امروز امکانپذیر می شود: فرودیک کاوشگر در سطح سیاره قرمز

امروز ممکن می شود: فرودیک کاوشگر در سطح سیاره سرخ

سازمان فضایی اروپا در حال آماده‌سازی برای فرود آوردن یک کاوشگر در سطح سیاره سرخ است.

 ربات شیاپارلی امروز(چهارشنبه) ماموریت خطرناک فرود بر سطح مریخ را بعد از 500 میلیون کیلومتر مسافرت از زمین آغاز خواهد کرد.این فرودگر دیسک مانند 577 کیلوگرمی که قرار است فناوری‌ها را برای کاوشگر گران‌قیمت بعدی خود در سال 2020 امتحان کند، در حدود ساعت 15 به وقت گرینویچ سریع نزدیک به 21 هزار کیلومتر در ساعت به سمت سطح مریخ سقوط خواهد کرد.

این فرودگر از یک چترنجات و رانشگر برای کاهش سرعت و فرود روی سطح سیاره در شش دقیقه بعد بهره خواهد گرفت.

این کاوشگر در وقت فرود خود صداهای با فرکانس شگفت انگیز بالا تولید می‌کند که یک تلسکوپ رادیویی هندی آن‌ها را گرفته و به تیم مهار در آلمان خواهد رساند. چنانچه تاسیسات هند بتواند صدای شیاپارلی را تا یک ساعت بعد از وقت مقرر بشنود، به معنی فرود مطمئن آن روی سیاره مریخ است.شیاپارلی تنها یک نمونه اکرانی است که تا چندین روز به کار خود ادامه داده و سپس با اتمام شارژ باتری‌هایش، از کار خواهد افتاد.

این فضاپیما نام خود را جیووانی شیاپارلی، ستاره‌شناس ایتالیایی گرفته که در سال 1877 کار نقشه‌برداری از توپوگرافی مریخ را آغاز کرد و به کشف کانال‌های سیاره سرخ منجر شد.

شیاپارلی بخشی از یک برنامه مشترک نگاه کن روسیه و اروپا به نام "اگزومارس" است که به بررسی علائم گذشته و حال حیات در سطح مریخ توجه خواهد کرد. این دومین تلاش اروپا برای فرود آوردن یک فضاپیما در سطح سیاره سرخ است. قبل از این در سال 2003، انگلیس فضاپیمای "بیگل 2" را از فضاپیمای "مارس اکسپرس" به سطح مریخ فرستاده بود اما از آنجایی که این کاوشگر کامیاب به گشودن پنل‌های خورشیدی خود در وقت فرود نشده بود، ماموریت شکست خورد.

با فرود این کاوشگر، فضاپیمای حامل آن یعنی مدارگرد ردیاب گاز در مدار مریخ مکان گرفته و به بررسی گاز متان، بخار آب و دی‌اکسید نیتروژن در گاز بزن این سیاره توجه خواهد کرد.به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،فرود روی نزدیکترین همسایه زمین در فاصله 56 میلیون کیلومتری بسیار سخت است و بسیاری از تلاش‌های روسیه و ناسا را با شکست مواجه کرده است.

**نظرات شما مايه دلگرمى ماست**

نگارش: بيدار ث.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من نه آنم که ز جور تو بنالم حاشا ««« »»» بنده معتقد و چاکر دولتخواهمامروز امکانپذیر می شود: فرودیک کاوشگر در سطح سیاره قرمز


TT / 40 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : بيدار ث.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نجوم و فضا
برچسب ها : کاوشگر , سیاره , فرودیک

مطالب مرتبط