اعزام سکنه جدید به ایستگاه فرا زمینی جهانی (4 عکس)

اعزام سکنه جدید به ایستگاه فضایی بین المللی

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
تصویر و عکس اعزام سکنه تازه به ایستگاه فضایی نگاه کن المللی
روسیه امروز دومین پرتاب فضاپیمای سرنشین‌دار ارتقایافته "سایوز" را به ایستگاه فضایی بین‌المللی به انجام خواهد رساند که همچنین نخستین سفینه نسل آینده این کشور را در ابعاد مینیاتوری به فضا جابجا خواهد کرد.

 سایوز MS-02 قرار است امروز (چهارشنبه) ساعت 2:05 به وقت محلی از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان به همراه سه فضانورد پرتاب شود.

سکنه تازه ایستگاه فضایی شامل سرگئی ریژکوف و آندره بوریسنکو، فضانوردان روسی و شین کیمبرو از ناسا هستند.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس اعزام سکنه تازه به ایستگاه فضایی نگاه کن المللی

از راست چپ به راست: شین کیمبرو، فرمانده سرگئی ریژکوف و مهندس پرواز آندره بورسسنکو

دور سر این فضانوردان یک رمان قرمز، سفید و آبی رنگ بسته می‌شود که مدل کوچولوای از فضاپیمای تازه روسیه به آن آویزان شده است. سازمان فضایی روسیه (روسکاسموس) قصد دارد از این فضاپیما که فعلا فدراسیون نامیده شده، به عنوان جایگزینی برای سایوز بهره گیرد.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس اعزام سکنه تازه به ایستگاه فضایی نگاه کن المللی

این فضاپیما که با هدف مشابه سفینه اکتشافی سرنشین‌دار اوریون ناسا ساخته شده، نام خود را طی یک رای‌گیری عمومی صاحب شده است. روسیه فدراسیونی از 85 نهاد عمده است که هرکدام از آن‌ها می‌توانند نام یکی از فضاپیماهای ساخت این کشور را برگزند.

این فضاپیما توسط شرکت Energia ساخته شده که سازنده فضاپیماهای سایوز نیز هست.

نسخه اسباب‌بازی فضاپیمای فدراسیون که توسط فضانوردان به ایستگاه فضایی برده می‌شود، شکل فضاپیمای عمده و ماژول‌های رانشگر از جمله دو بال آرایه خورشیدی آن را شبیه‌سازی کرده است.

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس اعزام سکنه تازه به ایستگاه فضایی نگاه کن المللی

بهره گیری از یک نشانگر پرواز در قیمتیش صفر یا "طلسم" که شامل بستن یک اسباب‌بازی کوچک در وقت پرواز با فضاپیمای سایوز و معلق شدن آن در وقت ورود به سطح قیمتیش صفر است، باستانی است که به نخستین پرواز فضایی یوری گاگارین، فضانورد دورران شوروی سابق در آوریل 1961 باز می‌گردد. در حال حاضر فضانوردان از اسباب‌بازی‌های نکته علاقه فرزندانشان به عنوان نشانگر استفاده می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از راشاهرآلد،سکنه تازه مدت بیش از چهار ماه را در ایستگاه فضایی بین‌المللی باقی مانده و در اواخر ماه فوریه به زمین بازخواهند گشت.

*********************

متن از : گلبهار ق.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو کز مکارم اخلاق عالمی دگری
««« »»»
وفای عهد من از خاطرت به درنرود

اعزام سکنه جدید به ایستگاه فرا زمینی جهانی (4 عکس)

TT / 75 — TP / 22%

نظر دهید