نقش امام سجاد (ع) در عاشورا (3 عکس)

نقش امام سجاد (ع) در عاشورا

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

در عاشورا امام سجاد علیه السلام چه نقشی داشته است؟آن حضرت با قربانی کردن خود و خوب ترین یارانش در این راه، هدف خود را به آیندگان درس داده و نمایان کرد که بچه رسول خدا و معیار حق و اسلام و قرآن مجید است و بنی امیه و سایر خلفا همه از مسیر حق خارج هستند.

 

در واقعیت هدف امام دفاع از امامت بود که امام سجاد (ع) با مواضع ویژه که با توجه به شرایط ویژه وقت خود این هدف امام را حفاظت نمود و استمرار مسیر هدایت را با امامت استوار نمود و تمام اهداف قیام امام حسین (ع) را در دوره اسارت و پس از آن تبیین نمود.

 

برای رهایی از ذلت و بردگی و بازیابی عزت و آزادگی و فراهم ساختن زمینه یک انقلاب ریشه‌دار و بنیادی در سطح گسترده بر ضد بیداد و اختناق، راهی جز آگاهی و بیدارسازی مردمان نیست و امام حسین (ع) برای رسیدن به این هدف اصلی به امر خداوند قیام نمود. این حماسه تاریخی دو مرحله داشت:

 

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس نقش امام سجاد (ع) در عاشورا

 

مرحله نخست: روز عاشورا در روز عاشورا امام سجاد (ع) به سختی بیمار بود. با این وجود زمانی ندای ‘هل من ناصر’ امام حسین(ع) را شنید، با آن که از شدت ضعف و ناتوانی قدرت برداشتن شمشیر را نداشت، راه میدان را در پیش گرفت. ام‌کلثوم درخواست مانع شود. امام سجاد(ع) فرمود:

 

ای عمه، دست از من بردار و قرار ده تا جلو روی فرزند پیغمبر (ص) جهاد کنم. حضرت سید الشهداء (ع) به خواهرش فرمود: باز دار او را تا کشته نگردد و زمین از نسل آل محمد (ص)خالی نماند. بدین ترتیب امام زین العابدین (ع) به عنوان یک مجاهد، با وجود مریضی شدید، در جهاد شرکت جست و به عنوان مطیع مطلق ولایت به سوی خیمه بازگشت تا به گونه‌ای دیگر برای ادامه جهاد وارد عرصه پیکار شود.

 

مرحله دوم: پس از عاشورا این مرحله از عصر عاشورا آغاز گردید و پرچم خونین عاشورا به دست امام سجاد (ع) برافراشته شد. امام (ع) مبارزات خود را در ابعاد گسترده‌ای آغاز نمود و از هر فرصتی در این راستا بهره گرفت که مهم‌ترین آنها را می‌توان در چندین بخش زیر خلاصه کرد: نخست:

 

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس نقش امام سجاد (ع) در عاشورا

 

خطبه‌های آتشین امام سجاد (ع) برای روشنگری مردمان و تبیین معارف حقه و پرده‌برداری از چهره منفور بنی‌امیه خطبه‌هایی ایراد فرمودند که اهم آنها از این قرار است: * خطبه کوفه امام چهارم (ع) به جمعیتی که برای تماشای اسیران آمده بودند اشاره کرد که ساکت شوند. همه سکوت کردند،

 

آنگاه پس از ستایش خدای متعال خود را شناسایی فرمود و با سخنان کوتاه و جانگداز در آن محیط اختناق و ارعاب، طوفانی به پاکرد. خطبه امام (ع) چنان در عمق روح و جان مردمان نفوذ کرد که ناگهان از هر سو صدای شیون و ندای ندامت بلند شد و مردمان همگی از آن حضرت اعلام حمایت نمودند و از دشمنان آنان برائت جستند.خطبه شام مردمان شام در اثر تبلیغات 40 ساله معاویه شناخت صحیحی از اسلام و خاندان نبوت (ع) نداشتند.

 

امام سجاد (ع) با کلام خود در مجلس یزید و در مقر حکومت اموی غوغایی بوجود آورد و در میان اقشار گوناگون مردمان چنان تغییری به وجود آورد که یزید از به وحشت افت شورش مردمان، به موذن دستور داد تا اذان نقل بکنید اما با ادامه سخنان امام (ع) فشار افکار عمومی بر یزید اوج گرفت و او ناچار شد بر خلاف مواضع قاطع قبلی، خود را تبرئه کند و مسوولیت فاجعه کربلا را به گردن ابن زیاد بیاندازد.

-انتها-

تهیه کننده : پروانه ه.

مطالب گوناگون مذهبی در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز آشفتگی حال من آگاه کی شود ««« »»» آن را که دل نگشت گرفتار اين کمندنقش امام سجاد (ع) در عاشورا (3 عکس)


TT / 67 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : پروانه ه.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : عاشورا
برچسب ها :

مطالب مرتبط