اطلاع، شاید از پیامد های بی نظمی است

آگاهی، احتمالا از عوارض بی نظمی است

یک مورد شگفت‌انگیز درباره مغز این است که از همان ساختارهای ستاره‌مانندی تشکیل شده که عالم را تشکیل می‌دهد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که شاید این موضوع تنها وجه اشتراک این دو نباشد.
مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: یک مورد شگفت‌انگیز درباره مغز این است که از همان ساختارهای ستاره‌مانندی تشکیل شده که عالم را تشکیل می‌دهد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که شاید این موضوع تنها وجه اشتراک این دو نباشد.


احتمالا مغز ما هم درست مثل عالم، طوری برنامه‌ریزی شده که مطابق با اصل بی‌نظمی، آشفتگی را به حداکثر برساند؛ و آگاهی ما هم می‌تواند یکی از پیامد جانبی همین پدیده باشد.

دانشمندان و فلاسفه قرن‌هاست که به دنبال فهم آگاهی انسان (قدرتمندی ما برای آگاه بودن نسبت به خودمان و محیط اطراف‌مان) هستند. با این که، آگاهی بخشی حیاتی از انسان بودن است، اما دانشمندان هنوز واقعا نمی‌دانند که از کجا ناشی می‌شود و چرا ما دانیم.

اما پژوهش تازه ای که توسط محققانی از فرانسه و کشور کانادا انجام شده، یک احتمال جدید را مطرح می‌کند: آگاهی وقتی به وجود می‌آید که مغز ما محتوای اطلاعاتش را به حداکثر می‌رساند. به واژه دیگر، آگاهی از پیامد جانبی حرکت مغز ما به سمت بی‌نظمی است.

بی‌نظمی در واقع واژه‌ای است که برای توصیف پیشرفت یک سیستم از نظم به بی‌نظمی استفاده می‌شود. مثلا یک تخم مرغ را انتخاب بکنید. این ماده به شکل کاملا مرتب و منظم به دو قسمت زرده و سفیده تقسیم شده و بی‌نظمی کمی دارد، اما وقتی آن را هم می‌زنیم، بی‌نظمی آن افزایش می‌یابد. تخم مرغ در این حالت به بیشترین بی‌نظمی رسیده است.

بسیاری از فیزیک‌دانان معتقدند که همین اتفاق برای عالم ما می‌افتد. بعد از بیگ بنگ، عالم به تدریج از وضعیتی با بی‌نظمی کم به بی‌نظمی بالا عوض شده است. قانون دوم ترمودینامیک می‌گوید بی‌نظمی در یک سامانه فقط افزایش می‌یابد، بنابراین، این توضیح می‌دهد که چرا زمان فقط به سمت جلو حرکت می‌کند.

بنابراین، محققان بر آن شدند همین تفکر را در رابطه با اتصالات مغزی ما مورد استفاده قرار بدهند، و چک کنند و نگاه بکنند که آیا این اتصالات وقتی که ما آگاه هستیم، الگویی را به دلخواه خودشان نشان می‌دهند.

تیمی از دانشگاه تورنتو و دانشگاه پاریس دکارت برای پاسخ دادن به این پرسش، از نوعی نظریه احتمال به نام «مکانیک آماری» (statistical mechanics) بهره گرفتند تا مدلی از شبکه‌ی نورون‌ها در مغز ۹ نفر آماده کنند. ۷ نفر از این افراد صرع داشتند.

آنها به طور خاص، همگام‌سازی نورون‌ها را زیر نظر گذاشتند، این که آیا نورون‌ها هماهنگ با هم نوسان می‌کردند یا خیر. محققان می‌خواستند آگاهی بدارند که آیا سلول‌های مغز به هم ارتباط داشتند یا نه.

آنها دو کلکسیون داده را چک کردند: نخست آنها الگوهای اتصال را هنگام استراحت کن و بیداری شرکت‌کننده‌ها با هم مقایسه کردند؛ سپس این الگوها را هنگام تشنج بیماران مبتلا به صرع و هنگامی که مغزشان در حالت عادی واقع بود، با هم مقایسه کردند.

در هر دو حالت، آنها یک روند مشابه را دیدند. مغز این شرکت‌کنندگان در حالت کاملا هوشیار بی‌نظمی بیشتری نمایان کرد.

این تیم نگاشته: «ما به یک نتیجه بسیار ساده رسیدیم: در حالت هوشیار بین شبکه‌های مغز بیشترین تعداد تعامل و واکنش وجود دارد، این بی‌نظمی زیاد را نشان می‌دهد.»

این باعث شد محققان استدلال کنند که آگاهی می‌تواند فایده ای ناشی از دستگاه ای باشد که می‌خواهد تبادل اطلاعات را به حداکثر برساند.

اما پیش از این که این نظریه را بپذیریم، باید تعدادی محدودیت‌های بزرگ آن را انتخاب بکنیم، بزرگ‌ترین محدودیت این پژوهش اندازه کوچولو نمونه آن است. نتیجه‌گیری در این زمینه به مدد تنها ۹ نفر بسیار دشوار است؛ مخصوصا با توجه به این که مغز افراد به وضعیت‌های گوناگون واکنش فرق می داری داشت.

اما این تحقیق می‌تواند یک نقطه شروع خوب برای تحقیقات بیشتر باشد و برای مسئله آگاهی و منشا و چرایی آن یک فرضیه جدید را مطرح می‌کند.

این تیم حالا می‌خواهد نتایج‌شان را بیشتر چک کند تا بفهمند اتفاقی که در مغز رخ می‌دهد آیا واقعا بی‌نظمی به معنای قرار می داری آن است یا نوعی دیگری از ساماندهی مغز به اطلاعات.

نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود

گردآورنده: گلبانو غ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

رسيد مژده که آمد بهار و سبزه دميد ««« »»» وظيفه گر برسد مصرفش گل است و نبيداطلاع، شاید از پیامد های بی نظمی است


TT / 91 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : گلبانو غ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : آگاهی
برچسب ها : عوارض , نظمی

مطالب مرتبط