افغانستان در روابط خود با عربستان حامی تروریسم تجدیدنظر کند

افغانستان در روابط خود با عربستان حامی تروریسم تجدیدنظر کند

نماینده پارلمان افغانستان از دولت این کشور خواست تا در خصوص روابط با عربستان سعودی که از گروه‌های افراطی و تروریستی در منطقه حمایت می‌کند، تجدیدنظر کند.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم، «جمال فکوری بهشتی» نماینده پارلمان افغانستان، گفت: همکارانش در این مجلس از دولت افغانستان می خواهند که در روابط خود با عربستان سعودی تجدید نظر کند زیرا پادشاهی سعودی همواره از گروه های تروریستی نه تنها در افغانستان بلکه در پاکستان و بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه پشتیبانی کرده است.

وی افزود: مشخص است که عربستان از گروه های افراطی و تروریستی فعال جهان از جمله در افغانستان و پاکستان حمایت می کند.

«غلام حسین ناصری» دیگر نماینده پارلمان افغانستان، در پاسخ به پرسش درمورد انگیزه عربستان سعودی از دنبال چنین سیاستی اظهار داشت: سران عربستان سعودی با پرداخت میلیون ها دلار به طالبان افغان اهداف مختلفی را دنبال می کنند.

وی ادامه داد: یکی از این اهداف ایجاد جنگ های فرقه ای و تنش های قومی است اما نباید فراموش کنیم که ریاض خود مورد حمایت برخی از قدرت های بین المللی مانند انگلیس و آمریکاست بنابراین آمریکا و انگلیس حامیان اصلی تروریسم هستند.

نمایندگان پارلمان افغانستان همچنین اعلام کردند که عربستان سالانه 300 میلیون دلار به طالبان پرداخت می کند.

این در حالی است که عربستان سعودی در نظر دارد تا در ننگرهار با صرف هزینه 500 ملیون دلاری دانشگاه اسلامی بزرگی را جهت تدریس دروس اسلامی بسازد.

سال 2014 نیز دولت عربستان قراردادی برای ساخت یک دانشگاه بزرگ و یک مسجد جامع در تپه «مرنجان» شهر کابل با یک شرکت سعودی امضا کرده بود ولی تاکنون اقدام عملی صورت نگرفته است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان نیز به عربستان سعودی سفر کرده و با مقامات ریاض در مورد مبارزه با تروریسم و روند صلح افغانستان بحث و گفت وگو کرده است.

****با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربران عزيز، يارى نماييد****

نگارش از: بنفشه ب.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

قحط جود است آبروی خود نمی‌بايد فروخت ««« »»» باده و گل از بهای خرقه می‌بايد خريدافغانستان در روابط خود با عربستان حامی تروریسم تجدیدنظر کند


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : بنفشه ب.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : حامی , تروریسم

مطالب مرتبط