اسیری نفس عامل با اهمیت گرایش به تشریفات می باشد/ چشم و هم چشمی در خریدهای نوروزی آفت حیات می باشد

اسارت نفس عامل مهم گرایش به تجملات است/ چشم و هم چشمی در خریدهای نوروزی آفت زندگی است

​حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی قایینی گفت: اصلیترین عامل فردی گرایش به تشریفات، اسیری نفس  و اصلیترین عامل اجتماعی آن، استکبار بین المللی می باشد.

حجت الاسلام محمد محمدی قایینی، استاد سطح عالی حوزه علمیه همدان در مصاحبه با روزنامه نگار خبرگزاری حوزه در همدان، بیان داشت: بعد از پیروزی انقلاب یکی از مسائلی که آیت الله روح الله خمینی(ره) انبوه بر آن تأکید داشتند و مکرر پیشنهاد میکردند، خودداری از اشرافی گری، تجمل پرستی و توجه به زندگی ساده روحانیون و مسؤولین کشور می باشد.

وی ادامه داد: در سالهای اخیر شاهد نفوذ و وقوع تشریفات درمیان مردم هستیم که منافات زیادی با دستورات دین مبین اسلام دارد، به گونه ای که مشاهده می کنیم که تجمل گرایی و چشم و هم چشمی در خریدهای نوروزی آفت این سنت دوست داشته و مورد تأیید اسلام شده می باشد.

حجت الاسلام محمدی قایینی ادامه داد: قطع به یقین عواملی یافت می شود که بر گرایش اشخاص به طرف تشریفات و زرق برق جهان تٲثیرگذار می باشد، از این رو میبایست این عوامل به درستی معرفی و مطالعه شود.

وی اضافه کرد: بعد از این مرحله میبایست با نظر به آموزه های دینی در رابطه با نفع برداری از جهان و تزئین های آن مطرح و راهکارها و الگوهایی که اسلام در این باره ارائه داده می باشد، به درستی در سطح جامعه به وسیله مبلغین و روحانیون تبیین شود.

استاد حوزه یاد آوری کرد: اصلی ترین عامل فردی گرایش به تشریفات، اسیری نفس و فراموش کردن حقیقت زندگی می باشد و اصلی ترین عامل اجتماعی آن، استکبار بین المللی می باشد که بخاطر حکومت بر جهانیان، جهان را به طرف مصرف زدگی و تجمل گرایی هدایت میکند.

جهان تنها مکان عبور می باشد نه سکونت

وی تشریح کرد: در نظری اجمالی کلی عوامل گرایش اشخاص به تجمل گرایی به دو پارت درونی و بیرونی تقسیم می شود که عوامل درونی شامل اسیری نفس و احتیاج های فطری می باشد که بخاطر اهمیت اسیری نفس به بررسی این امر می پردازیم.

وی با تاکید بر این که تجمل گرایی زاییده مسابقه و مسابقه زاییده مقایسه و مقایسه زاییده نگاه اشتباه ما در ارتباط با جهان می باشد، ابراز کرد: اگه نگاه آدم به حقیقت جهان باشد و نه به ظاهر جهان، به این حقیقت پی میبرد که جهان تنها مکان عبور می باشد نه مکان سکونت.

حجت الاسلام محمدی قایینی ادامه داد: مسکن و مأوای اصلی فی الواقع، پایانت می باشد، پس هر آدم عاقلی درمی پیدا کند که مسکن را میبایست خوشگل نمود نه گذرگاه را اما متأسفانه غفلت و فراموشی از مرگ و قیامت موجب قرن می باشد تا تفکر واقعی و عاقلانه از آدم گرفته شود.

وی گفت: امام علی علیه السلام(ع) فرموده اند: هنگامی که هوای نفس به سراغتان آمد، مرگ را به خاطر آورید زیا برایتان پنددهنده خوبی می باشد.

تولید احتیاج های کاذب؛ دستاورد تمدن غربی می باشد

وی با تأکید بر اینکه طاغوت و جذب هم شامل عوامل بیرونی گرایش آدم به تشریفات می باشد، بیان کرد: طاغوت در هر وقت قادر هست مصادیق آشکار فراوانی داشته باشد که طبق فرمایشات آیت الله روح الله خمینی(ره) و ولی امر مسلمین بر کسی پوشیده نیست که از صدر انقلاب تا به حال، طاغوت وقت حاضر که از آن تعبیر به استکبار بین المللی می شود، جامعه غرب و در رأس آن، ایالات متحده و رژیم صهیونیستی می شود.

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: متأسفانه باور این امر برای بعضی اشخاص اعم از دست اندرکاران کشور سخت می باشد، به این علت که آنها تنها به پیشرفت قابل توجه علوم گوناگون در غرب و همچنین برق و زرق زندگی در آنجا چشم دوخته اند و از نتایج چنین تمدن نوین و توسعه یافته غافل می باشند.

وی اقرار کرد: یکی از یافته های تمدن غربی، تولید احتیاج های کاذب می باشد که وفات کرده موجود نبوده می باشد و آدم خود را محتاج به آن نمی دانسته می باشد.

استاد حوزه همدان اضافه کرد: یکی از عمده ترین عواملی که در ایجاد احتیاج های کاذب تٲثیرگذار می باشد، تبلیغات می باشد که با سرعت تصاعدی روبه توسعه می باشد. تولید احتیاج های کاذب باعث سوق دادن مردم به طرف مصرف گرایی می شود و از پیوند این دو معضل اقتصادی بچه آلودگی به اسم تجمل گرایی ایجاد میشود و به همین جهت آیت الله سید علی خامنه ای به طور مکرر این مهم را مورد تأکید گذاشتند که دربرابر این تمدن غربی میبایست تمدن سازی اسلامی به وجود آید.

پایان پیغام

--انتهاي مطلب--

تهیه کننده : آبتين ی.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عيبم مکن به رندی و بدنامی ای حکيم ««« »»» کاين بود سرنوشت ز ديوان قسمتماسیری نفس عامل با اهمیت گرایش به تشریفات می باشد/ چشم و هم چشمی در خریدهای نوروزی آفت حیات می باشد


TT / 307 --- TP / 44%

گردآوری شده توسط : آبتين ی.
تاریخ گردآوری : 2018-03-20
در دسته بندی : گرایش
برچسب ها : اسارت

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :