انتظار اهالی ۸۶ روستا مشگین شهر برای انتقال آب از سد سبلان ۳۷ ساله شد (2 عکس)

انتظار اهالی ۸۶ روستا مشگین شهر برای انتقال آب از سد سبلان ۳۷ ساله شد

کشاورزان اردبیلی که پیشگامان مشارکت در آبیاری نوین بوده‌اند و قرار بود بعد از دو سال آبیاری رایگان، اقساط بانک را بپردازند‌، بدون استفاده از یک قطره آب‌ مجبور به پرداخت وام پروژه نیمه تمام شده‌اند و ۳۷ سال است در انتظار انتقال آب از سد سبلان هستند.

عکس شماره 1 ⇩

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل, سد سبلان مشگین شهر در سال 85 با نزدیک به شش هزار میلیارد ریال هزینه احداث شده است, قرار بود این سد 15 هزار هکتار از اراضی کشاورزی روستائیان ارشق، لاهرود و فخرآباد را تحت پوشش قرار دهد و آب شرب مورد نیاز 86 روستا را تأمین کند.

با این حال مسئولان ذی ربط در چند سال گذشته این همه سرمایه عظیم را در خدمت پرورش ماهی برخی شرکت های خصوصی قرار داده اند, بعدها وقتی داد روستائیان ارشق از نبود آب شرب بلند شد، مسئولان گفتند آب سد سبلان آلوده است و به درد شرب نمی خورد.

حال سوال این است چطور می شود وقتی ماهی های دریاچه سد یامچی خروار خروار تلف می شوند، آن آب به درد مصرف مردم اردبیل می خورد، ولی آب سد سبلان که ماهی های چاق و چله تحویل می دهد به درد آب شرب روستائیان منطقه ارشق نمی خورد؟!

با فرض اینکه که حرف مدیران راست است درست و آب سد آلوده است، اولا در دنیای امروز با تصفیه خانه حتی آب فاضلاب را هم دوباره قابل شرب می کنند تا چه برسد به آب پرورش ماهی، دوما آب شرب به کنار، چرا به وعده انتقال آب به اراضی کشاورزی عمل نمی کنید؟

چرا نسق زمین ها و باغات مردم در فخرآباد و لاهرود را در گروی بانک گذاشتید تا پیمانکار پروژه انتقال آب ، وام بگیرد و سپس پروژه را نیمه تمام بگذارد و برود؟

کشاورزانی که پیشگامان مشارکت در آبیاری نوین بوده اند و قرار بود بعد از دو سال آبیاری رایگان، اقساط بانک را بپردازند ، چرا حالا باید بدون استفاده از حتی یک قطره آب ، مجبور به پرداخت وام پروژه نیمه تمام شوند و در صورت استنکاف ، تهدید به صدور اجرائیه می شوند؟!

بخشی از این مشکلات البته در گذشته اتفاق افتاده است، اما به عنوان خبرنگاری که باید از حق مردم دفاع کند، سئوالم از مسئولان فعلی استان که بارها شعار اهمیت بهره وری آب کشاورزی را سر داده اند این است که چرا بجای شعار، در عمل اعتماد به تاراج رفته کشاورزان برای مشارکت در این قبیل طرح ها را احیاء نمی کنید؟ چرا پروژه های نیمه تمام آبرسانی کشاورزی را سر و سامان نمی دهید تا مشوقی برای بقیه کشاورزان باشد؟

شایسته است نمایندگان استان و به ویژه نماینده محترم کمیسیون اقتصادی و کشاورزی از وزرای نیرو و کشاورزی بازخواست کنند، امروز به برکت نیروهای مسلح ، مردم این کشور از تهدید نظامی آمریکا و اسرائیل واهمه ندارند اما دل مردم از سوء استفاده ها، بد قولی های مسئولان، از عملکرد بعضی مدیران و پروژه های نصف و نیمه بر زمین مانده خون است.

عکس شماره 2 ⇩
عکس   انتظار اهالی ۸۶ روستا مشگین شهر برای انتقال آب از سد سبلان ۳۷ ساله شد

صدور دفترچه پرداخت اقساط برای تسهیلاتی که نگرفته ایم

جعفری یکی از اهالی روستای ارجق مشگین شهر با اشاره به اینکه بانک کشاورزی برای اهالی روستای ارجق که تاکنون تسهیلاتی در مورد طرح انتقال آب از سد سبلان و مشارکت مردمی دریافت نکرده اند دفترچه قسط وام صادر کرده است افزود: این امر جای تعجب دارد و هر روز از بانک کشاورزی برای ما پیامک پرداخت اقساط ارسال می شود.

وی بیان کرد: چند سال گذشته سازمان جهاد کشاورزی، آب منطقه ای، بانک کشاورزی و برخی نهادهای ذی ربط اهالی را برای حل مشکل انتقال آب از سد سبلان در مسجد جامع روستا جمع کردند و سند زمینها و امضای اهالی را دریافت کردند تا هرچه زودتر مشکل آب شرب این منطقه را برطرف کنند ولی تاکنون این امر محقق نشده است.

در مورد ادعای اهالی روستای ارجق مشگین شهر مبنی بر اینکه ما وامی از بانک کشاورزی دریافت نکردیم به سراغ مسئولان ارشد استان از جمله بانک کشاورزی و شرکت آب منطقه ای رفتیم تا جریان را کنکاش کرده و پیگیری کنیم که در این رابطه موضوعاتی از هر دو طرف مطرح شد.

اتمام پروژه انتقال آب از سد سبلان نیازمند 26 میلیارد تومان است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل با اشاره به اینکه 26 میلیارد تومان برای اتمام پروژه انتقال آب از سد سبلان به روستای ارجق و روستاهای همجوار اعتبار نیاز است، اظهار داشت: در این زمینه دولت با محدودیت اعتبار روبه رو بوده و مشکلات به وجود آمده مربوط به کمبود اعتبارات است.

داوود نجفیان با بیان اینکه 7 هزار و 700 هکتار از اراضی حوزه شبکه سبلان طراحی شده است، افزود: در این زمینه 3 هزار و 200 هکتار از ناحیه عمرانی فرعی اجرا شده است و 64 میلیارد تومان برای این امر هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه شبکه فرعی انتقال آب از سد سبلان به پایان رسیده است، گفت: بیش از 3 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک کشاورزی به روستاییان ارائه شده است که متاسفانه به دلیل کمبود اعتبارات و عدم اتمام پروژه روستاییان با دغدغه و نگرانی روبه رو شدند.

دریافت تسهیلات مشارکتی در طرح انتقال آب از سد سبلان

رضا نوری، مدیر شعب بانک کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: اهالی روستاها برای دریافت تسهیلات مشارکتی در طرح انتقال آب از سد سبلان پرونده تشکیل دادند و بانک کشاورزی باتوجه به موارد قانونی نسبت به اقساط بندی تسهیلات اهالی اقدام کرده است.

وی با اشاره به اینکه پروژه انتقال آب از سد سبلان به روستاها از سد سبلان با مشارکت شرکت آب منطقه ای و بانک کشاورزی تصریح کرد: در این زمینه اقداماتی توسط شرکت آب منطقه انجام شده ولی پروژه به طور کامل انجام نشده است که این امر نارضایتی اهالی روستا را به دنبال داشته است.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه مطالبه اهالی روستائیان در مورد انتقال آب به حق است، اظهار داشت: در این زمینه شرکت آب منطقه ای استان به وعده های خود عمل کند تا روستاییان نیز نسبت به پرداخت اقساط خود عمل کنند.

گرچه روستاییان نیز موضوعات مختلفی را در مورد عدم دریافت تسهیلات بیان می کنند ولی باتوجه به تشکیل پرونده توسط بانک کشاورزی این امر عملی نبوده و دریافت تسهیلات به نوعی به روستاییان ارائه شده است.

گزارش از یاشار پورمجید

_____________________

تهیه و تدوین : شهريار ف.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گذشت بر من مسکين و با رقيبان گفت ««« »»» دريغ حافظ مسکين من چه جانی دادانتظار اهالی ۸۶ روستا مشگین شهر برای انتقال آب از سد سبلان ۳۷ ساله شد (2 عکس)


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : شهريار ف.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : انتقال , سبلان , اهالی , روستا , مشگین

مطالب مرتبط