اندیشکده شورای آتلانتیک: انتظارات مردم «هیجان زده از برجام» به وقوع نپیوست

اندیشکده شورای آتلانتیک: انتظارات مردم «هیجان زده از برجام» به وقوع نپیوست

خبرگزاری فارس: اندیشکده شورای آتلانتیک: انتظارات مردم «هیجان‌زده از برجام» به وقوع نپیوست

یک اندیشکده آمریکایی نگاشت: بیشتر ایرانیان کوچه و بازار از حصول برجام هیجان‌زده شده بودند و شدیدا امیدوار بودند که تاثیر مثبتی داشته باشد، اما آن انتظارات هنوز به سرانجام نرسیده‌اند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، اندیشکده شورای آتلانتیک یادداشتی را با عنوان «اقتصاد راکد ایران در پسابرجام»، به قلم «مهرناز صمیمی» انتشار داده است. این یادداشت با اشاره به یک تیتر خبرگزاری دولتی ایسنا شروع شده که نقل میکنید «بیکاری قرار می داری در برخی شهرهای ایران به 80 درصد می رسد.»

بنابراین گزارش، مقامات آمریکایی بیان می دارند که هر آنچه بر اساس برجام لازم بوده را به انجام رسانده اند تا تحریم های ایران در برابر محدودسازی برنامه اتمی، تسهیل شوند. اما با وجود رفع تحریم های ثانویه که مانع سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد ایران می شد و همچنین احیای سطح صادرات نفت ایران به زمان پیش از تحریم، بیشتر مردم کشورمان منفعت محسوسی نمی نگاه کنند.

به جز برخی استثنائات نظیر فروش هواپیماهای مسافربری آمریکایی به ایران، مردم کشورمان همچنان در تعامل مستقیم با ایالات متحده دچار محدودیت هستند. هنوز برای ایرانیان غیرممکن است که برای بستگانشان در ایالات متحده پول بفرستند و برای ایرانی – آمریکایی ها هم میسر نیست که وجوهشان را مستقیما به ایران بفرستند.

ایالات متحده زمانی می درخواست خسارت تسلیحاتی را که در زمان شاه سابق خریداری شدند اما هرگز تحویل نگردیدند به ایران بدهد، مجبور شد تا میلیون ها دلار را به یورو مبدل کرده و به صورت انتقاد به ایران بدهد.

بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، رشد کلان اقتصاد ایران در سال جاری به بیش از 4 درصد می رسد اما صاحبان کسب و کارهای کوچولوای که با نگارنده شورای آتلانتیک در تماس بوده اند، نقل کرده اند که چنانچه هم فروش آنها افزایش داشته، ناچیز بوده است.

«آرمان»، کسی که پدرش برای حدود 50 سال در بازار بزرگ تهران کسب و کار داشته است نقل میکنید که حتی برای توجه کرد کرایه مغازه و سایر هزینه های لازم در مضیقه است. او واردکننده کالاهای مصرفی است و همچنین تامین کننده بخش ساخت و ساز هم هست. به گفته آرمان، طی چندین ماه گذشته مردم حتی برای تهیه کرد شیر آب و فلاش تانک توالت نیز تردید دارند. آنها سعی می کنند آنچه را که دارند تا آنجا که قادر هستند بهره گیرند و امیدوارند که اجناس به شکل اعجاز آسایی کم هزینه شوند.

بر اساس گزارش فوق، تهرانی هایی که می خواهند اجناس خود را بفروشند، در برابر قیمت های کم مقاومت می کنند و خریداران نیز امیدوار هستند قیمت ها کاهش یابند بنابراین منتظر میمانند. ساخت و سازهای تازه متوقف شده اند و بسیاری از پروژه های جاری نیز متوقف شده یا به کندی جلو میروند. بخش های تولیدی ایران نیز در رکود به سر میبرند.

کارخانجات و معامله کنندگان خودرو هم با معضلات مشابهی مواجه اند. در حالی که تورم تک رقمی شده است، هنوز در حدود 8 درصد است. خریداران تهیه کرد خود را برای دست کشف کردن به قیمت های پایین تر به تعویق می اندازند اما در همین حال برخی ماشین های تولید داخل ایران قیمتیتر شده اند و این در حالی است که عرضه کاهش کشف کرده و تقاضا کم است.

نگارنده اضافه کرده است: بیشتر ایرانیان کوچه و بازار از حصول برجام هیجان زده شده بودند و شدیدا امیدوار بودند که تاثیر مثبتی داشته باشد، اما آن انتظارات هنوز به سرانجام نرسیده اند. برخی می گویند که اجرای برجام راه را برای شروع سرمایه گذاری شرکت های اروپایی در اقتصاد ایران گشوده است اما برخی دیگر از جمله برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که مردم ایران در خصوص آنچه باید از زمان پسابرجام انتظار داشته باشند به خوبی نکته خبر دهی قرار نگرفتند. آنها به اشتباه تصور می کردند که برجام به همه سختی های اقتصادی پایان می دهد. این افراد خواستار آن شده اند که رسانه های ایرانی عکس و تصویری قرار می داری از حالت اقتصادی کشور به وحشت افتیم نمایند که در آن تصویر، پیشرفت در برخی بخش ها به شکل دردآوری برای مدت زمان طولانی کند است. آنها همچنین بر این باورند که برجام معضلات بزرگ اقتصاد ایران از جمله «بیکاری» را حل نخواهد کرد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: بسیاری از اقتصاددانان باور دارند که معضلات ایران از جمله تورم و بیکاری، تنها به وسیله تحریم ها ایجاد نشدند بلکه ریشه در سوءمدیریت دولت دارند. برخی بر این باورند که اقتصاد ایران همچنان به شدت بیمار است و به شدت نیازمند سیاست گذاری صحیح در پسابرجام است. خوش بین ها می گویند که زمان و صبر بیشتری نیاز است تا بهبود نگاه شود اما بدبین ها بر این باورند که هر خیری که از برجام حاصل شدنی بود، به دست آمده است.

**لطفا نظر دهيد**

نگارش: توانا ق.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تا رفت مرا از نظر آن چشم جهان بين
««« »»»
کس واقف ما نيست که از ديده چه‌ها رفت

اندیشکده شورای آتلانتیک: انتظارات مردم «هیجان زده از برجام» به وقوع نپیوست

TT / 115 — TP / 15%

نظر دهید