انتقاد فیلم آذر ماه

نقد فیلم سینمایی آذر

عکس شماره 1 ⇩
عکس انتقاد فیلم ماه آذر

ماه آذر فیلمی به کارگردانی محمد حمزه‌ای، نویسندگی احسان بیگلری و تهیه‌کنندگی خانم نیکی کریمی کالا سال ۱۳۹۵ است. سرزه در این بخش برای آشنایی شما عزیزان با فیلم ماه آذر، به شناسایی و انتقاد فیلم ماه آذر می پردازد.

شناسایی فیلم ماه آذر

ماه آذر دومین فیلمی است که خانم نیکی کریمی در مقام تهیه‌کننده در آن حضور دارد. پیش از آن کریمی فیلم شیفت شب را هم افزون بر کارگردانی آماده کرده بود.

مخالفت صدا و سیما با انتشار تبلیغات فیلم ماه آذر

پس از مخالفت‌های صدا و سیما با انتشار تیزرهای فیلم «ماه آذر»، خانم نیکی کریمی در نوشته ای کتبی دادخواهی خود را اظهار داشت. در قسمتی از این یادداشت آمده‌است: «فیلم «ماه آذر» دربارهٔ بحث ساده‌ای صحبت می‌زند که برای بعضی‌ها شنیدن آن دشوار است. هنگامی که می‌بینم که دستگاه انتشار فیلم، تنها ۱۵ سینما در اختیار «ماه آذر» می‌گذارد و این در حالی است که فیلم‌های تجاری تا ۷۰ سینما در اختیار دارند و صدا و سیما هم پس از کلی خرده فرمایش، تریلر فیلم را رد می‌کند، تازه متوجه می‌شویم ماجرا چه است. احتمالاً این است که سینمای مردانه و صدا وسیما مردانه، از شما می‌خواهند که زن همان نقش باستانی و نهایتاً طنز را متقبل بشود تا به او اجازه نگاه شدن بدهند. من ۲۷ سال وارد این بازی نشدم، نه در بازیگری‌ام، نه در کارگردانی‌ام و نه تهیه‌کنندگی‌ام. من یک زن مستقل ایرانی می باشم و به زن مستقل ایرانی فکر می‌کنم و برایش ارزش قائل می باشم.»

نمایش فیلم ماه آذر در جشنواره‌های بین المللی

این فیلم به انتشار کنندگی بنیاد سینمایی فارابی پیش از این در فستیوال بین المللی فیلم ونکوور حضور یافته بود. همچنین در فستیوال فیلم‌های ایرانی در دالاس، «شید» برنده جوائز خوب ترین فیلم و خوب ترین هنرپیشه خانم و در فستیوال فیلم‌های ایرانی در تورنتو، «سینه ایران» برنده جایزه خوب ترین هنرپیشه خانم شده‌است. این فیلم در فستیوال فیلم دبی هم نمایش شد.

برگزیده داستان فیلم ماه آذر

امیر (حمید رضا آذرنگ) و ماه آذر (خانم نیکی کریمی) منزل پدری امیر را برای افتتاح رستورانشان با همکاری پسرعموی امیر صابر (هومن سیدی) به فروش میرسانند.صابر برای همکاری با امیر از پدرش (فرید سجادی حسینی) میگیرد. همه چیز صحیح جلو میرود اما صابر پس از چند روز زیر همه چیز می زند و برای پول ها نقشه دیگری می کشد و جدال او با امیر تراژدی بزرگی برای امیر و ماه آذر میسازد.

هنرپیشگان فیلم ماه آذر

 • خانم نیکی کریمی
 • حمید رضا آذرنگ
 • می باشی مهدوی‌فر
 • لیلا زارع
 • فرید سجادی حسینی
 • مهران نائل
 • شیرین آقاکاشی
 • مائده طهماسبی
 • مانیا علیجانی
 • آقای پژمان جمشیدی
 • هومن سیدی

انتقاد فیلم ماه آذر

کسی در فیلم ماه آذر حضور دارد که من بشناسم؟

خانم نیکی کریمی که تهیه کننده فیلم هم است و او را با فیلمهایی نظیر « دو زن » و « عکس العمل پنجم » به یاد مییاوریم، بازیگر نقش اصلی فیلم است. حمید رضا آذرنگِ که همزمان فیلم « قاتل اهلی » را بر پرده سینماها دارد، دیگر بازیگر فیلم است. لیلا زارع و هومن سیدی هم در فیلم حضور دارند.

داستان فیلم ماه آذر در مورد چه است ؟

ماه آذر ( خانم نیکی کریمی ) پس از این که شریک زندگیش ( حمید رضا آذرنگ ) به زندان می افتد، ملزم می شود پیک موتوری غذاخوری خودش شود و…

کارگردان فیلم ماه آذر کیست ؟

محمد حمزه ای : بازیگر و کارگردان جوان که فعالیت خود را با دستیاری کارگردانی فیلمسازانی همچون ایرج کریمی و فرزاد موتمن شروع کرده است. حمزه ای تابحال بیشتر از 20 فیلم کوتاه و نیمه بلند را ساخته اما ، « ماه آذر » اولین تجربه سینمایی او به حساب مییاید.

موارد مثبت فیلم ماه آذر

احتمالاً این که فیلم در نظر دارد  نا خوشی جامعه بانوان را نمایش بدهد. نَفسِ این عمل تحسین برانگیز است اما اجرا چه؟

موارد منفی فیلم ماه آذر

« ماه آذر » در نظر دارد قهرمانی از جنس بانوان بسازد اما در این راه بد ترین روش را بر میگزیند. ماه آذر که قهرمان داستان است، تنها با نشستن بر روی موتور و اصرار بی جهت از این که پیک موتوری باشد، قادر نیست قهرمان پذیرفتنی در سینما باشد.

متاسفانه فیلم در بسط و توسعه داستان دست کم استانداردهای ضروری را هم مصرف نکرده است. مخصوصاً این که فیلم چندوچون ندارد و خرده ماجرا هایش یا کم مایه هستند یا فاقد خصوصیتهای قاب عریض سینما. خرده داستانهای فیلم تنها قادر هستند یک قسمت خسته کننده از یک سریال تلویزیونی باشند که مبتلا مفهوم زدگی شده اند.

گره های ماجراای هم در « ماه آذر » دست کم کیفیت امکان پذیر را دارند و به ساده ترین و دم دستی ترین شکل امکان پذیر گره باز کنی میشوند. پازل هایی که احتمالاً سال ها پیش در دهه هفتادِ سینمای کشورمان از محبوبیت بهره مند بود اما امروز بعید است اثری بر تماشا چی بگذارد.

بازی هنرپیشگان هم قادر نیست فیلم را از سقوط نجات دهد. خانم نیکی کریمی بازی کاملاً تکراری از خود به نمایش گذارده است که هیچ فراز و فرودی ندارد.

صحبت پایان :

« ماه آذر » که به انتها می رسد هیچ چیز از فیلم در یاد باقی نمی ماند و به سرعت فراموش می شود.

______________________

تهیه و تدوین: تورج ب.

سینما و تئاتر در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بگذر از نام و ننگ خود حافظ ««« »»» ساغر می‌طلب که مخموریانتقاد فیلم آذر ماه


TT / 297 --- TP / 36%گردآوری شده توسط : تورج ب.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : آذر
برچسب ها : فیلم سینمایی
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :