فرق انتظار انقلابی از انتظار انحرافی را در این کتاب بیابید

فرق انتظار انقلابی از انتظار انحرافی را در این کتاب بیابید

کتاب « کدام انتظار؛ انقلابی یا انحرافی؟!» نگاشته محمدصادق شهبازی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی؟!» دومین جلد از مجموعه «سبک زندگی انقلابی» است.
این کتاب با بازخوانی نگاه اسلام منحصر بفرد، امام خمینی(ره) و آیت الله خامنه ای به پدیده مهدویت و انتظار، خط و مرزهای آن را با جریان های انحرافی و اسلام آمریکایی تبیین کرده است.
کتاب دو نمونه از این انحراف ها را ذیل محوریت دادن به علامت های ظهور و بازخوانی مبانی فکری و عملی اجلاس حجتیه بررسی و بخشی از نگاه ایجابی به انتظار را ذیل وظایف شیعیان کشورهای بیداری اسلامی تبیین کرده است.
این کتاب از مقدمه و سه فصل تشکیل شده است: «نشانه ظهور محوری در تقابل با نگاه اسلام منحصر بفرد به مهدویت»، «نماز صبحشان قضاست؛ بحثی در شناخت مبانی، تاریخچه و فعالیت های کنونی اجلاس حجتیه» و «الگوی انتظار و تجربیات انقلاب اسلامی برای شیعیان کشورهای بیداری اسلامی».
شهبازی در مقدمه کتاب مینگارد: «انتظار منجی» گذشته از آنکه نقطه اشتراک همه حرکت های توحیدی و الهی است، نقطه ای درگیری ای است که در طول تاریخ، عاملِ حرکت ها، دسته بندی ها و اقدامات گوناگونی شده است. اختلاف انگیزه ها و منافع مادی، برداشت های آغشته به انحراف، تحجّر، التقاط، قدرت طلبی، شُهرت طلبی و نگاه عافیت طلبانه به دین و... موجب اختلافات، سوءاستفاده‏ ها، تعابیر غلط و اقدامات انحرافی از این مفهوم فطری شده است.
در نگاه اسلام منحصر بفرد محمدی(ص)، انتظار یک عمل و نه یک وضعیت است؛ چرا که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «خوب ترین اعمال امت من، انتظار فرج است.» مبتنی بر این نگاه، انتظار فرج، آمادگی و تلاش برای اجرای احکام اسلام و همراهی با امام عصر(عج) است. در برابر این نگاه کلاسیک، نگاه های انحرافی دیگری نیز به مرور زمان بوجود آمد. نگاه هایی که حضور نداشتند به تمامی این وظایف عمل کنند و از مسئولیت‏های اساسی در زمان غیبت، شانه خالی نمودند. مشاهده ‏محوری، استراحت کن محوری و رابطه محوری یک نمونه این انحرافات است که راه را بر مدعیان دروغین نیز باز کرده است. دینِ عافیت طلب، متحجّر و مخالف مبارزه ـ که اصلیترین و سرشناسترین نمونه اش در زمان ما، اجلاس حجتیه است ـ تقلیل انتظار به نشانه محوری و تطبیق علامت های ظهور، تهیه کردن خود برای نقش آفرینی در ظهور بدون توجه کردن به وظایف امروز، تربیت یار در پَستو! و... نمونه هایی از این انحرافات هستند که هم درگذشته موجود بوده اند و هم در دوره ما نمونه هایی از آن ها قابل مشاهده است.
این کتاب با توجه به این نگرانی ‏ها و برای تبیین بعضی از انحرافات در عرصه انتظار و اظهار مولفه‏ ها و تفاوت ‏های انتظار مبتنی بر اسلام منحصر بفرد محمدی(ص) ارایه شده است.
کتاب «کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی؟!» در 84 صفحه، قطع رقعی و تیراژ 1000 نسخه و قیمت 3500 تومان عرضه شده است. مجموعه «سبک زندگی انقلابی»، سلسله کتبی است که به تبیین انقلابی گریه کن در حوزه های مختلف زندگی توجه کرده و خط و مرزهای آن را با نگاه های حریف و معارض اسلام منحصر بفرد بازخوانی می کند. دفتر نشر معارف به زودی مجلد دیگری از این مجموعه را با عنوان «خودسازی و جامعه سازی» از محمدصادق شهبازی انتشار خواهد داد. این ناشر قبل از این، کتاب «تشکل دهه پیشرفت» را از این مؤلف انتشار داده که به شیوه حضور فکری و مطالباتی کلکسیون های دانشجویی در مسائل کشور توجه کرده است. نشر معارف دو کتاب «انسان انقلاب اسلامی» (دو جلد) و «نفوذ و استکبار» را نیز از این نگارنده و پژوهشگر انقلاب اسلامی در دست انتشار دارد.
**کتاب «نظریه ایمان در عرصه کلام و قرآن مجید» بعد از 19 سال تجدید چاپ شد

همچنین این نشر به تازگی کتاب «نظریه ایمان در عرصه کلام و قرآن مجید» نگاشته دکتر محسن جوادی (عضو هیأت علمی دانشگاه قم) را تجدید چاپ کرده است. این کتاب نخستین بار در سال 1376 از سوی معاونت امور اساتید و دروس معارف اسلامی نهاد رهبری در دانشگاه ها انتشار داده شده بود و مدتها نایاب بود و بعد از 19 سال تجدید چاپ شده است.
کتاب «نظریه ایمان در عرصه کلام و قرآن مجید»، شرح داستان ایمان در کلام مسیحی و کلام اسلامی است؛ تا از رهگذر آشنایی با بحث و جدل های کلامی، چشم اندازهای نوینی فرا روی خواننده گذارد.
کتاب حاضر در سه فصل، با عناوین «ایمان در کلام مسیحی»، «ایمان در کلام اسلامی» و «ایمان در قرآن مجید» تدوین شده است.
فصل نخست، به اظهار آرای چهره های اصلی کاتولیک (آکویناس) و پروتستان (لوتر) به علاوه تفسیرهای تازه کاتولیکی (پاسکال و جیمز) و پروتستانی (پل تیلیخ و جان هیک) توجه میکند.
فصل دوم، ابتدا آرای متکلمان خارجی (خوارج) در باب ایمان را اظهار می کند و سپس دیدگاه مرجئه را مطرح می کند و با اشاره ای اجمالی به مسلک حنفی - ماتریدی - به نقش دیدگاه متکلمان اشعری، شیعی و معتزلی توجه میکند. در توضیح دیدگاه هر فرقه موضوعاتی مطرح می شوند از جمله: تعریف ایمان (ماهیت ایمان)، افزایش و کاهش آن، متعلَّق آن، اختیاری بودن آن، ایمان مقلَّد، احکام مؤمن، تفاوت ایمان و اسلام و استثنا در آن.
در فصل سوم، ارائه عکس و تصویری قرآنی از ایمان، متعلَّقات آن و برخی خواص و برکات آن نکته نظر است. و از جمله موضوعاتی که در این فصل آمده است: امر به ایمان و نهی از کفر، ایمان و معرفت، ایمان و عمل، غیبت، معاد، رسالت، درجات ایمان و درجات مؤمنان است.
کتاب «نظریه ایمان در عرصه کلام و قرآن مجید» در 299 صفحه، قطع رقعی و تیراژ 1000 نسخه و قیمت11 هزار تومان عرضه شده است.

محسن جوادی، در زمینه های فلسفه اسلامی، فلسفه اخلاق و کلام اسلامی صاحب نظر و تخصص است و از این رو در فرا اخلاق، فلسفه غرب و فلسفه دین سابقه تدریس دارد. کتب «مسأله باید و هست» و «درآمدی بر خداشناسی فلسفی» از دیگر تألیفات اوست. وی عضو هیأت مدیره اجلاس علمی فلسفه دین کشورمان و از داوران کتاب سال جمهوری اسلامی در سالهای اخیر است.


برای تهیه کتاب «نظریه ایمان در عرصه کلام و قرآن مجید» و «کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی؟!» و دیگر محصولات دفتر نشر معارف می ‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (02537740004) یا از طریق فروشگاههای پاتوق کتاب اقدام کرد.

********************

متن از : پروين س.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شکر آن را که تو در عشرتی ای مرغ چمن ««« »»» به اسيران قفس مژده گلزار بيارفرق انتظار انقلابی از انتظار انحرافی را در این کتاب بیابید


TT / 111 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : پروين س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : انحرافی
برچسب ها : انقلابی , کتاب , بیابید

مطالب مرتبط