اظهارات کافه بازار در مورد حذف آپارات، فیلیمو، کلش و وایبر

توضیحات کافه بازار در مورد حذف آپارات، فیلیمو، کلش و وایبر

چندی پیش کافه‌بازار در قراردادی با شرکت خارجی امکان تهیه کرد ریالی در بازی کلش را فراهم کرد که این امکان مدتی بعد غیرفعال شد اما از مسیرهای دیگری در دسترس بود؛ این رویه‌ کژدار و مریز پرسش اساسی درباره قوانین صدور مجوز‌ها ایجاد می‌کند.

این موضوع به دلیل خروج ارز از کشور با اعتراض برخی افراد مواجه شد. آنها معتقدند اصل موضوع تهیه کرد در جریان بازی‌های خارجی، از نوع ارزش داری باعث خروج غیر شفاف و از نوع ریالی باعث خروج شفاف ارز از کشور می‌شود. چندی بعد و در تیر این امکان از سایت کافه بازار کنار زده شد. اگرچه رسما دلیلی برای این واکنش اعلام نشد، اما برخی پیگیری نهادهای نظارتی را علت این برخورد می‌دانستند.

اکنون در حالیکه بازی همچنان روی سایت کافه بازار وجود نمی دارد و با جستجو هم در دسترس قرار نمی‌گیرد، اما بازی و امکان تهیه کرد ریالی برای کسانی که آن را روی گوشی نصب داشته باشند از بخش نرم افزارهای من یا از بخش آپدیت نصب شده‌ها در دسترس است. این رویه پرسش بزرگی درباره اصل مجوز فعالیت این بازی بوجود آورده است.

اظهارات کافه‌بازار در رابطه با حذف آپارات، فیلیمو، کلش و وایبر:

قایع چندوقت اخیر نشان می‌دهد اعمال محدودیت بر کافه‌بازار وارد مرحله تازه‌ای شده است. از یک طرف به‌رغم حذف بازی کلش‌آف‌کلنز از وب‌سایت و اپلیکیشن کافه‌بازار همچنان به دلیل این بازی با فشار و نقد مواجه ‌می‌شویم و از طرف دیگر بدون هیچ توضیحی اپلیکیشن‌های آپارات، آپارات خردسال و فیلمیو به دستور مقام قضایی «فقط» در کافه بازار با منع انتشار روبرو می‌شوند.

دستور حذف از بازار با وجود تأییدیه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌‌ای

«جز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای هیچ نهادی اقدام به صدور مجوز نشر محتوای دیجیتال نمی‌کند و باید تاکید کنیم که کافه‌بازار برای ارائه محصولات، در بر می داری مجوز از مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در خصوص این بازی ویژه نیز هماهنگی‌های ضروری را پیش از عقد قرارداد با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، زیر کلکسیون همین وزارتخانه صورت داده بود و با وجود اخذ تأییدیه ناگزیر به حذف این بازی و چند برنامه دیگر از وب‌سایت خود شده است.

کافه بازار درحالی راه انتشار بازی دوست داشتنی کلش آف کلنز را از طریق مجرای داخلی و قانونی فراهم کرد که تا پیش از آن ناتوانی کاربران ایرانی از امکان پرداخت داخلی این برنامه، منجر به روی آوردن به روش‌های پیچیده و غیر قانونی شده بود. سایت‌های تهیه کرد و به فروش رسان جم، تهیه کرد و به فروش رسان اکانت کلش و به فروش رسان گیفت‌کارت اپ‌استورهای خارجی و به فروش رسان ویزا کارت و مستر کارت و ... ظهور کردند. اگرچه پلیس فتا گزارشی از میزان تخلفات و کلاهبرداری‌هایی که در این بخش رخ داده، ارائه نکرده اما اخطارهای این نهاد درباره تهیه کرد و به فروش رسان جم و اکانت، نشان از گستردگی تخلفات داشت. حجم بالای خروج غیر شفاف ارز از کشور بدون اخذ مالیات، فقدان نظارت متمرکز، بروز تخلفات و کلاهبرداری‌های گسترده و … از جمله مشکلاتی بود که با رشد غیررسمی این بازی در کشور ایجاد می‌شد. مقایسه‌ آمارهای ما با گزارش اخیر بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد بیش از 80 درصد به فروش رسان بازی‌ها در کشور در سال 94 به صورت قاچاق و غیررسمی انجام شده است و کانال مجلسی بازار تنها حدود 12 درصد سهم به فروش رسان را در اختیار داشته است.

ما در کافه‌بازار به عنوان مرجع برنامه‌های اندرویدی برای فارسی‌زبانان خود را موظف می‌دیدیم به نوعی به این نیاز کاربران پاسخ دهیم و درخواست‌های آن‌ها را به نتیجه منتقل بکنیم. از راه کاملاً قانونی و مجلسی به مذاکره با ناشر بازی توجه کردیم و به صورت قانونی و مجلسی با هماهنگی نهادهای نظارتی با ایشان قرارداد بستیم.

فرودین ماه امسال بازی با تأیید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای (متولی بازی‌ها در کشور) و اعلام رده‌بندی سنی 12+، بعد از گذشت 3٫5 سال از انتشار جهانی آن با رعایت هنجارها و عرف داخلی به زبان فارسی در کافه‌بازار انتشار داده شد.

حالا دیگر کاربران به دنبال راه‌های غیررسمی پرداخت نمی‌رفتند، از کاربران مجهول اکانت نمی‌خریدند و پرداخت‌ها از راه مجلسی و قانونی انجام می‌شد. از طرفی با جایگزینی راهکارهای داخلی در فرآیند پرداخت، ارز کمتری از کشور خارج می‌شد و کارمزد و مالیات به مکان شرکت‌ها و دولت‌های خارجی به شرکت‌های بومی و دولت کشورمان تعلق می‌گرفت.

قرارداد کافه‌بازار با سوپر سل فسخ شد/ مبنای قانونی معلوم نیست

اما طولی نکشید که کافه‌بازار ناگزیر شد در راستای اجرای دستور مرجع قانونی و با توجه به تبعات حقوقی، مالی و فنی ناشی از فسخ قرارداد، این بازی را از وب‌سایت خود کنار زند. دستوری که معلوم عدم دقیقاً با چه هدفی و به چه دلیل صادر شده و بر چه قانونی دلالت دارد.

ما برای احقاق حق خود و کاربران ایرانی و همچنین حفظ آبروی بین‌المللی در حال پیگیری این موضوع هستیم و وعده داده‌ایم که تمام تلاشمان را بکنیم که معضل به زودی از بین برده شود.

مطرح کردن همکاری‌های بین‌المللی منطبق بر قانون و تعاملات از مجرای بانکی سوییفت، به عنوان اتهام خارج کردن ارز از کشور برای یکی از بزرگترین شرکت‌های کارآفرینی سال‌های اخیر که با شکل‌دهی صنعتی تازه در کشور عرضه کننده محصولات بیش از 20 هزار تولیدکننده داخلی است، شاید برای سرپوش قرار دادن روی حجم بالای خروج ارز از کشور آن هم به صورت قاچاق در واردات محصولاتی مانند گوشی موبایل، وسایل میکاپ و آرایش، ماشین و … باشد.

شاید فشار آوردن بر یک شرکت مجلسی و در بر می داری مجوز ایرانی راحت‌ترین کار برای اکران انجام اقدامات در حوزه پیش گیری از خروج ارز از کشور باشد.

اما برای کسانی که می‌خواهند حقیقت را دقیق‌تر آگاهی بدارند باید نقل کرد، تفسیر به همین سادگی نیست. خود بازی‌سازان و برنامه‌نویسان داخلی بر این مورد اذعان دارند که ورود هنرپیشگان جدی خارجی و رقابت با ایشان باعث زیاد شدن کیفیت کار و اقبال بیشتر کاربران ایرانی به این صنعت و رشد آن می‌شود.

متأسفانه برخوردهای سلیقه‌ای به همین مورد ختم نمی‌شود. چند ماه پیش دستور حذف اپلیکیشن وایبر از کافه‌بازار به دست ما رسید و به دستور عمل کردیم اما با وجود پیگیری‌ها هنوز پاسخ این پرسش را نگرفته‌ایم که چرا برنامه‌ای که جلوی فعالیت آن در کشور گرفته نشده (فیلتر نیست) و از طرفی به آسانی از طریق وب‌سایت مجلسی برنامه، برندت بین‌المللی گوگل‌پلی و حتی سایر بازارهای اپلیکیشن داخلی قابل دریافت است، باید از کافه‌بازار کنار زده شود.

ما هنوز باور نکرده‌ایم که هدف مسئولان سوق دادن کاربران از کافه‌بازار به سمت مارکت‌های خارجی باشد و این سرویس دوست داشتنی بومی زمین‌گیر شود. اما چنین تصمیماتی جز این سرانجامی نخواهد داشت.

 چند روز گذشته اتفاقی مشابه برای اپلیکیشن‌های بومی آپارات، آپارات خردسال و فیلیمو رخ داد. اپلیکیشن‌هایی که مجموعاً بیش از 5 میلیون کاربر فعال دارند. طبق دستور مقام قضایی این برنامه‌ها باید از کافه‌بازار حذف  شوند و  جالب است که نه ناشر اپلیکیشن و نه هیچ سایت و فروشگاه دیگری از انتشار این برنامه‌ها منع نشده‌اند. به نظر می‌رسد این ممنوعیت فقط کافه‌بازار را نشانه رفته است.

این تصمیمات و اقدامات سلیقه‌ای که نقطه مقابل حمایت از تولید ملی و کسب و کار دانش‌بنیان است، به کسب و کارهای داخلی ضربات جدی وارد خواهد کرد. ما به عنوان یک شرکت ایرانی هرگز خواست حمایت و کمک مالی از دولت نداشته‌ایم. خواسته اصلی‌مان این است که راه برای ما و دیگر کسب و کارهای نوپا باز باشد، به قانون تمکین شود و تصمیم‌گیری بر طبق آن صورت گیرد تا بتوانیم با تکیه بر قوانین برای رشد صنعت برنامه‌ریزی کنیم و هر روز با تصمیمات سلیقه‌ای روبرو نشویم.

آیا خوب تر نیست به مکان برخورد سلیقه‌ای و غیر مستدل با تولیدکنندگان محتوا، نهادی واحد که تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند، برای اخذ مجوز شناسانده شود؟ اعمال محدودیت برای کسب و کارهای داخلی که مطابق قوانین فعالیت می‌کنند نه تنها منجر به حذف مجراهای مجلسی داخلی و تحمیل هزینه‌های مالی و اعتباری به آنها خواهد شد بلکه به رشد بازارهای مشکی، دلالان ویزا و مسترکارت و اکانت‌های بازی یاری خواهد رساند.»

 

-------------------------------------

مطلب از : گلچهره خ.

کامپیوتر و نرم افزار در بخش کامپیوتر , اینترنت و موبایل سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای صبا با ساکنان شهر يزد از ما بگو ««« »»» کای سر حق ناشناسان گوی چوگان شمااظهارات کافه بازار در مورد حذف آپارات، فیلیمو، کلش و وایبر


TT / 155 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : گلچهره خ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : کامپیوتر و نرم افزار
برچسب ها : وایبر , کافه , آپارات , فیلیمو

مطالب مرتبط