اطلاعات واردات اتومبیل از ایالات متحده به کشورمان ایران

جزئیات واردات خودرو از آمریکا به ایران
روز پیش اعلام شد که علی‌رغم اظهارات صریح امام خامنه ای مبنی بر نبود واردات کالاهای مصرفی از ایالات متحده، خودروهای تولیدی در این کشور وارد کشورمان شده است که در حال حاضر جزئیات بیشتری در این ارتباط منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس اطلاعات حاصل شده برخی از ماشین هایی که با مارک های بی‌ام‌و، تویوتا، ولوو و هوندا وارد کشورمان شده‌اند، تولید ایالات متحده هستند.

در یکی از موارد واردات خودرو از ایالات متحده، شرکت فامیلی موتور که خودروهای ژاپنی هوندا را وارد می‌کند نسبت به واردات برخی مدل‌های هوندا اقدام کرده که نه در کشور ژاپن بلکه در ایالات متحده تولید می‌شوند.

به عنوان مثال ماشین هوندا مدل CR-V در حالی از سوی این شرکت وارد کشورمان شده و تبلیغات وسیعی نیز برای فروش آن صورت می‌گیرد که نگاهی به اطلاعات درج شده روی این خودرو نشان می‌دهد محل تولید آن ایالات متحده بوده است.

حتی روی برچسب اطلاعات نصب شده روی این خودرو لغت " MADE IN U.S.A" (ساخت ایالات متحده) درج شده است و عنوان شرکت تولیدکننده این خودرو نیز HONDA OF AMERICA MFG.,INC (شرکت هوندای ایالات متحده) گفته شده است.

براساس اطلاعات درج شده روی این ماشین هوندا، شرکت تولیدکننده آن در ایالت اوهایو ایالات متحده قرار دارد و محصولات آن در این ایالت تولید می‌شود. فروشندگان این خودرو در کشورمان نیز به متقاضیان اعلام می‌کنند این خودرو در ایالات متحده تولید و از این کشور به امارات حمل و از طریق امارات وارد کشورمان شده است.

واردات خودروهای تولیدی ایالات متحده به کشورمان در حالی است که امام خامنه ای چندی پیش در اظهارات صریحی خواستار نبود واردات کالاهای مصرفی از ایالات متحده شده بودند. به دنبال این اظهارات بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز واردات خودروهای آمریکایی شورلت به کشورمان را باطل کرد.

در این شرایط مشخص نیست به چه صورت و با چه توجیهی این شرکت و دیگر شرکت‌های مربوطه اقدام به واردات خودروهای تولیدی ایالات متحده به کشورمان کرده‌اند و به چه صورت وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه واردات خودروهای تولیدی این کشور به کشورمان را صادر کرده است.

ایسنا برای پیگیری موضوع و کسب اطلاعات بیشتر به سراغ شرکت واردکننده خودروهای هوندا به کشورمان رفت، اما مسوولان این شرکت از پاسخ در این زمینه خودداری کردند. این در حالی است که روز پیش رئیس اجلاس واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با ایسنا واردات خودروهای تولید شده در ایالات متحده به کشورمان را تایید کرد.

فرهاد احتشام‌زاد در این ارتباط خاطرنشان کرد:" حدود ۴۰۰ سیستم ماشین تولید ایالات متحده وارد کشورمان شده که مربوط به مارک های بی‌ام‌و، تویوتا، ولوو و هوندا است که با کد ایالات متحده تولید شده‌اند؛ البته پلیس راهنمایی و رانندگی شماره‌گذاری این خودروها را متوقف کرده است". به گفته وی رحلت کرده نیز برخی خودروهای تولید شده در ایالات متحده وارد کشورمان شده، شماره‌گذاری و به فروش رسانده شده‌اند.

واردات خودروهای تولیدی ایالات متحده به معنی ایجاد اشتغال برای کارگران و شاغلان آمریکایی با بهره گیری از پول مردمان کشورمان است. خروج ارزش دار از کشورمان برای واردات خودرو از ایالات متحده در حالی است که این کشور شدیدترین دشمنی را با کشورمان داشته و در جریان تحریم‌ها نیز سعی داشت اقتصاد کشورمان را به زانو درآورد؛ در این شرایط مشخص نیست مسوولان با چه تدبیری اجازه خروج ارزش دار از کشورمان برای واردات خودرو از کشور متخاصمی همچون ایالات متحده را داده‌اند!؟

در این حالت رئیس اجلاس واردکنندگان خودرو از استعلام از وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره قانونی بودن یا نبودن واردات خودروهای تولید ایالات متحده به کشورمان گزارش کرده است. باید نگاه کرد پاسخ این وزارتخانه در این ارتباط کدام است!؟.

*****************************************

نگارنده : آرمين غ.

خودرو در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مرا تا عشق تعليم سخن کرد ««« »»» حديثم نکته هر محفلی بوداطلاعات واردات اتومبیل از ایالات متحده به کشورمان ایران


TT / 132 --- TP / 23%

گردآوری شده توسط : آرمين غ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : خودرو
برچسب ها : ایران

مطالب مرتبط