امروز مقابله با جریان تکفیری از اوجب واجبات است/ علمای اسلام به پا خیزند

امروز مقابله با جریان تکفیری از اوجب واجبات است/ علمای اسلام به پا خیزند

حجت الاسلام والمسلمین وقتی با اشاره به مسئولیت علمای جهان اسلام در مقابله با جریان تکفیر، تصریح کرد: امروز مقابله با جریان تکفیری از اوجب واجبات است، چون سکوت، موجب گسترش آن خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از گنبد کاووس، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن وقتی، ظهر امروز در «همایش عارضه های تکفیر و مسئولیت علمای اسلام»، در گنبد کاووس با اشاره به آیه «وَما اَرْسَلْناکَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمینَ. (ای پیامبر). ما تو را فرستادیم تا رحمتى بر اهل عالم باشی (قرآن مجید، سوره انبیاء، آیه 107 )»، گفت: چنانچه تسنن به معنی پبروی از پیامبر(ص) است همه شیعیان سنی هستند و چنانچه شیعه بودن به معنای حب اهل بیت(ع) است، همه اهل سنت شیعه هستند.

کل بشریت در خطر است

وی در ادامه با اشاره به ضرورت انتقاد اندیشه تکفیری و تبیین عارضه های که جریان تکفیر داشته و مسئولیت علماء در مقابل آن، ابراز داشت: جریان تکفیر بزرگترین پدیده خطرناک امروز نه تنها جهان اسلام، بلکه کل عالم است.

وی با تاکید بر اینکه علمای اسلام باید برای مقابله با پدیده شوم تکفیر چاره فکر کنی کنند، تصریح کرد: چنانچه ضعیف و غافل باشیم، جوانان ما را صید می کنند و به جان امت اسلامی می اندازند.

چهار مسئولیت مهم علمای اسلام

معاون بین الملل حوزه های علمیه تصریح کرد: علمای اسلام در چهار محور «تبیین عارضه های تکفیر با نگاه به آیات قرآن»، «نگاه قرآن به وظیفه مسلمانان در تعامل با مخالفان درون دینی و بیرون دینی»، «ریشه کشف کنی پیدایش و ترویج اندیشه تکفیر» و «نحوه مواجهه با اندیشه تکفیر و خود تکفیر» مسئولیت دارند.

حجت الاسلام والمسلمین وقتی با اظهار اینکه تکفیر در بر می داری چهار جرم و اثر است که باید نکته توجه قرار گرفته شود، در این باره ادامه داد: اولین جرم مسئله قتل مسلمانان است؛ در تاریخ این اندازه قتل و غارت نداشته ایم و این تنوع جنایات رحلت کرده تاریخ سابقه ندارد.

اعتراف هیلاری کلینتون

وی با تاکید بر اینکه جهان استعمار، مدیریت جریان تکفیری را بر عهده دارد، افزود: هیلاری کلینتون نقل کرده است "چنانچه تلاش های من عدم که جریان تکفیر ایجاد بشود، ایالات متحده این امنیت را نداشت".

"75 درصد کشتگان کشور عراق را اهل سنت تشکیل می دهند"

معاون بین الملل حوزه های علمیه با اشاره به این کشتن شیعه و سنی برای تکفیری ها فرقی ندارد، افزود: ابراهیم جعفری، رییس وزیران وقت کشور عراق نقل میکرد "75 درصد کشتگان کشور عراق توسط تکفیری ها را اهل سنت تشکیل می دهند".

وی با تاکید بر اینکه تکفیر به مذهب کاری ندارد، خاطرنشان کرد: تکفیری ها 15 نفر از علمای اهل سنت کشور عراق را سر بریدند به جرم اینکه وهابیت را نپذیرفتند. در کشورمان از کردستان وارد شدند و به عنوان جهاد، اولین کسی را که به شهادت، مفتی اهل سنت شهید شیخ الاسلام بود.

قاتل شهید شیخ الاسلام: وقتی او را کشتم سر به سجده نهادم

حجت الاسلام والمسلمین وقتی به ذکر فراموش نا شدنی از ملاقات خود با قاتل شهید شیخ الاسلام، گفت: در این ملاقات به فرد تکفیری نقل کردم چرا او را کشتی؟ گفت "چون شیخ الاسلام کافر بود"، به او نقل کردم پس همه کافرند؟ ولی چرا او را نخست کشتی، جواب داد چون "امام کفر بود"، نقل کردم آیا شیخ الاسلام را می شناختی، گفت "آری مدت ها به او اقتدا می کردم"، در ادامه به او نقل کردم مگر زهد و عبادت این مرد را نمی نگاه کردی و اینکه وقتی او را در خون نگاه کردی پشیمان نبودی؟؛ جواب داد "در ماه رمضان او را کشتم تا ثواب بیشتری ببرم، وقتی او را کشتم سر به سجده نهادم و خداوند را بابت این موضوع شکر کردم". به او نقل کردم چنانچه توبه کنی احتمالا آزاد می شوی، جواب داد "به خدا تمام علمای اینجا را درو خواهم کرد".

وی ادامه داد: این خطر جریان تکفیری است، آنان در حال جذب نیرو هستند و ما نباید از این مسئله غفلت کنیم. امروز مقابله با جریان تکفیری از اوجب واجبات است، چون سکوت در برابر این جریان موجب گسترش آن خواهد شد.

معاون بین الملل حوزه های علمیه خطاب به علمای شیعه و سنی گفت: اسلحه من و شما زبان، تفسیر و روشنگری ماست، لذا باید خودمان را منتقل بکنیم تا بتوانیم جامعه را اصلاح کنیم.

تکفیری ها می خواهند همه آثار دیانت را برطرف بکنند

حجت الاسلام والمسلمین وقتی، در ادامه دومین جرم و اثر تکفیر را مسئله «تخریب» آگاهی داشت و اظهار داشت: کشورهای درگیر این موضوع تبدیل به ویرانه شده اند، تکفیری ها همه خانه ها و اماکن نه تنها بارگاه های مربوط به اهل بیت(ع) بلکه همه را ویران کردند؛ جریان تکفیری می خواهد همه آثار دیانت را از بین ببرد.

وی افزود: در مسافرتی که به مکه داشتم، در مواجهه با آمر آنها، به من گفت "چنانچه از به وحشت افت این مردمان عدم ما حتی این بارگاه پیامبر(ص) را نیز با خاک یکسان می کردیم".

تفرقه درد جهان اسلام است

معاون بین الملل حوزه های علمیه، جرم و اثر سوم تکفیر را «تفرقه» آگاهی داشت و گفت: در اسلام تفرقه به علل متعددی منع شده است، از جمله آیه ای که به آن اشاره دارد این است «وَأَطیعُوا اللَّهَ وَرَسولَهُ وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ریحُکُم وَاصبِروا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصّابِرینَ/ و (فرمان) خدا و پیامبرش را اطاعت نمایید! و نزاع (و کشمکش) نکنید، تا سست نشوید، و قدرت (و شوکت) شما برطرف نشود! و صبر و استقامت کنید که خداوند با استقامت کنندگان است(نفال/ 49)».

وی، تفرقه را درد جهان اسلام خواند و تصریح کرد: رژیم صهیونستی و دشمنان اسلام چندین سالی است با وجود، جریانات تکفیری نفس آسانی می کشند، البته به این مقدار هم بسنده نخواهند کرد.

تکفیری ها ریشه اسلام را می زنند

حجت الاسلام والمسلمین وقتی در ادامه تشریج آثار تکفیر، گفت: چهارمین جرم که از اصلیتر و غیر قابل گذشت است، «زشت نمایان کردن چهره اسلام و شریعت اسلامی» است. آنها دین اسلام را که نشان محبت بود و در مقابل غیر مسلمانان دستور می دهد که با "قسط و عدالت" و "نیکی و رحمت رفتار" کنید را خشن و زشت جلوه می دهند.

معون بین الملل حوزه های علمیه همچنین با ابراز گلایه ای، گفت: درد ما از دو گروه است؛ نخست کسانی که طلایه دار اندیشه تکفیر هستند و ریشه اسلام را می زنند و بزرگترین جنایات را به انجام میرسانند و دوم کسانی که قادر میبودند و قادر هستند جلوی این جریان را بگیرند، ولی نگرفتند و نمی گیرند.

امروز وقت آن است که به پا خیزیم

وی خطاب به علما تاکید کرد: امروز وقت آن است که به پا خیزیم و جیغ بکشیم و اسلام رحمت را برگردانیم و این سرمایه عظیم را با برداشتن تکفیر از جلوی راه، دوباره سریع به جهانیان معرفی بکنیم.

به وظیفه خود عمل کنیم

وی با اشاره به آیه «هُوَ الَّذی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى وَدینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ/ او کسى است که پیامبرش را با هدایت و دین حق فرستاد تا آن را بر همه دین ها پیروز گرداند، گرچه شرک ورزان ناخشنود باشند(توبه/ 33)، تصریح کرد: براساس قول الهی معتقدیم تکفیری ها نابود میشوند و اسلام دوباره چهره خودش را باز کشف خواهد کرد، لذا ما باید در این بازگرداندن و برگشتن اسلام سهمی داشته باشیم و نقش خود را به صورت کامل ایفا کنیم.

انتهای پیام

-- با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز --

نگارنده : زامياد ر.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ارغنون ساز فلک رهزن اهل هنر است ««« »»» چون از اين غصه نناليم و چرا نخروشيمامروز مقابله با جریان تکفیری از اوجب واجبات است/ علمای اسلام به پا خیزند


TT / 129 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : زامياد ر.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : جریان
برچسب ها : واجبات , تکفیری , علمای , خیزند , اوجب

مطالب مرتبط