انتهاای برای قانون یکصدساله؛ وداع اروپایی ها با تحول ساعت تابستونی و زمستانی (2 عکس)

پایانی برای قانون یکصدساله؛ خداحافظی اروپایی ها با تغییر ساعت تابستانی و زمستانی

تصویر شماره 1 ⇩
سرزه به نقل از سینا پرس: در صورتیکه چندین روز دیگر ساعت رسمی ایران با شروع فصل تازه یک ساعت به جلو کشیده میشه، اروپایی ها که زادگاه این فکر می باشند، عزم دارند برای همیشه با این قانون وداع کنند.

ویلیام ویلت انگلیسی،‌ یکی از نخستین کسانی بود که فکر ساعت تابستونی و زمستانی را سال 1907 به بحث گذاشت. بعد از آن سال 1916 اواخر جنگ جهانی اول، این فکر بوسیله بنجامین فرانکلین نوآور و چهره سیاسی امریکایی ترویج شد،‌ تا استفاده بیش از نور روز به صرفه جویی در هزینه‌ها یاری رساند و بنابراین مردم ملزم نباشند صبح‌های زود هم از شمع روشن بهره گیرند.

کشور آلمان که در این زمان درگیر جنگ بود، یکی از نخستین کشور هایی است که تغییر ساعت تابستونی را اجرایی کرد تا مصرف داخلی زغال سنگ را کم کند و به امکانات نبردی اش اضافه بکند.

تغییر ساعت البته همیشه همین یک ساعت به جلو در شروع نیمه گرم و یک ساعت به عقب در شروع نیمه خنک سال نبوده است،‌ در بعضی کشورها ساعت را تنها 30 دقیقه جا به جا میکردند، بعضی کشورها ساعت را دو ساعت به عقب و جلو می بردند،‌ در بعضی وقتها هم ساعت تابستونی دو ساعت و 40 دقیقه جلو می آمد و در فصل زمستان عوض اولش بر می گشت.

طی این سالها بیشتر کشورهای جهان از قاعده تغییر ساعت تابستونی و زمستانی بهره میگیرند. در قاره اروپا تمام کشورها به غیر از کشور روسیه، بلاروس،‌ کشور ایسلند، ‌گرجستان و کشور ارمنستان ساعت تابستونی و زمستانی دارند. کشور روسیه سال 2014 میلادی به اجرای این قانون پایان داد.

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر انتهاای برای قانون یکصدساله؛		وداع اروپایی ها با تغییر ساعت تابستونی و زمستانی

در قاره آسیا، ‌چین هم برنامه ای برای تغییر ساعتش متناسب با فصلها ندارد. بیشتر ایالت های شمال قاره آمریکا و کشور استرالیا و نیوزیلند ساعت تابستونی و زمستانی دارند.

تغییر ساعت زمستانی و تابستونی داخل کشور هم به همان دلایلی علمی شده جهان،‌ یک قاعده رسمی بود که پیش از انقلاب 1357 داخل کشور اجرایی می شد.‌ بعد از انقلاب،‌ این قاعده به فراموشی واگذار شد؛ تا 1370 در زمان رئیس جمهور مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با اعلام تغییر ساعت و صرفه جویی در مصرف الکتریسیته تا صد مگا وات ساعت در زمان اوج مصرف الکتریسیته، بار دیگر تغییر ساعت تابستونی و زمستانی در دستورالعمل قرار گرفت.

با این وجود در زمان دولت دکتر محمود احمدی نژاد در همان برج اسفند سال 1384،‌ هیات دولت اظهار داشت که مصوبه تغییر ساعت سال 1370 را ملغی کرده است و دیگر ساعتها را جلو و عقب نخواهند برد،‌ استدلال این بود که این کار به کاهش بار راهبندان یاری میرساند و با نزدیک کردن ساعت ناهار و نماز،‌ از اتلاف وقت در میانه روز پیش گیری می کند. در همین زمان اما مدیر دفتر مهار مصرف الکتریسیته کمپانی توانیر اعلام کرده بود که با تغییر ساعت در اول فرودین مصرف الکتریسیته در سرتا سر کشور به صورت متوسط 1.5 در صد کاهش میابد.

این تصمیم دولت البته بسیار پایدار نماند،‌ در سال‌های 1385 و 1386 مجلس تلاش‌هایی برای برگرداندن ساعت تابستونی و زمستانی کرد و در نهایت در برج مرداد 86،‌ قانونی در این زمینه به ثبت رسانده شد که دولت را مکلف می کرد هر سال دوبار ساعت رسمی کشور را متناسب با اوضاع زمین عوض کند،‌ اول فرودین ساعت را یک ساعت به جلو ببرد و در پایان شهرویور آن را یک ساعت عقب برگرداند.

هواداران قانون تغییر ساعت اعتقاد دارند که این کار به بهره مقدار مصرف انرژی است اما تحقیق 11 سال پیش دانشگاه سانتاباربارای ایالت کالیفرنیا نمایان کرد که این تصور اشتباه است. بنیاد ملی خواب آمریکا هم اظهار داشت که تغییر ساعتها سبب کاهش 40دقیقه ای خواب شهروندها و اثر ویرانگر بر تندرستی آن ها میشه.

امریکایی ها هم از مخالفان سرسخت این قانون می باشند و می خواهند راهی برای پیش گیری از اجرای تغییر ساعتها یابند.

حال اروپایی ها هم به بهانه تندرستی مردم و برای احتیاج مردم کشور هایی که حیات شبانه در آن جریان دارد در پی آن می باشند تا از وقوع ضررهای مادی به حیات شهروندان پیش گیری کنند.

امکان می دارد ظرف چندین ماه آتیه ماجرا 100ساله تغییر ساعت، حداقل در قاره اروپا که زادگاه این فکر بوده است، به پایان خود برسد. جرقه مصوبه ماه پیش مجلس قاره اروپا، مبنی بر ضرورت واکاوی اثر ابعاد انسانی اجرای قانون استفاده کنی حداکثری از نور خورشید، از طرف بعضی کشورهای اروپای شرقی، از جمله لیتوانی، زده شد.

گزارش: فرزانه صدقی

- نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود -

گردآوری توسط : شيرين و.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر از آن آدميانی که بهشتت هوس است ««« »»» عيش با آدمی ای چند پری زاده کنیانتهاای برای قانون یکصدساله؛ وداع اروپایی ها با تحول ساعت تابستونی و زمستانی (2 عکس)


TT / 228 --- TP / 31%

گردآوری شده توسط : شيرين و.
تاریخ گردآوری : 2018-03-11
در دسته بندی : قانون
برچسب ها : ساعت , زمستانی

مطالب مرتبط