اطلاعاتی از دلیل گلایه صداوسیما از سایت آپارات

جزئیاتی از علت شکایت صداوسیما از سایت آپارات


عکس جزئیاتی از علت شکایت صداوسیما از سایت آپارات

صداوسیما جزئیاتی درباره علت شکایت از سایت آپارات را انتشار داده است.

علت شکایت صداوسیما از آپارات

در روزهای گذشته خبری مبنی بر شکایت صداوسیما از سایت آپارات در رسانه ها انتشار داده شد.

حالا یک مقام مسئول در صداوسیما نیز توضیحاتی درباره آن داده است.

حامد معینی، مدیرکل مالکیت فکری و حقوق نگاه کن الملل سازمان صداوسیما، شکایت سازمان صداوسیما از «سایت آپارات» را تأیید کرد و درباره علت این شکایت گفت: این خبر صحت دارد اما منتشرکنندگان آن به موضوع شکایت اشاره ای نکرده اند و موضوع به گونه ای نقش شده که گویی سازمان صداوسیما قصد دارد مانع فعالیت چنین سایت هایی شود درحالی که در واقع چنین نبوده و براساس تکالیف مقرر در اسناد بالادستی ازجمله تکلیفی که در پیوست حکم ریاست سازمان صداوسیما و در ابلاغی که به ریاست محترم جمهوری به عنوان رئیس شورای مناسب محیط جایزی صورت گرفته، مسئولیت تنظیم مقررات صوت و عکس و تصویر فراگیر در محیط جایزی، صدور مجوز و نظارت بر فعالیت همه فعالان این حوزه بر عهده سازمان صداوسیما قرار داده شده است.

براساس توضیحات معینی شکایت مذکور مربوط به سال گذشته بوده و از دو جنبه خواستار احقاق حقوق سازمان صداوسیما شده؛ یکی نقض حقوق مالکیت فکری سازمان صداوسیما و دیگری از باب این که چنین سایت هایی ازجمله سایت آپارات، مجوزهای ضروری برای فعالیت در عرصه صوت و عکس و تصویر فراگیر در محیط جایزی را از سازمان صداوسیما نگرفته اند.

نیاز به مجوز صداوسیما دارند

مدیرکل مالکیت فکری و حقوق نگاه کن الملل سازمان صداوسیما، درباره موضوع شکایت صورت گرفته اضافه کرد: سازمان صداوسیما قصد متوقف کردن فعالیت چنین سایت هایی را ندارد لکن اصولا هر فعالیت فرهنگی یا تجاری در محیط قرار می داری و جایزی نیازمند اخذ مجوز بوده و ارائه خدمات محیط جایزی در عرصه صوت و عکس و تصویر فراگیر هم نیاز به اخذ مجوز از سازمان صداوسیما دارد که مالکان سایت آپارات با وجود اخطار های قبلی این مجوز را اخذ نکرده اند. پیرو شکایت هایی که قبلا دراین زمینه صورت گرفته، برخی از فعالان که مجوزهای ضروری را از سازمان اخذ کرده اند معضلی برای ادامه کار ندارند اما سایت آپارات تاکنون نسبت به این موضوع اقدامی نداشته است.

بدون مجوز از محتوای صداوسیما بهره گرفته اند

معینی در ادامه اضافه کرد: مشکل دیگر سایت آپارات این است که از محتوای سازمان صداوسیما که برای تأمین آنها مخارج درخور توجهی صرف شده بدون کسب مجوز های ضروری بهره میگیرد. برخلاف اخطارهای مکرر سازمان، تولیدات رسانه ملی را بازنشر و حقوق مالکیت فکری سازمان صداوسیما را نادیده گرفته و تولیدات آن را در محیط جایزی در دسترس عموم میگذارد بدون این که عواید مالی آن را به دارندگان حقوقشان رسانده یا آنها را در کنار محتواهایی که نکته تأیید سازمان نیستند، نگذارد.

به نقل کرده مدیرکل مالکیت فکری و حقوق نگاه کن الملل سازمان صداوسیما، انتشار هر محتوایی در سایت آپارات، چرخه بهره برداری های مادی آتی و منافع اقتصادی آن را متوقف می کند و ازآنجاکه روش های گوناگون بهره برداری اقتصادی از دارایی هایی فکری در همه جهان وجود دارد و سازمان صداوسیما هم به آنها فکر کرده و دراین باره برنامه ریزی های ضروری را به انجام رسانده، انتشار رایگان و بدون مجوز در سایت هایی مانند آپارات، به منافع مشروع سازمان صداوسیما و دارندگان حقوق مادی و معنوی آنها صدمه جبران ناپذیری را وارد می کند.

جایگزین آپارات را هم راه می اندازیم

یکی از مواردی که سایت آپارات یا منتشرکنندگان خبر شکایت صداوسیما از این سایت سعی در اثبات آن دارند، انحصارطلبی رسانه ملی در زمینه عرضه محصولات سمعی و بصری است.

معینی این مسئله را کاملا رد کرد و درباره علل رد انحصارطلبی سازمان صداوسیما توضیح داد: ازجمله مأموریت هایی که برای سازمان تعریف شده، افتتاح آی پی تی وی است؛ اپراتورهای این رسانه نوین معلوم شده، مجوزهای ضروری برای فعالیت آنها صادر شده، قراردادها در حال انعقاد است و حتی برای سایت هایی مانند آپارات هم در آینده ای بسیار نزدیک سرویس های جایگزین موجود خواهند بود. سرویس تلویزیون تعاملی رسانه ملی و اپراتورهای منتخب آی پی تی وی خدمات کامل و گسترده تری را که شامل خدمات سایت آپارات نیز هست ارائه کرده و اگه آپارات مجوز فعالیت را نگیرد و فعالیتش متوقف شود، کاربران به یوتیوب یا دیگر سرویس های مشابه خارجی نیاز نخواهند داشت.

وی ادامه داد: البته مقدمات پیش گیری از تحقق چنین تخلف هایی در سرویس های خارجی نیز در اداره کل مالکیت فکری و حقوق نگاه کن الملل فراهم شده و در آینده از نقض حقوق مالکیت فکری سازمان به وسیله آنها، نیز پیش گیری خواهد شد اما مزیت سرویس های داخلی در این است که امکان دریافت مجوز برای سایت ها و سامانه هایی که دراین زمینه فعال هستند از سوی سازمان صداوسیما فراهم شده است.

***پيشنهادات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود***

نگارنده: اردوان ی.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آبی که خضر حيات از او يافت
««« »»»
در ميکده جو که جام دارد

اطلاعاتی از دلیل گلایه صداوسیما از سایت آپارات

TT / 93 — TP / 12%

نظر دهید