سوء استفاده آمریکا از آزادسازی موصل در عرصه سیاست داخلی

سوء استفاده آمریکا از آزادسازی موصل در عرصه سیاست داخلی

باراک اوباما می‌خواهد با عملیات آزادسازی موصل، اینگونه وانمود کند که در دوره نخست ریاست جمهوری خود بن لادن رهبر القاعده را نابود کرده و در دوره دوم نیز موصل را آزاد کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم، بیشتر کسانی که عملیات آزاد سازی موصل را دنبال می کنند بر این باورند که این عملیات با توجه به این که بیشتر فرماندهان داعش در یک چارچوب هدفمند، مدت ها پیش از این شهر بیرون رفته اند یک عملیات صوری از سوی آمریکا است. نمی توان از تحلیل پافشاری آمریکا برای جداسازی عملیات موصل و رقه از هم چشم پوشی کرد. طرح جدایی این دو عملیات را می توان در چارچوب بعد پراگماتسیم آمریکا درباره چگونگی مدیریت پرونده مبارزه با تروریسم تحلیل کرد.

از زمانی که گروه تروریستی داعش موصل را به اشغال خود در آورد دولت آمریکا تلاش کرد عملیات آزادسازی موصل و الرقه را بر عهده گیرد تا از این اقدام در آمریکا از نظر سیاسی سوءـ استفاده شود. انبوهی از مطالبی که اکنون در رسانه های آمریکا درباره نقش آمریکا در آزادسازی موصل منتشر می شود نشان می دهد که واشنگتن از این رویداد سوء استفاده سیاسی می کند تا به دولتی که در روزهای پایانی کار خود است خدمت بزرگی کند.

دولت آمریکا می خواهد با سوء استفاده از این عملیات اینگونه وانمود کند که به طور واقعی با داعش مبارزه کرده است. باراک اوباما می خواهد با این اقدام، اینگونه وانمود کند که در دوره نخست ریاست جمهوری خود بن لادن رهبر القاعده را نابود کرده و در دوره دوم ریاست جمهوری خود موصل را از کنترل داعش آزاد کرده است.

برجسته کردن عملیات آزادسازی موصل توسط آمریکا در شرایطی است که اوضاع در الرقه بحرانی و عملیات آزادسازی این شهر سخت شده و آمریکا برای آزادسازی آن اقدامی نمی کند.

بسیاری از گزارش های امنیتی نشان از این دارد که بیشتر فرماندهان داعش به تازگی از موصل به سوی الرقه رفته اند. این نشان می دهد که هر قدر که روند آزادسازی موصل آسان شود روند آزاد سازی الرقه سخت تر و پیچیده تر خواهد شد.

از سوی دیگر آزادسازی منطقه دابق در سوریه از کنترل داعش از نظر منطقی به معنای فروپاشی ایدئولوژی داعش است. زیرا داعش اسطوره خود را برپایه اندیشه وراثت خلافت مورد ادعایش استوار کرد و مدعی بود که در پایان در درگیری میان جبهه اهل حق و باطل پیروز میدان خواهد بود.

از دست دادن منطقه دابق و خارج شدن موصل از کنترل گروه داعش از نظر منطقی به این معناست که مرحله جست و جوی وراثت خلافت داعش به طور عملی آغاز شده و در آینده شماری از جریان ها و سازمان های که ادعای به ارث بردن خلافت و ادامه شیوه های آن را دارند، شکل خواهند گرفت.

همچنین این ضربه ها به داعش، بدون تردید عناصر این گروه را وادار می کند به طور انفرادی دست به اقدام های تروریستی گسترده ای بزنند و چارچوب عملیات تروریستی در مکان های گوناگون گسترش یابد. پیام سقوط موصل به عنوان شهری که ابوبکر البغدادی در آن اعلام خلافت کرده بود ضربه سختی به گروه داعش و اندیشه های این گروه تکفیری و هواداران آن وارد می کند.

اما بدون شک خارج شدن کنترل این شهر از دست داعش سبب می شود که در مناطق دیگر درگیری رخ دهد و بر دامنه پیچیدگی های عملیات آزادسازی الرقه افزوده شود.

__________________

تهیه و تدوین : پرهام ش.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن چه او ريخت به پيمانه ما نوشيديم ««« »»» اگر از خمر بهشت است وگر باده مستسوء استفاده آمریکا از آزادسازی موصل در عرصه سیاست داخلی


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : پرهام ش.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : عرصه , موصل

مطالب مرتبط