امربه معروف ضرورت امروز و فردای جامعه است

امربه معروف ضرورت امروز و فردای جامعه است

مدیر حوزه علمیه مازندران با بیان اینکه حادثه کربلا اصلی ترین نقش را برای بقای اسلام و همه مذاهب اسلامی ایفا کرده است، نقل کرد: امروز هم باید اهداف امام حسین«علیه السلام» را توسعه داد و امر به معروف و نهی از منکر را در سطح جهانی عملی کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از مازندران، حجت الاسلام والمسلمین طاهری مدیر حوزه علمیه مازندران در جمع طلاب مدرسه علمیه حضرت نرجس «سلام الله علیها» ساری نقل کرد: حادثه کربلا اصلی ترین نقش را برای بقای اصل اسلام ایفا کرده و برای درک این حادثه باید آن را از سه جهت تاریخ آن و دلیل و هدف قیام امام حسین «علیه السلام» و شناخت دشمن نکته بررسی گذاشت.

وی بیان داشت: در وقوع حادثه کربلا سه عنصر نبود بیعت امام با یزید، فراخوان مردمان کوفه از امام حسین«علیه السلام» و عنصر امر به معروف و نهی از منکر موثر بودند.

حجت الاسلام و المسلمین طاهری در تفسیر این عناصر اضافه کرد: بیعت یک حکم سیاسی اسلامی است و در بر می داری احکامی می باشد؛ از جمله اینکه بیعت با امام جور حرام و وفاء به بیعت با امام حق واجب است.

وی در تبیین حالت تاریخی کوفه نیز خاطرنشان کرد: کوفه یک شهر با سه مخلوط جمعیتی متشکل از دو اقلیت شیعه امیرالمومنین«علیه السلام» و شیعه بنی امیه و یک اکثریتی که ابن الوقت بودند؛ یعنی هر کدام از دو اقلیت سرکار بودند اینها به طرف آن­ها می­رفتند، که در حادثه کربلا اقلیت شیعه دخالتی نداشتند.

وی در تفسیر عنصر امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: امام حسین«علیه السلام» چنانچه با یزید بیعت نکرد به دلیل منکر بودن و جور یزید بوده و پذیرش فراخوان کوفیان هم امر به معروف بود.

مدیر حوزه علمیه استان مازندران در پایان خاطر نشان کرد: امروز هم باید اهداف امام حسین«علیه السلام» را توسعه داد و امر به معروف و نهی از منکر را در سطح جهانی عملی کرد که لازمه آن برای طلبه ها، خوب تحصیل کردن و تهذیب نفس و انگیزه داشتن برای پاسداری از حق و مبارزه با باطل است.

انتهای پیام313/48

*با تشکر از انتخاب شما*

گردآوری توسط: آذين ق.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دريغ مدت عمرم که بر اميد وصال ««« »»» به سر رسيد و نيامد به سر زمان فراقامربه معروف ضرورت امروز و فردای جامعه است


TT / 64 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : آذين ق.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ضرورت
برچسب ها : جامعه , امربه

مطالب مرتبط