استانهای مرزی قادر به صادرات کالاهای قاچاق ضبط شده هستند/ ۵۰ انبار مملو از کالای قاچاق در استان تهران وجود دارد

استانهای مرزی قادر به صادرات کالاهای قاچاق ضبط شده هستند/ ۵۰ انبار مملو از کالای قاچاق در استان تهران وجود دارد

معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: براساس مصوبه اخیر دولت استانهای مرزی همچون کرمانشاه، و تبریز با تنظیم تفاهم‌نامه‌ای می‌توانند اموال را به کشورهای همسایه صادر کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، امین دلیری صبح امروز در کمیسیون قاچاق کالای استان که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به اینکه در سال 92 حجم کالای قاچاق وارد شده به کشور معادل با 25 میلیارد دلار بود، اظهار داشت: مقام معظم رهبری از سالیان دور همواره بر موضوع قاچاق و منکر بودن این اقدام تأکید کرده اند زیرا این مقوله ضربه سنگینی بر تولید داخلی وارد می کند.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه با آغاز کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 92 میزان ورود کالای قاچاق به کشور کاهش چشمگیری پیدا کرد، عنوان کرد: میزان کشف کالای قاچاق در سال گذشته 15 میلیارد دلار بوده که در برخی از استانها همچون کرمانشاه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 200 درصد افزایش یافته است.

دلیری با اشاره به اینکه افزایش کشف قاچاق نشان دهنده عزم جدی تمام دستگاهها در این راستا است، گفت: ورود کالاهای قاچاق ممکن است از مبادی رسمی یا غیررسمی انجام شود که ورود از مبادی رسمی ناشی از عدم تبادل اطلاعات است که با طراحی سامانه ای یکپارچه تلاش می شود تبادل اطلاعات بین دستگاهها به منظور کاهش ورود قاچاق از مبادی رسمی انجام شود.

وی با بیان اینکه تمامی دستگاهها برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و مسئولان باید تلاش کنند، افزود: وروود کالاهای قاچاق ممکن است هرچند محدود اما از طریق مبادی غیررسمی و در قالب کالای کوله بری و مبادلات بازارچه های مرزی نیز انجام شود که در قبال این موضوع نیز وظایفی وجود دارد.

دلیری با اشاره به اینکه 50 انبار مملو از کالای قاچاق در استان تهران وجود دارد، اظهار کرد: براساس بخشنامه صادر شده به استانها به منظور ساماندهی کالاها فروش کالای قاچاق از طرف اداره جمع آوری و فروش اموال تملیکی استانها متوقف شده است اما برای کالاهای سریع الفساد با دستور قضایی امکان فروش وجود دارد.

رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه براساس دستورالعمل جدید استانهای مرزی قادر به صادرات کالاهای قاچاق ضبط شده هستند، گفت: براساس مصوبه اخیر دولت استانهای مرزی همچون کرمانشاه، و تبریز با تنظیم تفاهم نامه ای می توانند اموال را به کشورهای همسایه صادر کنند.

دلیری با اشاره به اینکه به منظور تحقق بیانات مقام معظم رهبری و با هماهنگی با گمرک ساز و کار صادرات کالاهای قاچاق کشف شده فراهم شده است، افزود: تولیدات داخلی برای صادرات نیاز به استاندارد دارند اما کالاهای قاچاق کشف شده به طور عمده بادوام و از نوع تلفن همراه، لوازم خانگی و خودرو هستند که صادرات آنها نیز راحت است.

رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی سازمانی حاکمیتی است، عنوان کرد: این سازمان بعد از پیروزی انقلاب به صورت کمیته تشکیل شد که در سال 70 به سازمان تبدیل شد و تمام دستگاهها به نوعی در آن همکاری دارند.

دلیری با اشاره به اینکه این سازمان به عنوان عضو ستاد قاچاق کالا و ارز در سیاستگذاریها و اجرا دخیل است، گفت: براساس بیان صریح و روشن قانون هرگونه اموال مصادره شده و قاچاق در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این سازمان مربوط به حاکمیت است، افزود: براساس مصوبه شورای عالی اداری تمام اموال دستگاههای دولتی در این سازمان متمرکز می شود که البته هنوز اجرایی نشده است و اختلاف نظرهایی وجود دارد.

*********************

تهیه شده توسط: بيژن د.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هر دل که ز عشق توست خالی ««« »»» از حلقه وصل تو برون باداستانهای مرزی قادر به صادرات کالاهای قاچاق ضبط شده هستند/ ۵۰ انبار مملو از کالای قاچاق در استان تهران وجود دارد


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : بيژن د.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : مملو , قاچاق , مرزی , قادر , صادرات , کالای , انبار , کالاهای

مطالب مرتبط