اصطلاحات شبکه Wireless که باید بدانید (7 عکس)

اصطلاحات شبکه Wireless که باید بدانید

آیا تفاوت Access Point و شبکه ad hoc را آگاهی میدارید؟Wireless Repeater چه است و چطور شبکه خانگی شما را بهبود می بخشد؟
آیا تفاوت Access Point و شبکه ad hoc را آگاهی میدارید؟Wireless Repeater چه است و چطور شبکه خانگی شما را بهبود می بخشد؟ با ما همراه باشید...

تصویر و عکس شماره 1 ⇩اصطلاحات بی شمار بیشتری در زمینه Wireless وجود دارد که مفاهیمی عمیق تر از کلمه Wifi را در خود دارند؛ و آگاهی داشتن آنها قادر هست بسیار سودمند باشد.

آگاهی داشتن این اطلاعات نه تنها باعث افزایش اطلاعات شما در زمینه شبکه خانگی، مدرسه و حتی محل کار می شود، بلکه در مواقع ایجاد خطا، به شما یاری میرساند که معضل را یافته و آن را بر طرف کنید. در ادامه اصطلاحات اصلی و کلیدی شبکه را به شما میشناسانیم.

Access Point


تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس اصطلاحات شبکه Wireless که باید آگاهی بدارید

پیش از اختراع اتصالات بی سیم، شبکه ها متشکل از تعداد زیاد و طولانی کابل های به هم پیوسته بودند؛ و برای متصل شدن به یک شبکه، می بایست که دستگاه شما به صورت فیزیکی به این شبکه متصل می شد.

Access Point یا محل دسترسی، دستگاهی است که به شبکه متصل بوده، و به دیگر دستگاه ها امکان و اجازه اتصال به شبکه بصورت Wireless یا بی سیم را می دهد.

یک اکسس پوینت قادر هست شخصی و یا همگانی باشد. یعنی روی یکی از این دو وضعیت تنظیم شود. وضعیت شخصی ویژه مکانی مثل منازل است، که اطلاعات آن رمزگذاری شده و دسترسی به آن نیازمند گذر واژه است، و تنها اعضای خانواده امکان اتصال به آن را دارند.

وضعیت همگانی هم عالی مکانی مانند یک کافه است که هر فردی قادر هست به آن وصل شود؛ که در این صورت نام دیگر این نوع اکسس پوینت Wireless Hotspot یا نقطه مؤسسه ای بی سیم خواهد بود.

ضروری به ذکر است که منظور از یک شبکه، بطور مثال شبکه خانگی، یک اتصال است که سیستم های متصل به شبکه را به یکدیگر وصل می کند، و این دستگاه ها قادر هستند اطلاعات و فایل های گوناگون را برای یکدیگر ارسال کنند. و حال چنانچه این شبکه به اینترنت نیز متصل باشد، سیستم های متصل به شبکه نیز قادر هستند از طریق شبکه به اینترنت دسترسی یابند. بنابراین گمان نکنید که Access Point همان Wireless Router است .

البته این دو مورد شباهت ها و اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند، اما در اصل می توان این طور گفت که یک Wireless Router (مرتبط کننده بی سیم) به خودی خود یک Access Point تلقی میشود، اما Access Point جامع تر و کلی تر است.

Ad Hoc Network


تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس اصطلاحات شبکه Wireless که باید آگاهی بدارید


یک شبکه بی سیم ad hoc نوعی شبکه بی سیم است، که کاملاً مستقل بوده و به یک شبکه ای که وجود داشته باشد نیازی ندارد.

کلمه ad hoc در اصل یک کلمه لاتین است که به انگلیسی می شود For this، یا برای این، و وقتی بهره گرفته میشود که چیزی تنها برای یک هدف ویژه به وجود آید. بنابراین وقتی که شما 2 لپ تاپ را به یکدیگر متصل می کنید، شما یک شبکه ad hoc را ایجاد کرده اید.

موردی که در مورد شبکه ad hoc وجود دارد این است که هیچ دستگاهی به عنوان Hub (قطب) یا متمرکز کننده برای اتصال دستگاه ها به یکدیگر، برخلاف آنچه که یک Access Point وظیفه آن را دارد، وجود ندارد؛ و دستگاه ها بصورت جفت به جفت به یکدیگر مرتبط می شوند.

Wireless Routerتصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس اصطلاحات شبکه Wireless که باید آگاهی بدارید


یک مرتبط کننده بی سیم، هم بعنوان یک Access point و هم به عنوان یک Network Router (مرتبط کننده ی شبکه) عمل می کند. به واژه دیگر، به عنوان دروازه اتصال بی سیم به شبکه، و همچنین فرستنده اطلاعات و داده های ورودی شبکه به سیستم های متصل (مانند کامپیوتر دستکتاپ، لپ تاپ، موبایل و...) انجام وظیفه می کند. بطور عامیانه، در منازل از وایرلس روترها به عنوان مودم وایرلس نیز نام میبرند. در حالی که تفاوت یک وایرلس روتر با مودم این است که وایرلس روتر حتی وقتی که به اینترنت متصل نباشد، این قدرتمندی را دارد که یک گوشی هوشمند را به کامپیوتر دسکتاپ متصل کند؛ در حالی که مودم تنها دستگاهی برای اتصال کامپیوتر به اینترنت است.

Wireless Repeaterتصویر و عکس شماره 5 ⇩
تصویر و عکس اصطلاحات شبکه Wireless که باید آگاهی بدارید


تکرار کننده بی سیم که تحت عنوان Wireless Range Extender یا زیاد کننده محدوده بی سیم نیز از آن یاد می شود، دستگاهی است که سیگنال یک Access Point را می گیرد و همان سیگنال را مجدداً به عنوان یک شبکه ثانویه انتشار میدهد. کاربرانی که به این شبکه متصل می شوند نیز در اصل به همان شبکه عمده وصل شده اند. همانطور که از نامش پیداست، قادر هست به عنوان زیاد کننده محدوده یک شبکه بهره گرفته شود. بسیاری از وایرلس روترهای مدرن، یک تکرارکننده بی سیم درونی دارند که با فعال کردن آن، سیگنال شبکه بی سیم را تقویت می کند.


Wireless Bridge


تصویر و عکس شماره 6 ⇩
تصویر و عکس اصطلاحات شبکه Wireless که باید آگاهی بدارید

به یاد بیاورید که یک اکسس پوینت دستگاهی بود که با سیم به یک شبکه وصل می شد، و به سیستم های دیگر این امکان را می داد که بصورت بی سیم به شبکه وصل شوند. وایرلس بریج یا پل رابطه ای بی سیم، دقیقاً برعکس عمل می کند. پل رابطه ای ابتدا به صورت بی سیم به یک شبکه متصل می شود، و بعد سیستم های دیگر، با سیم قادر هستند به آن وصل شوند. به واژه دیگر، چنانچه شما یک شبکه بی سیم داشته باشید و بخواهید با یک دستگاهی به صورت سیمی به شبکه وصل شوید، به یک وایرلس بریج احتیاج خواهید داشت. بسیاری از وایرلس روترهای مدرن، توانایی بریج شدن را دارند. یعنی شما یک وایرلس روتر ثانویه را خریداری می کنید، آن را روی وضعیت بریج میگذارید، و به وایرلس روتر عمده (یا همان مودم) متصل می کنید. بر فرض چنانچه مودم در اتاق استراحت کن باشد، وایرلس روتر ثانویه را قادر هستید به کنسول بازی تان در پذیرایی متصل کنید، بجای این که یک سیم LAN از مودم به کنسول بکشید. البته این کار از نظر اقتصادی اصلاً به صرفه نیست و صرفا جهت مثال نقل شد.

Wireless Network Adoptor


تصویر و عکس شماره 7 ⇩
تصویر و عکس اصطلاحات شبکه Wireless که باید آگاهی بدارید

یک آداپتور بی سیم شبکه، به دستگاهی که امکان اتصال بی سیم به شبکه را ندارد، این قدرتمندی را می دهد. این آداپتورها قدرتمندی ارسال و دریافت سیگنال های بی سیم را دارند. لپ تاپ ها و تبلت ها به صورت داخلی این آدپتورها را دارند. این آدپتورها به دو صورت کارتی (که بر روی مادربورد کامپیوتر نصب می شوند) و دانگل USB عرضه می شوند. که البته مدل کارتی سرعت بیشتری دارد.


****با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد****

نگارش از: آذرخش س.

اینترنت و وب در بخش کامپیوتر , اینترنت و موبایل سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

معرفت نيست در اين قوم خدا را سببی ««« »»» تا برم گوهر خود را به خريدار دگراصطلاحات شبکه Wireless که باید بدانید (7 عکس)


TT / 186 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : آذرخش س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اصطلاحات
برچسب ها : Wireless

مطالب مرتبط