود.

_________________________________

تهیه و تدوین: زری ع.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زاهد شراب کوثر و حافظ پياله خواست ««« »»» تا در ميانه خواسته کردگار چيستاساسنامه صندوق توسعه ملی اصلاح شد


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : زری ع.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سیاسی
برچسب ها : صندوق , اصلاح , اساسنامه

مطالب مرتبط