از استیضاح تا استعفا؛ حاشیه های سیاسی ۱۸ وزیر روحانی

از استیضاح تا استعفا؛ حاشیه های سیاسی ۱۸ وزیر روحانی

دولت - ابتدا سخن از استعفای یک وزیر بود؛ آقای علی جنتی، اما حالا پای استعفای سه وزیر دولت روحانی در میان است. به اینها باید به مرحله اجرا رسیدن استیضاح فانی را هم افزود، همین باعث شده نگاه‌ها به ترمیم کابینه‌ای دوخته شود که برخلاف هیأت وزیران قبلی، شاهد کمترین تغییرات بود.

مریم محمدپور: برج مرداد 1392 زمانی که مخلوط دولت اعتدال کامل شد، هواداران دولت، کابینه را به آسمانی پرستاره تشبیه کردند. دولتی که برخلاف سنت هشت ساله قبل، ژنرال هایی شناخته شده داشت. یکی شیخ الوزرای کابینه بود، دیگری دیپلماتی کارآزموده، یکی استاد توانمند دانشگاه و دیگری اقتصاددانی برجسته. شاید به همین خاطر بود که در سه سال و سه ماهی که از عمر دولت نخست روحانی گذشته، کسی به تغییر مخلوط کابینه نمیاندیشید؛ مگر منتقدان دولت که یک بار با استیضاح وزیر علوم، تحولی را به کابینه اعتدال تحمیل کردند.

با این همه، حالا حرف از استعفای سه وزیر به میان آمده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر تعلیم و پرورش و وزیر ورزش و جوانان. افزون بر این پای استیضاح وزرا توسط مجلس دهم هم در میان است. همان رسمی که چندی قبل اولین کارت زرد خود را به وزیر کشاورزی داد، حالا اولین استیضاح وزرای کابینه را هم کلید زده است. اگرچه نقش موضوع استعفای فانی، احتمالا استیضاح وزیر تعلیم و پرورش را به حاشیه خواهد برد، اما هنوز این موضوع به سرانجام نرسیده، برخی زمزمه استیضاح وزیر علوم را هم به راه انداخته اند.

در جدول زیر، نگاهی کرده ایم به حواشی که برای وزرای دولت حسن روحانی در سه سال و سه ماه گذشته با دو مجلس نهم و دهم رخ داده است. اتفاقاتی که به چشم مییاید با خبرهایی که درباره استعفای وزرای دولت و به مرحله اجرا رسیدن یک استیضاح انتشار داده شده، احتمالا در روزهای آینده ابعادی گسترده تر به خود می گیرد.

نام وزیر / وزارتخانه

کارنامه سیاسی - تخصصی

بیژن زنگنه/ نفت

شیخ الوزرای 64 ساله کابینه روحانی، با همه روسای دولت بعد از انقلاب مشارکت داشته، مگر محمود احمدی نژاد. هرچند زمان رأی اعتماد به زنگنه، نمایندگان حاشیه هایی چون قرارداد کرسنت، استات اویل، توتال و رای گیری ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را مطرح می کردند، اما در ماه های بعد، تنها حاشیه ای که گریبان گیر وزیر شد و او را به مجلس کشاند، قراردادهای تازه نفتی (آی.پی.سی) بود که آن ماجرا هم بعد از انعقاد قرارداد با یک نهاد داخلی، درعمل حل و فصل شد. شیخ الوزرای روحانی در همه سه سال گذشته یکی از کلیدی ترین وزرای دولت در حوزه اقتصاد بوده است و کمترین انتقادات را متوجه خود کرده است.

حمید چیت چیان/ نیرو

از معدود وزرای روحانی است که در دولت نهم هم سابقه ای البته در سطح قائم مقام وزیر داشته است. وزیری با کارنامه حضور در سپاه و البته عضویت در دوره سوم مجلس. او برج مرداد سال قبل و با نقش سئوال حسن کامران نماینده وقت اصفهان در خصوص آب به فروش رسانی وزارت نیرو به صنایع ذوب آهن و فولاد مبارکه در معرض کارت زرد قرار گرفت اما قادر بود مجلس انتقادگر را قانع کند.

محمود گودرزی/ ورزش و جوانان

گزینه اصلی روحانی برای وزارت ورزش عدم اما با انتخاب کردن شرایط مجلس نهم، وزیر شد. او که اکنون نامش در میان وزیران مستعفی به چشم می خورد، یک سال قبل از مجلس نهم کارت زرد گرفت. برخی حاشیه های ورزشی در کارنامه سه ساله او به چشم می خورد.

عبدالرضا رحمانی فضلی/ کشور

سیاسی ترین وزیر کابینه، مرد کم حاشیه ای است. وزیری که تنها کارت زردش به دلیل ساپورت بر تن کنی بعضی دختران بوده و به جز برخی انتصابات جنجالی در حوزه استانداران و به مخصوص در حوزه معاونت سیاسی، کمتر درگیر مسائل اختلافی بوده است. اصلی ترین حاشیه سیاسی او، اظهاراتش درباره ورود پول های کثیف به حوزه رای گیری بود که با نوعی عقب نشینی تلویحی، برایش ختم به خیر شد.

آقای علی جنتی/ فرهنگ و ارشاد اسلامی

فشارها بر او زیاد بود. به طوری که در اولین سال فعالیت کابینه اولین کارت زرد خود را از مجلس اصولگرا گرفت. کارتی که در سال 94 بار دیگر تکرار شد. برگزاری کنسرت، نحوه مواجهه با نهادهای صنفی هنرمندان، نمایش برخی فیلم های سینمایی و نمایش تئاترهای جنجالی، او را در مؤسسه توجهات گذاشت. آخرین حاشیه در دوره وزارت او، تا قبل از نقش موضوع استعفا مربوط به اعتراض برخی شخصیت ها در قم نسبت به برگزاری کنسرت در قمبود که به استعفای مدیرکل ارشاد قم نیز انجامید.

محمد فرهادی/ علوم، تحقیقات و تکنولوژی

هرچند بعد از برکناری پرحاشیه فرجی دانا وزیر شد، اما وزرات علوم را با کمترین جنجال اداره کرده است. با این حال حتی در مجلس دهم که همراهی بیشتری با دولت دارد هم حرف از استیضاح او در میان است. اصولگرایان تندرو معمولا او را متهم به میدان دادن به اصلاح طلبان در دانشگاه ها می کنند.

محمدرضا نعمت زاده/ صنعت، معدن و تجارت

71 سال سن دارد و در اولین سال پیروزی انقلاب وزیر کار شده است. وزیر سه کارته صنعت، به دلیل عضویت هم وقتش در برخی شرکت های خصوصی، زیر ذره نگاه کن منتقدان واقع بوده و این روزها هم رسانه ها خبر از تغییراتی در وزارت تحت مدیریتش می دهند.

عباس احمد آخوندی/ راه و شهرسازی

ماه اردیبهشت 94 بود که از کارت زرد مجلس گریخت. او که به سبب مخالفت با پروژه مسکن مهر احمدی نژاد، زیر فشار منتقدان قرار دارد، یک بار به دلیل متهم کردن منتقدان به اندیشه های سوسیالیستی حاشیه ساز شد. آخوندی را باید یکی از وزرای کم گرفتاری دولت روحانی آگاهی داشت.

حسین دهقان/ پاسداری و پشتیبانی نیروهای مسلح

وزیر اصفهانی پاسداری، نه کارت زرد دارد و نه حاشیه ساز بوده است. هرچند توضیحات چندین ماه قبل او درباره ورود مجلس به حضور هواپیماهای روسی در کشورمان، واکنش علی لاریجانی را در پی داشت و به توضیحات تکمیلی وزیر انجامید، اما معمولا کمتر خبرساز شده است.

مصطفی پورمحمدی/ دادگستری

هرچند در دولت قبل هم حاضر بود، اما انتقادگر جدی رئیس جمهور پیشین است. اظهاراتش معمولا زمانی خبرساز می شود که درباره مفاسد اقتصادی سخن نقل میکنید. داستان اخیر انتشار فایل صوتی آیت الله منتظری، پورمحمدی را بار دیگر در مؤسسه خبرها گذاشت. او نیز روزهای کم حاشیه ای را با دو مجلس نهم و دهم به اتمام رسانده است.

محمود حجتی/ جهاد کشاورزی

مرد خودکفایی گندم، از چهره های شناخته شده دولت اصلاحات است. حجتی هرچند کمترین حاشیه ها را داشته اما تنها وزیری است که مجلس دهم به او کارت زرد نمایان کرده است.

علی ربیعی/ کار و رفاه اجتماعی

هفتمین کارت زرد کلکسیون وزرای دولت را از مجلس قبل گرفت. او معمولا به سبب مسائل یارانه ای یا آمارهای مربوط به نرخ بیکاری، در صدر خبرها قرار می گیرد. ربیعی در سه سال گذشته تلاش کرده وارد حاشیه سازی های منتقدان به مخصوص درباره برخی پرونده های قضایی تامین اجتماعی که مربوط به دولت قبل است، نشود.

سید حسن قاضی زاده هاشمی/ بهداشت، درمان و تعلیم پزشکی

هرکجا که خبری هست، معمولا نام او هم مطرح می شود. وزیر پرحاشیه ای نیست اما از این که در خبرها نگاه شود، بدش نمی آید. کارنامه او معمولا با نقش تحول نظام تندرست ارزیابی می شود، اما خودش با برخی اقدامات خبرساز مانند عمل چشم محصورین 88 خبرساز بوده است. قاضی زاده هاشمی کارت زرد از مجلس نگرفته و از این نظر در زمره وزرای کم حاشیه است.

علی طیب نیا/ امور اقتصادی و دارایی

با این که دستاوردهای اقتصادی دولت برکسی پوشیده نیست و با این که با بالاترین رای مجلس نهمی ها به پاستور رفت اما سه کارت زرد از مجلس اصولگرا دارد. او اخیرا به دلیل حاشیه های توافق با FATF با درگیری ای سیاسی مواجه شده و هنوز هم واکنش ها به اقداماتش در این ارتباط ادامه دارد.

محمدجواد ظریف/ وزارت امور خارجه

شاید قادر باش او را نماد دولت روحانی آگاهی داشت. فوت شدی که برجام، محصول دیپلماسی محکم او بود. او که از سوی منتقدان برجام حتی تهدید هم شده و بارها برای پاسخ به سوالات نمایندگان به مجلس رفته، یک کارت زرد هم نگرفته است. با این حال همیشه حضورش در مجلس حاشیه ساز بوده است؛ چه مجلس نهم و چه دهم. برخی تحلیلگران احتمال می دهند، او در سال 1400، کاندیدای جریان اعتدال برای ادامه راه دولت روحانی باشد.

سید محمود علوی/ اطلاعات

هفتم اسفند سال قبل کاندیدای خبرگان شد و در کنار رئیسش به پیروزی رسید. وزیر اطلاعات دولت یازدهم، مرد حاشیه سازی نیست، ولی موضوع همراهی فردی با وی در نشستی با بهارستانی ها و یا انتشار تصویر و عکسی از وی در کنار رئیس دولت اصلاحات، آقای وزیر را کمی درگیر حواشی کرد.

محمود واعظی/ وزارت ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات

وزیر 64ساله ارتباطات، معمولا اظهاراتش در حوزه فیلترینگ جنجالی می شود. منتقدان، او را متهم به مانع تراشی برای فیلتر شبکه های پیام رسان موبایلی می کنند. او از مجلس پیشین کارت زرد گرفته و علتش این بوده که بدون پیوست فرهنگی، شبکه و پهنای باند اینترنت را توسعه داده است.

علی اصغر فانی/ تعلیم و پرورش

اولین استیضاح مجلس دهم به نام او به تصویب رسانده شده اما فعلا خبر استعفایش بیشتر نکته توجه رسانه هاست. او که یک بار از زیر تیغ استیضاح مجلس نهم گریخته، این بار تلاش کرد با ریش سفیدی، مانع از نقش دوباره استیضاح خود شود که ناکام ماند. در روزهای بعد، او یا با گزینه پذیرش استعفا و برکناری مواجه است و یا استیضاح. شرایطی که باید آن را برای وزیر چهار کارته دولت، «باخت - باخت» آگاهی داشت.


29213

- براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد -

نگارش : منيژه ع.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

برق غيرت چو چنين می‌جهد از مکمن غيب ««« »»» تو بفرما که من سوخته خرمن چه کنماز استیضاح تا استعفا؛ حاشیه های سیاسی ۱۸ وزیر روحانی


TT / 131 --- TP / 8%

گردآوری شده توسط : منيژه ع.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استیضاح
برچسب ها : استعفا , حاشیه

مطالب مرتبط