چشم انداز 10 ساله کشورهای اکو تهیه شد/ درخواست کاهش هزینه تجاری و اتصال شبکه حمل و نقل منطقه ای

چشم انداز 10 ساله کشورهای اکو تهیه شد/ درخواست کاهش هزینه تجاری و اتصال شبکه حمل و نقل منطقه ای

وزیر امور اقتصادی و دارایی از تهیه چشم‌انداز 10 ساله برنامه کشورهای عضو اکو گزارش کرد و گفت: خواست ما کاهش هزینه تجاری و اتصال شبکه حمل و نقل منطقه‌ای است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، همایش روسای کل گمرکات کشورهای عضو اکو امروز چهارشنبه با حضور وزیر امور اقتصادی، موجیکا معاون سازمان جهانی گمرک، چیفت چی معاون کل وزیر تجارت و گمرک کشور ترکیه، آکاجا دبیرکل اکو و روسا و معاونان گمرکات کشورهای عضو در تهران به انجام رسانده شد.

در این همایش علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که رشد اقتصادی کشورهای منطقه اکو از نرخ مطلوب برخوردار نیست، بیان داشت: مقوله تروریسم برخی کشورهای منطقه خاورمیانه را با درگیریهای جدی مواجه ساخته که بدون شک عملکرد اقتصادی کشورهای عضو را تحت تاثیر گذاشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که توسعه تجارت خارجی ارتباط مستقیمی با رشد اقتصادی دارد، خاطرنشان کرد: افزایش حجم صادرات و واردات منافع زیادی را برای کشورهای عضو اکو به همراه خواهد داشت. روش های تازه تولید، تشدید رقابت، افزایش کارایی، کسب منافع، کاهش محدودیت های ارزش داری و تخصصی گرایی در امر تولید و کسب درآمد ملی بالاتر از جمله این موارد هستند.

به نقل کرده وی هماهنگی در جهت اتصال شبکه وسیع داده های الکترونیکی تبادل اطلاعات تجاری، گسترش راه های مواصلاتی و هموار سازی مسیرهای کسب و کار منجر به کاهش هزینه ها و زیاد شدن منافع متقابل براساس مزیت های نسبی خواهد شد.

طیب نیا ادامه داد: با جلسه های بیشتر مسئولان گمرک و تجارت در مناطق مرزی و حصول توافق های تبلیغاتی و اعمال تعرفه ای مخلوطی می شود اهداف از قبل تعیین شده اکو را محقق کرد. گسترش تجارت درون منطقه ای و فرامنطقه ای نیز در کنار توسعه حمل و نقل ، کشاورزی، انرژی، خدمات عمومی و زیربنایی، مبارزه با مواد مخدر و تعلیم عملی و فرهنگی جزء اولین توافقات بوده است.

وی تصریح کرد: باید بتوانیم از ظرفیت ها و قابلیتهای بالفعل و بالقوه به شکل مطلوب تری بهره گیریم. در زمینه طرفیت سازی، شفافیت در قوانین و رفع معضلات مرزی و ساماندهی آن، ایجاد مطمئنی در حمل و نقل و توجه به ایستگاه های راه آهن، اتصال به شبکه های وسیع داده ها در سطح منطقه و تبادل الکتریکی، بارنامه و مانیفست در جهت مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر در کنار حداقل منتقل کردن مخارجهای تجاری از جمله بیمه، ویزا، پیامد مرزها باید نکته توجه بیشتری قرار گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این که چشم انداز 10 ساله برنامه راهبردی کشورهای عضو اکو در چارچوب سند اکو ویژن 2025 آماده شده است، بیان امیدواری کرد: این نشست ها منجر به توسعه روابط اقتصادی و تقویت جایگاه اکو در مناسبات نگاه کن المللی شود.

---اگر پيشنهادى داريد در قسمت نظر بنويسيد---

گردآورنده : خشايار ت.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفت و گو آيين درويشی نبود ««« »»» ور نه با تو ماجراها داشتيمچشم انداز 10 ساله کشورهای اکو تهیه شد/ درخواست کاهش هزینه تجاری و اتصال شبکه حمل و نقل منطقه ای


TT / 60 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : خشايار ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تجاری
برچسب ها : هزینه

مطالب مرتبط