بنت الهدی صدر، الگویی از جنس زینب کبری (علیهاالسلام)

بنت الهدی صدر، الگویی از جنس زینب کبری (علیهاالسلام)

به بهانه سالگرد شهادت محمد باقدر صدر و بنت الهدی صدر

سیده صدر، نماد زن کامل شده اسلامی است، ایشان همانند بانو تزئین کبری سلام الله علیها در جوار برادرش نبرد کرد و بی هیچ به وحشت افتی از مرگ درمیان مردم خطبه ای قرّا خواند و در پایان به پای آرمان و هدفش به شهادت رسید.

نوزدهم فروردین ماه، سالگرد شهادت مظلومانه آیت الله العظمی سید محمدباقر صدر و خواهر گرامیش بنت الهدی صدر، یادآور ایستادگی و مقاومت دربرابر ستم و ستم و کوشش برای آزادی، و ترجیح مرگ و شهادت بر زندگی به همراه ستم است.
محمدباقر و بنت الهدی صدر الگوی آزادی خواهی و بیدارگری اسلامی می باشند، بویژه بنت الهدی صدر که در عین مراعات همه شئونات اسلامی از جمله حجاب، فعالیت اجتماعی و سیاسی خود را رها نکرد و موفق شد در جوار برادرش حماسه خلق کند.

گذری کوتاه بر بیوگرافی

آمنه سادات صدر، ملقب به بنت الهدی، در اسفند سال 1316 در شهر کاظمین نگاه کرده به دنیا باز کرد. پدر او سید حیدر از مردم علم و تقوا و مبارزان سیاسی کشور عراق بود. خانواده صدر با چندین واسطه به سید رضی جامع نهج البلاغه می رسد.
سیده صدر بعد از ارتحال پدرشان تحت تربیت دو برادر خود اسماعیل و محمدباقر قرار گرفت و تا پایان عمر در جوار برادر خود ماند.

ابعاد شخصیتی بنت الهدی صدر

عالمی ژرف فکر کن
نخستین معلم سیده صدر مادرش بود و او خواندن و نوشتن را از مادرش فرا گرفت. ایشان در یازده سالگی برای ادامه تحصیلات، همراه برادران خود راهی حوزه نجف میشه و در دوره ای که مرسوم نبود علما برای زنان نشست درس به انجام رسانند، نزد برادران خود ادبیات عرب ، فقه و کلیات ، علم حدیث و تحلیل را فرا می گیرد.
سیطره علمی سیده صدر محدود به علوم حوزوی نشد و او در علوم مدرن دیگر از جمله ماجرا نگاری و غزل هم تسلط پیدا کرد تا آنجا که متنهایش در نشریه «الاضواء»، که تنها ویژه پیشتازان علمی نجف بود به پرینت می رسید.
در ادامه به بعضی از آثار ایشان اشاره میداریم:

نبایستی زنان، جاده قهرمان شدن را غلط بگیرند. بزرگ شدن و ثمربخش شدن شرط اولش بی حجابی نمی باشد، آزادی جنسی نمی باشد، بلکه برای بزرگ شدن علم و اعتقاد به هدف نیاز است.


• در جستجوی واقعیت
• منزل گمشده
• دو زن و مردی
• شخصیت زن مسلمان
• فضیلت پیروز است
• بر بلندی‌های مکه مکرمه: خاطرات و مقالات
• ای کاش می‌دانستم
• در جستجوی خوشبختی
• سایه‌هایی درپی خورشید
• ستیز
• زن در زندگی پیامبر اکرم
• عشق و هوس

آموزش و تربیت
بنت الهدی صدر بعد از تکمیل مدارج علمی خود منزل نشین نشد و به آموزش و تربیت انسان ها بویژه زنها رو آورد.
در شروطی که حضور اجتماعی زنان در جامعه کشور عراق چیزی دررده صفر بود، سیده صدر سرپرستی مدارس الزهرا که هدفش ارتقای فرهنگ دینی بود را بر عهده داشت. این مدارس در شهر های بصره، دیوانیه، حله، نجف، کاظمین و بغداد تاسیس شده بودند.
فعالیت سیده صدر به همین جا ختم نمی شد و ایشان خانگی خود جلساتی را برای آگهی امور دینی تشکیل می دادند و همچنین در جهت الگو سازی اسلامی و رد الگوهای غربی مقالاتی را در نشریه «الاضوا» مینگاشتند.

بنت الهدی صدر از نگاه رهبری

در همین وقت ما، زنی جوانِ شجاعِ عالمِ متفکّرِ آرتیستی به اسم خانم «بنت‌الهدی‌« - خواهر شهید صدر - موفق شد تاریخی را تحت اثر خود گذارد، موفق شد در عراقِ مظلوم نقش ایفا کند؛ البته به شهادت هم رسید. عظمت زنی مانند بنت‌الهدی، از هیچیک از آقایان با شهامت و بزرگ کمتر نمی باشد. حرکت او، حرکتی زنانه بود؛ حرکت آن آقایان، حرکتی مردانه است؛ اما هر دو حرکت، حرکت تکاملی و حاکی از عظمت شخصیت و درخشندگی جوهر و ذات انسان است. این‌گونه خانم هایی را باید تربیت کرد و پروراند.[1]

الگویی زینب گونه

سیده صدر نماد زن کامل شده اسلامی است. هم با توجه به حکم «طلب العلم فریضة علی کل مسلم و مسلمة»[2] به بالاترین درجات علمی رسید و هم از باب « هر چیز زکاتى دارد و زکات دانش، یاد گرفتن آن است به اهلش»[3] به آموزش و تربیت رو آورد و به جهت « مَنْ اَمَرَ بَالْمَعْرُوفِ وَ نَهى عَنْ المُنْکَرِ فَهُو خَلیفَةُ اللّه ِ فى أَرْضِهِ»[4] عمر خود را در راه فعالیت سیاسی اجتماعی و احقاق حقوق پایمال شده مردم صرف کرد.
سیده صدر همانند بانو تزئین کبری سلام الله علیها در جوار برادرش نبرد کرد و بی هیچ به وحشت افتی از مرگ درمیان مردم خطبه ای قرّا خواند و در پایان به پای آرمان و هدفش به شهادت رسید.

جامعه همان طور که به قهرمانان مرد نیاز دارد به بانوانی قهرمان و قهرمان ساز هم نیاز دارد. چنانچه آقا هایی قهرمان میشوند حتماً زنی قهرمان در تربیت این روحیه دخالت داشته است.
به همین جهت لازم و لازم است که ما دخترانمان را قهرمان گونه تربیت کنیم؛ قهرمانی از جنس زینب کبری (علیهاالسلام)، تا بتوانیم بنت الهدی های دیگری را به وجود بیاوریم، تا بتوانیم کشور را به برکت وجود این آدمهای وارسته ارتقا دهیم.
مورد چشمگیر دیگر این که نبایستی زنان، جاده قهرمان شدن را غلط بگیرند. بزرگ شدن و ثمربخش شدن شرط اولش بی حجابی نمی باشد، آزادی جنسی نمی باشد، بلکه برای بزرگ شدن علم و اعتقاد به هدف نیاز است.

پی نوشت ها:
[1] اظهارات در ملاقات با زنان، 30/7/1376
[2] کنزالفوائد ، ‏ ج 2 ص 107
[3] تحف العقول : 364
[4] تحلیل گردهمایی البیان، ج 1، ص 484

*****************************

مطلب از : كامياب ف.

اخلاق و عرفان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نگويمت که همه ساله می پرستی کن ««« »»» سه ماه می خور و نه ماه پارسا می‌باشبنت الهدی صدر، الگویی از جنس زینب کبری (علیهاالسلام)


TT / 185 --- TP / 20%گردآوری شده توسط : كامياب ف.
تاریخ گردآوری : 2018-04-08
در دسته بندی : زینب
برچسب ها : کبری
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :