استان هرمزگان قلب تپنده توسعه کشور است/ اقتصاد مقاومتی یعنی ظرفیت های داخلی را به فعلیت درآوریم

استان هرمزگان قلب تپنده توسعه کشور است/ اقتصاد مقاومتی یعنی ظرفیت های داخلی را به فعلیت درآوریم

معاون نخست رئیس جمهور استان هرمزگان را استانی مملو از ظرفیت و فرصت ارزیابی کرد و نقل کرد: استان هرمزگان قلب تپنده توسعه کشور است و همه امکانات ضروری را برای توسعه در اختیار دارد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از بندرعباس به نقل از روابط عمومی استانداری هرمزگان، اسحاق جهانگیری عصر امروز در نشست شورای اداری استان هرمزگان که با رویکرد اقتصاد مقاومتی به انجام رسانده شد بیان داشت: این شیوه اداره امور که مسؤولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشور باشند شیوه درستی نیست و استانداران باید تلاش کنند با بهره گیری از مدیریت و خلاقیت مسائل استان ها را حل و فصل کنند البته دولت نیز در حد توان منابع مالی را در اختیار آنها میگذارد.

معاون نخست رئیس جمهور در ادامه با بیان این که بودجه دولت از شرایط خوبی برخوردار نیست خاطرنشان کرد: با بودجه دولت فقط می توان مسائل جاری کشور را اداره کرد و نمی شود رقم قابل توجهی برای عمران و توسعه اختصاص داد.

وی اضافه کرد: البته نظام بانکی کشور در سال جاری بیش از 500 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه خواهد کرد و شرکت ها و نهادهای عمومی و غیردولتی نیز قادر هستند در نقشهای عمرانی و توسعه ای کشور سرمایه گذاری کنند.

جهانگیری از مدیران سیستم های اجرایی و استانداران کشور درخواست خود را برای صرفه جویی در بودجه تهیه کنند و هزینه ها را کم کنند تا از محل صرفه جویی بتوانند به عمران و توسعه توجه بکنند.

معاون نخست رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: البته با اجرای این سیاست ها حرکت خوبی در اقتصاد کشور آغاز شده است.

وی با اشاره به این که بار عمده اقتصاد کشور بر دوش بخش خصوصی است نقل کرد: اگرچه بودجه دولت اندک است اما تسهیلات نظام بانکی، سرمایه گذاری های خارجی و منابع مالی نهادهای عمومی و غیردولتی رقم قابل توجهی است که می توان با آن کارهای بزرگی به انجام رساند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ما در سالیان گذشته از اقتصاد دریا غافل شده و ظرفیت سواحل را نادیده گرفته بودیم خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی بر این موضوع تاکید دارد که از ظرفیت های داخلی نظیر دریا و سواحل بهره گیریم.

معاون نخست رئیس جمهور با اشاره به نشست توسعه زیربنایی سواحل مکران که روز پیش به انجام رسانده شد نقل کرد: در این نشست سیستم های اجرایی گوناگون برنامه هایی را برای توسعه سواحل مکران سفارش کردند که اگه این برنامه ها عملیاتی شود، سواحل کشور قادر هستند به مؤسسه توسعه مبدل شوند.

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی ظرفیت های داخلی را به فعلیت درآوریم و اجازه ندهیم که ظرفیت های کشور نهفته و ناشناخته باقی بماند.

جهانگیری با اشاره به گزارش استاندار هرمزگان مبنی بر عملکرد خوب این استان در مدد به واحدهای تولیدی خاطرنشان کرد: البته در بخش واگذاری نقشهای عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی هنوز اقدامات خوبی انجام نشده و باید توجه بیشتری به این موضوع معطوف شود.

معاون نخست رئیس جمهور اعتبار ضروری برای اجرای نقشهای عمرانی نیمه تمام را بالغ بر 700 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و اضافه کرد: تنها راهکار برای این که بتوانیم این طرح ها را اجرا کنیم واگذاری نقشهای نیمه تمام به بخش خصوصی است. ارزیابی مدیران نیز براساس عملکرد آنها در خصوص این اولویت ها خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به رویکرد جدی دولت برای توسعه صادرات غیرنفتی خاطرنشان کرد: به دنبال آن هستیم که اگه هیچ درآمد نفتی نداشته باشیم، از محل صادرات غیرنفتی بتوانیم ارز نکته نیاز کشور را تامین کنیم.

جهانگیری بر لزوم رفع موانع جلو روی توسعه صادرات غیرنفتی از سوی همه مسؤولین و استانداران تاکید کرد و نقل کرد: استانداران نیز باید بازدیدهای سرزده از گمرک و بخش های مربوط به صادرات داشته باشند و از عملکرد خوب این دستگاه ها مطمئن شوند.

معاون نخست رئیس جمهور با یادآوری تدوین بسته حمایتی توسعه صادرات غیرنفتی بیان داشت: براساس گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت، هنوز بخش هایی از این بسته اجرا نشده و ظرف یکی دو ماه آینده در این زمینه حساب کشی خواهیم کرد و سیستم های اجرایی که عملکرد خوبی در این راستا نداشته اند باید پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: اگه میزی را اشتغال کرده ایم و مسؤولیتی داریم باید جرأت بر آن شوی نیز داشته باشیم و نباید به بهانه نهادهای نظارتی از بر آن شوی های صحیح واهمه داشته باشیم.

جهانگیری استان هرمزگان را استانی مملو از ظرفیت و فرصت ارزیابی کرد و نقل کرد: استان هرمزگان قلب تپنده توسعه کشور است و همه امکانات ضروری را برای توسعه در اختیار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مهمانی، مردمان استان هرمزگان را مردمی وفادار و مهربان توصیف کرد و نقل کرد: با روحیه ای که در این استان وجود دارد و حاکی از انسجام همگانی است امیدواریم شاهد پیشرفت این استان باشیم.

محمدرضا نعمت زاده با اشاره به برنامه دولت برای حمایت از بخش تولید بیان داشت: با مدد نظام بانکی به 12 هزار واحد صنعتی و کشاورزی که با مشکل مواجه بوده اند تسهیلات داده شده و امیدوارم این تعداد ظرف ماه های آینده به 15 هزار برسد.

وی اضافه کرد: با برنامه ریزی دولت رونق بخش تولید در سر تا سر کشور آغاز شده است و امیدوارم تسهیلاتی که بانک ها ارائه کرده اند صرف افزایش تولید و اشتغال زایی شود.

استاندار هرمزگان هم در این نشست گزارشی از حالت استان در بخش های گوناگون ارائه کرد و خلال تشریح اقدامات صورت گرفته معضلات موجود را مطرح و پیشنهاداتی در راستای ارتقای جایگاه استان ارایه کرد.

جاسم جادری با بیان این که استان هرمزگان در دولت یازدهم علی رغم همه معضلات، در بخش سرمایه گذاری، بهبود کسب و کار و افزایش درآمد دستاوردهای گیراای داشته است، نقل کرد: در پرتو اقدامات دولت تدبیر و امید استان هرمزگان به الگوی راستین هم زندگی کردی و کارگاه سازندگی در کشور مبدل شده است.

در این مهمانی آیت الله غلامعلی نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس نیز در سخنانی بر ضرورت شکرگزاری عملی و قناعت تاکید کرد و خواستار تلاش همه جانبه برای تحقق و اجرای اقتصاد مقاومتی شد.

مدیران و نمایندگان سیستم های گوناگون در استان هرمزگان نیز هر کدام گزارشی از فرصت ها و تواناییهای استان ارائه کردند و به تشریح اقدامات انجام شده و معضلات پیش رو توجه کردند.

- با تشکر از انتخاب شما -

نگارش : بهرام ت.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پشمينه پوش تندخو از عشق نشنيده‌است بو ««« »»» از مستيش رمزی بگو تا ترک هشياری کنداستان هرمزگان قلب تپنده توسعه کشور است/ اقتصاد مقاومتی یعنی ظرفیت های داخلی را به فعلیت درآوریم


TT / 147 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : بهرام ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اقتصاد
برچسب ها : یعنی , درآوریم , مقاومتی , تپنده

مطالب مرتبط