انتقاد میرزاده از برخوردهای سیاسی با دانشگاه آزاد/ فقط ۹ درصد داوطلبان دکترای دانشگاه آزاد پذیرفته شدند

انتقاد میرزاده از برخوردهای سیاسی با دانشگاه آزاد/ فقط ۹ درصد داوطلبان دکترای دانشگاه آزاد پذیرفته شدند

رئیس دانشگاه آزاد نقل کرد: تنها 9درصد داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی کامیاب به راهیابی دوره دکتری شدند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در نشست شورای این دانشگاه نقل کرد: تلاش مدیریت دانشگاه آزاد فراهم کردن دانشگاهی با استانداردهای بالا برای ادامه تحصیل همه فرزندان این کشور است اما در عین حال در دولت پیش بعضی از موسسات آموزش عالی فاقد استانداردهای لازم یعنی «مراکز علمی بدلی» تاسیس شد که بعضا با رانت و ارتباط، مجوز تاسیس گرفته اند و حداقل امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی متخصص را ندارند و متاسفانه حتی امروز مورد حمایت هم هستند و علیرغم ابلاغیه شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچ گزارشی که نشانگر حالت علمی چنین مراکزی باشد ارائه نشده است.

وی ادامه داد: برخی از این رانت خواران و مخصوص خواران با انگیزه سودجویی و تمسک و تکیه بر بخشنامه های مخصوص و پیشنهادی، در پی تضعیف دانشگاه آزاد و تقویت مراکز تعلیمی انتفاعی وابسته به خود هستند.

میرزاده تأکید کرد: کسانی که با رانت و بدون داشتن حداقل امکانات لازم مانند تجهیزات، محیط تعلیمی اقدام به تاسیس دانشگاه و مراکز علمی کرده اند، امروز به ناحق دانشگاه آزاد را زیر سوال میبرند تا ضعف های خود را پنهان بکنند و در محافل سیاسی و بر آن شوی علیه دانشگاه آزاد اسلامی فضاسازی کنند.

وی به مباحث مطرح شده در نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی نوزدهم خردادماه سال 93 اشاره کرد و نقل کرد: در آن نشست به شورای عالی انقلاب فرهنگی سفارش کردیم همان طور که دانشگاه آزاد اسلامی را مورد ارزیابی میگذارید، دانشگاه های غیردولتی دیگر را نیز از لحاظ در بر داشتن حداقل استانداردها خصوصا تعداد و حالت عمومی اعضای هیات علمی و راست تجربه کنی چک کنید که متاسفانه این مسئله همچنان مسکوت مانده است.

وی نقل کرد: افرادی که با رانت خواری، مجوز تاسیس مراکز آموزش عالی گرفته اند، حق دخالت در امور دانشگاه آزاد اسلامی را ندارند.

وی تأکید کرد: افرادی که با رانت خواری مخصوص رحلت کرده، مجوز تاسیس مراکز آموزش عالی بدلی گرفته اند، حق دخالت در امور دانشگاه آزاد را ندارند و در صورت تداوم این طوری برخوردها، دانشگاه آزاد اسلامی حق خود آگاهی میدارد از چنین رانت خوارانی با نقش دعوی در مراکز ذیصلاح افشاگری کرده و اسامی آنها را به جامعه علمی کشور شناساند.

وی از روسای واحدهای دانشگاه آزاد درخواست در جلسات و محافل گوناگون از کیان و موجودیت دانشگاه آزاد اسلامی حمایت کنند.

* تنها 9درصد داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی کامیاب به راهیابی دوره دکتری شدند

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اخبار نادرست منتشرشده در برخی رسانه ها در خصوص آمار پذیرفته شدگان دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی ، بیان داشت: از 114 هزار نفر کل داوطلبان در آزمون دکتری این دانشگاه، تنها 9درصد کامیاب به راهیابی به دانشگاه آزاد اسلامی شده اند و بقیه مردود شده اند در حال حاضر به ازای هر هیات علمی2/6 نفر دانشجوی دکتری داریم که همه در حد استاندارد کشور است.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به خدمات گسترده این دانشگاه به کشور تصریح کرد: دانشگاه آزاد به تنهایی در بر می داری 100هزار نفر حقوق بگیر است که 68 هزار نفر آنان هیات علمی تمام زمان، نیمه زمان و مدعو هستند که چنانچه دولت بخواهد این تعداد شغل بوجود آورد، باید برای هر شغل پایدار 300میلیون تومان مخارج کند. امیدوارم متولیان امور قدر دانشگاه آزاد اسلامی را آگاهی بدارند؛ دانشگاهی که حدود 40درصد از بار آموزش عالی کشور را از دوش دولت برداشته است.

وی خلال گلایه از برخوردهای سیاسی با دانشگاه آزاد اسلامی، خاطرنشان کرد: توسعه علمی، پژوهشی و کارآفرینی از اهداف این دانشگاه به حساب مییاید. دانشگاه آزاد با تأسیس هزار شرکت دانش بنیان و واحد فناور، 100 مرکز رشد که 80 درصد آن طی سه سال اخیر افتتاح شده است گام های نقش می داری در زمینه اقتصاد مقاومتی برداشته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تشکیل شورای مرآت برای تهیه و تنظیم بخشنامه ها،نقل کرد: این شورا یکی از اولین شوراهایی بود که در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد و تمامی بخشنامه های تنظیم شده در دانشگاه توسط 20 نفر از اعضای این شورا که از مدیران و مجریان امور دانشگاه در سر تا سر کشور هستند مطالعه میشود.

وی اضافه کرد: هدف از تشکیل این شورا، کاهش تعداد بخشنامه های صادرشده و نزدیک کردن نظرات اعضای صف و ستاد در دانشگاه آزاد بود. همچنین به حداقل رسیدن خطا در بخشنامه های صادره و ایجاد توافق فکری و اجرایی میان اعضای صف و ستاد، دیگر هدف تشکیل شورای مرآت به حساب مییاید.

رئیس دانشگاه آزاد، تشکیل جلسات شورای استان ها را در راستای امور شورایی دانشگاه آگاهی داشت و نقل کرد: این جلسات که به طور مرتب در حال برگزاری است، تشریفاتی نبوده و بسیاری از مباحث آن به بخشنامه و آیین نامه مبدل میشود.

وی خلال تأکید بر خوانش دقیق بخشنامه ها توسط مدیران و روسای واحدهای دانشگاه آزاد بیان داشت: متاسفانه بخشی از پرسشها و معضلات مطرح شده در جلسات شورای دانشگاه نمایان کننده نبود اطلاع دقیق از جزئیات بخشنامه های صادرشده است.

میرزاده در ادامه از مدیران و مسئولان واحدهای استان آذربایجان غربی درخواست در زمینه تولید علمی اهتمام بیشتری داشته باشند و نقل کرد: دانشگاه محل تولید علم است و دانشگاه آزاد اسلامی با در بر داشتن امکانات و بستر عالی برای گسترش علم، محل خوبی برای تولید مقالات علمی توسط اعضای هیات علمی است.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به ارتقای رتبه تولید علم دانشگاه آزاد در سه سال اخیر در پایگاه ESI تصریح کرد: با توجه به سیاست های درست، رتبه علمی دانشگاه که در سال 92، 750بود در همین پایگاه به رتبه 162 ارتقا کشف کرده است. این میزان تولید علمی توسط دانشگاه آزاد اسلامی، بر تولید علمی کشور تاثیر قرار داده و باعث ارتقای جایگاه آن شده است.

* دانشگاهی اثربخش است که کیفی باشد

میرزاده از تمامی روسای واحدها درخواست با زیاد کردن میزان تولیدات علمی و تاثیر گذاری در حوزه اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان، در راستای تحقق اسناد بالادستی کشور و فرمایشات مقام عظمای ولایت حرکت کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ، اضافه کرد: هدف ما تنها انجام کارهای استاندارد است چرا که معتقدیم وظیفه دانشگاه انجام کار استاندارد است و دانشگاهی اثربخش است که کیفیت های لازم را داشته باشد.

__________________________________

تهیه و تدوین: گلبهار ق.

دانشگاه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نه به تنها حيوانات و نباتات و جماد ««« »»» هر چه در عالم امر است به فرمان تو بادانتقاد میرزاده از برخوردهای سیاسی با دانشگاه آزاد/ فقط ۹ درصد داوطلبان دکترای دانشگاه آزاد پذیرفته شدند


TT / 123 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : گلبهار ق.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : داوطلبان
برچسب ها :

مطالب مرتبط