افزونه جدید مرورگر برای جستجو و پیدا کردن مقاله های تحقیقاتی

افزونه جدید مرورگر برای جستجو و یافتن مقالات علمی

آیا واقعا شما هم از آن دسته از افرادی هستید که عقیده دارند دسترسی به مقاله های تحقیقاتی باید برای همه اشخاص در همه جوامع به صورت مجانی باشد؟ چنانچه پاسخ شما به این سوال مثبت است پس حتما از پیروان افزونه جدید مرورگر ها به منظور جستجو و دسترسی به مقاله های تحقیقاتی به صورت مجانی، خواهید بود.

به اعلان سرزه و به نقل از کلیک، unpaywall افزونه جدید و نوشته بازی است که با نصب آن بر روی مرورگرها می توان به صورت مجانی به اغلب مقاله های تحقیقاتی دسترسی داست. این افزونه جدید توسط سازمان علوم ملی با همکاری کانون الفرد پی سلون دیزاین شده است. به قول متخصصان دیزاین این افزونه سبب شده است تا تحولاتی در صنعت نشر و چاپ مقاله های تحقیقاتی به وجود آید.

با نصب این افزونه بر روی یکی از مروگرهای فایر فاکس یا گوگل کروم، هنگامی که در حال مرور صفحه ای هستید که حاوی یک مقاله چاپ شده در یک نشریه علمی است، نشانه ای مانند قفل در جوار صفحه برای شما به تصویر کشیده میشه.

در حالیکه این افزونه بتواند راهی برای دسترسی مجانی به این مقاله را یابد، علامت قفل از رنگ خاکستری به رنگ سبز عوض میشود. در این صورت شما قادر هستید با کلیک بر روی آن به سادگی فایل پی دی اف مقاله مربوطه را دریافت نمایید. اما چنانچه این قفل به رنگ طلایی باشد، یعنی این مقاله دارای مجوز دسترسی باز است و به سادگی قادر هستید به آن دسترسی داشته باشید.

مورد اصلی در خصوص این افزونه این است که کار این افزونه و بطور یقین در دسترس گذاشتن کپی مقاله کاملاً قانونی است.

این افزونه به پایگاه داده ای که از ۹۰ میلیون نشانگر شی دیجیتال یا DOIs تشکیل شده است، دسترسی دارد. این افزونه با بهره گیری از این پایگاه داده به دنبال متونی می گردد که نسخه پیش از پخش آن ها بر روی سرورهای گوناگون و یا وب سایت های دانشگاه های گوناگون وجود دارد. بطور یقین این روش برای جستجوی مقالات سبب شده است که بهره گیری از این افزونه کاملاً قانونی باشد. از طرفی این افزونه راهکاری کاملاً متفاوت با روش دزدی مقالات را برای دسترسی آزاد به مقاله های گوناگون را درپیش رو گرفته است.

بر پایه آنچه که در وب سایت این افزونه آمده است، افزونه Unpaywall بطور یقین فایل های پی دی اف مقاله هایی را مییابد که خود نگارنده به صورت قانونی آن ها را بر روی سرورهای و یا وب سایت های گوناگون بارگذاری کرده است. اما بهره گیری از راهکارهایی مثلاستفاده از وب سایت Sci-Hub بطور یقین پی دی اف هایی را بهره میگیرند توسط ابزار های دیگر به صورت غیرمجاز مانند نفوذ به وب سایت ها و یا سرورها یافته شده اند.

با این که با بهره گیری از وب سایت Sci-Hub می توان به نتایج بیشتر و خوب تری دسترسی داشت اما متاسفانه این دسترسی ها غیرمجاز خواهند بود. معماران افزونه unpaywall در شناسایی این افزونه بر این مورد تصریح کرده اند که این افزونه قادر است در حدود ۶۵ تا ۸۵ % از مقاله هایی را که کاربران از طریق این افزونه جستجو می کنند را به صورت کامل در اختیار آن ها گذارد. این مقدار بسته به بحث مقاله و سال نشر آن در نوسان است.

یکی از کاربران این افزونه که از آن برای جستجوی مقاله های مربوطه خود بهره گرفته است بیان داشته است که از ۳۰ مقاله که به صورت تصادفی جستجو شده اند ۱۹ بار علامت قفل راجع به این افزونه به رنگ سبز یا طلایی در آمده است. این شمار نمایان کننده موفقیت ۶۳ درصدی این افزونه در پیدا کردن مقاله های مورد جستجو بوده است.

مورد چشمگیر دیگر در خصوص این افزونه این است که این افزونه به هیچ عنوان شبیه  به Google Scholar نمی باشد. از طرفی نوشته باز بودن این افزونه سبب میشه تا هر بار که کتابخانه های دیجیتال دانشگاه تغییراتی پیدا کردند‌ این افزونه بتواند مطابق با این تغییرات آپدیت شود.

--- با تشکر از حسن انتخاب شما ---

نگارش از : ارژنگ ک.

کامپیوتر در بخش آموزش و ترفند سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خاک کويت زحمت ما برنتابد بيش از اين ««« »»» لطف‌ها کردی بتا تخفيف زحمت می‌کنمافزونه جدید مرورگر برای جستجو و پیدا کردن مقاله های تحقیقاتی


TT / 163 --- TP / 25%

گردآوری شده توسط : ارژنگ ک.
تاریخ گردآوری : 2017-04-24
در دسته بندی : مرورگر
برچسب ها : افزونه , مقالات

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :