اعلام داوران بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران

اعلام داوران بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران

خبرگزاری فارس: اعلام داوران بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران

داورانی از کشورهای کشورمان، بلژیک، فنلاند، هندوستان و آلمان قضاوت فیلم های حاضر در بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران را بر عهده دارند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، داورانی از کشورهای کشورمان، بلژیک، فنلاند، هندوستان و آلمان قضاوت فیلم های حاضر در بخش نگاه کن الملل سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران را بر عهده دارند.

خسرو سینایی از کشورمان، ژولیت دورت از بلژیک، یوکا-پکا لاکسو از فنلاند، شوبرا گوپتا از هندوستان و آنا هنکل-دونرسمارک از آلمان پنج داوری هستند که فیلم های پذیرفته شده در دو بخش مسابقه نگاه کن الملل و مسابقه کشورهای آسیایی را داوری می کنند.

۷۱ فیلم از ۳۴ کشور در بخش مسابقه نگاه کن الملل و ۱۲ فیلم از ۹ کشور در بخش مسابقه کشورهای آسیایی سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش در می آیند.

سی و سومین جشنواره نگاه کن المللی فیلم کوتاه تهران ۱۸ تا ۲۴ آبان به دبیری فرید فرخنده کیش به انجام رسانده میشود.

خسرو سینایی؛ کشورمان

خسرو سینایی متولد سال ۱۳۱۹ در شهر ساری، در دانشگاه فنی شهر وین به تحصیل در رشته معماری توجه کرد و همزمان در فرهنگستان موزیک و هنرهای اکرانی در رشته آهنگ سازی درس خواند. بعد از آن، در رشته فیلم سازی در همان دانشگاه شروع به درس خواند. در سال ۱۳۴۶، در رشته های کارگردانی فیلم و تلویزیون و فیلمنامه نگاری فارغ التحصیل شد. بعد از آن، به کشورمان بازگشت و فعالیت هایش را به عنوان فیلمساز در وزارت فرهنگ و هنر و به عنوان فیلمنامه نویس، کارگردان، آهنگساز فیلم و تدوینگر در تلویزیون ملی کشورمان آغاز کرد. وی همچنین در چند دانشکده فیلمسازی تدریس کرده و یکی از اعضای هیأت داوران جشنواره های داخلی و نگاه کن المللی بوده است. وی نشان «شوالیه جمهوری لهستان» را در سال ۱۳۸۷ و نشان «افتخار هنرمند» را در سال ۱۳۸۹ برای فیلم بلند مستند «مرثیه گمشده» درباره پناهندگان لهستانی که طی جنگ جهانی دوم وارد کشورمان شدند، از وزارت فرهنگ جمهوری لهستان گرفت.

سال ۱۳۹۵، پنجاهمین سالگرد فعالیت های پیاپی این هنرمند با بیش از ۱۱۰ فیلم (فیلم های قصه ای کوتاه و سینمایی، مستند و مستند درام) است.

ژولیت دورت؛ بلژیک

ژولیت دورت فارغ التحصیلEAVE است. از سال ۲۰۰۶ سمت هماهنگ کننده در بخش سینمای جوان مرکز هنرهای خوشگل بروکسل (بوزار) را داشته است. او مسئولیت همکاری و تولید مشترک با آرشیو فیلم سلطنتی (سینماتک، بروکسل)، شورای فرهنگی بریتانیا، کانون گوته، خانه فرهنگ کشور ژاپن در پاریس، مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پومپیدو (در پاریس)، انتشار کنندگان و تهیه کنندگان بلژیکی، و دیگرجشنواره ها و موسسات فرهنگی را عهده دار است.

دورت هم چنین از سال ۲۰۰۶ عضو فرهنگستان فیلم اروپایی است و در جشنواره های فیلم معتبر متعددی چون اوبرهاوزن، بارسلونا، مانهایم-هایدلبرگ، جشنواره فیلم کوتاه بروکسل و جشنواره فیلم کوتاه نیکون به عنوان داور حاضر بوده است.

یوکا-پکا لاکسو؛ فنلاند

یوکا-پکا لاکسو متولد ۱۹۵۹ مدیر جشنواره تامپره (یکی از سه جشنواره معتبر فیلم کوتاه اروپا در کنار اوبرهاوزن و کلرمونت-فراند) در فنلاند است. وی پیش از این در دهه ۸۰ به صورت اجرایی و از سال ۲۰۰۰ در هیأت انتخاب و برنامه ریزی با جشنواره شراکت کرده و از سال ۲۰۰۲ سمت مدیریت جشنواره را عهده دار بوده است. به عنوان مدیر جشنواره مسئولیت برنامه ریزی سیاست ها و استراتژی ها را با همکار مدیر خود به انجام میرساند. فیلم برنده جایزه بزرگ جشنواره فیلم تامپره مستقیماً به فرهنگستان اسکار فرستاده می شود.

یوکا-پکا لاکسو از سال ۱۹۹۸ مدیریت جشنواره فیلم پیرکانما، که یک جشنواره محلی در تامپره است، را بر عهده دارد. این جشنواره سازمانی غیر انتفاعی است که مسئول برگزاری خانه هنر سینما و انتشار فیلم ها در فنلاند است و به طور گسترده ای در آموزش رسانه فعالیت دارد. او همچنین تجاربی به عنوان انتقادگر فیلم مستقل برای رادیو و مجلات را در رزومه کاری خود دارد.

یوکا-پکا لاکسو در کارنامه خود عضویت اجلاس فیلم ملی فنلاند، عضویت فرهنگستان فیلم اروپا و همچنین عضویت هیأت داوران جشنواره ۲۰۱۳ کینودوت را دارد.

او به عنوان داور در اکثر جشنواره های معتبر دنیا شرکت داشته است.

شوبرا گوپتا؛ هندوستان

شوبرا گوپتا مقاله نویس ارشد و انتقادگر فیلم در ایندین اکسپرس است. وی بیش از ۲۰ سال است که ستون انتقاد این نشریه را به صورت هفتگی مینگارد که خوانندگان بسیاری دارد.

از میان موفقیت های متعدد گوپتا می شود به شاخص ترین آن ها که عضویت در CBFC است، اشاره کرد.

برای شرکت در جشنواره های فیلم، وی به طور گسترده ای به داخل و خارج از هندوستان مسافرت کرده است. این جشنواره ها شامل جشنواره های نگاه کن المللی فیلم لندن، نانت، بانکوک و دمشق است. گوپتا در سال ۲۰۱۲ در جشنواره فیلم معتبر کن به عنوان عضوی از هیأت افراد رسانه ارشد هندی حاضر بوده است. او همچنین برگزاری جشنواره های نگاه کن المللی فیلم هندوستان را از سال های نخستین دهه ۹۰ عهده دار بوده است. در سال ۲۰۱۶، از گوپتا به عنوان نماینده ای از نمایندگان انتخابی از سراسر دنیا در برلیناله (جشنواره نگاه کن المللی فیلم برلین) فرا خوانده شده است.

گوپتا هم چنین برای سال های متعدد به عنوان یکی از اعضای هیأت انتخاب و داوری بخش های فیلم پانوراما و نگاه کن الملل با جشنواره نگاه کن الملل فیلم هندوستان (IFFI) شراکت کرده است.

آنا هنکل-دونرسمارک؛ آلمان

آنا هنکل-دونرسمارک کارگردان فیلم کوتاه است و هم چنین برای اکرانهای تئاتری و اپرا «ویدئو اینستالیشن» دیزاین می کند.

او استاد دانشگاه علمی-کاربری در رشته هنر (HTW) و مدرسه مناسب هنر فولک وانگ در شهر اِسِن است. هنکل با مدد ارکستر سمفونیک برلین برای نوجوانان کارگاه های تعلیمی به انجام میرساند.

او با جشنواره های متعددی شراکت کند و عضو هیأت داوران در فستیوالهایی همانند جشنواره فیلم کوتاه ویلا دو کند (۲۰۱۴)، جشنواره فیلم کوتاه میلانو (۲۰۱۳)، جشنواره فیلم کوتاه درِسدن (۲۰۱۱)، جشنواره اختونگ برلین (۲۰۰۸) و جشنواره زِن زوشته در شهر پوتسدام (۱۹۹۹) بوده است.

او برای بخش کوتاه جشنواره برلین (برلیناله)، جشنواره فیلم مستند کاسل و دیگر جشنواره ها فیلم سفارش میکند.

****با تشکر از انتخاب شما****

نگارش از: بهدخت ظ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر چه بدناميست نزد عاقلان
««« »»»
ما نمی‌خواهيم ننگ و نام را

اعلام داوران بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران

TT / 105 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

نظر دهید

لطفا جواب سئوال زیر را بدهید *