انواع مختلف کرم های پوستی و اثرگذاری آن بر پوست بدن (2 عکس)

انواع کرم های پوستی و تاثیر آن بر پوست

آشنایی با انواع کرم های پوستی

کرم ها انواع گوناگونی دارند که هر کدام برای نوعی از پوست مناسب است . چنانچه می خواهید همیشه پوستی زیبا و جوان داشته باشید باید تمام نیازهای آن را برآورده کنید پس در قدم اول باید نیازهای پوست تان را بشناسید و براساس آنها دنبال یک نقشه خوب برای مواظبت از پوست تان باشید.
مسلما اولین قدم در تنظیم این نقشه شناخت نوع پوست تان است و سپس آگاهی بدارید که پوست تان به چه کرم ها ومحصولاتی احتیاج دارد و هرکدام از این محصولات و کرم ها باید حاوی چه موادی باشند.
از لحاظ علمی تعریفی برای کرم های تقویتی یا مغذی پوست وجود ندارد. تغذیه و مواد ضروری برای پوست مانند سایر ارگان ها بایستی به صورت خوراکی تامین شود نه موضعی معمولا پزشکان و کارآزمودگان پوست در رابطه با کرم های مناسب برای پوست مورد پرسش واقع می شوند.
نگرانی بسیاری از افراد بخصوص زنان اینست که از کرم های مناسب و موثر برای پوست بهره گیرند. در بازار وسیع و پول دار تجارت کرم های پوستی حجم عظیمی از تبلیغات گسترده در رابطه با کرم ها و نیز تنوع بیش از اندازه ای از این کرم ها با نام های مختلف، برندهای گران قیمت، بسته بندی های شکیل، ادعاهای فریبنده وجود دارد.
تقاضای موجود برای مصرف این کرم ها و عرضه متنوع محصولات در بسیاری از موارد باعث سردرگمی مصرف کنندگان می شود و آنها را با این پرسش مواجه می کند که کدام یک از این کرم ها برای پوست عالیتر و تاثیر گذارتر می باشد.
عکس شماره 1 ⇩

کرم ها انواع گوناگونی دارند که هر کدام برای نوعی از پوست مناسب است

برای کشف کردن پاسخ کارآزمودگان پوست را مورد پرسش میگذارند. در این جا سعی بر آنست که به طور ساده و خلاصه اصول کلی در رابطه با بهره گیری از این کرم ها شرح داده شود. پیش از هر چیز بایستی توجه داشت قیمت فرآورده های پوستی همیشه با کیفیت آن فراورده ارتباط نمی دارد به این معنی که الزاما کرم های با قیمت های بالاتر مرغوب تر و موثرتر نمی باشند و گاها کرم های با قیمت های پایین تر اثر مطلوب تری بوجود مییاورند.
مورد بسیار مهم دیگر اینست که اصولا میزان تاثیر گذاری فرآورده های موضعی در حیطه خوشگلی بیشتر حفاظتی و جلو گیری است نه درمانی و تحول پوست. به واژه دیگر تاثیر گذاری کرم ها در حیطه خوشگلی بسیار محدود کامیابت و قابل چشم بر تن کنی است و به همین دلیل است که اکثر مصرف کنندگان به هدفشان در بهره گیری از کرم ها نمی رسند.
در اینجا به بعضی از انواع کرم های پوستی و تاثیر گذاری آنان اشاره می گردد.

انواع کرم های پوستی :

1- محصولات میکاپ و آرایشی
این کرم ها و محصولات جنبه پوششی و میکاپ و آرایشی دارند. اثر درمانی و جلو گیری معمولا ندارند. پزشکان در تجویز این نوع کرم ها نقشی ندارند. اکثرا در فروشگاه های وسایل میکاپ و آرایشی و بهداشتی عرضه می شوند. بهره گیری از آنها براساس سلیقه و فرهنگ مصرف کنندگان فرق می دارد. با توجه به وجود انواع تقلبی آنها در بازار بایستی از اصالت آنها اطمینان داشت و به وجود برچسب هولوگرام و شماره ثبت وزارت بهداشت بر روی آن دقت کرد و آنها را از مراکز توزیع مجاز تهیه نمود.
2- کرم های ضدآفتاب
درواقع در بین محصولات پوستی آنچه که بیش از همه در رابطه با بهره گیری از آن برای عموم توافق وجوددارد کرم های ضدآفتاب است. این کرم ها مانع اثرات دراز مدت نور آفتاب بر روی پوست می شوند بنابراین قادر هستند باعث جلو گیری از سالخوردگی پوست، ایجاد چین و چروک و لک و سرطان های پوستی شوند.
پزشکان براساس نوع پوست بیمار معمولا انواعی از این کرم ها را برای بیماران تجویز می کنند. نقش ضدآفتاب در پوست را می توان به نقش زدن مسواک و خمیر دندان در جلو گیری از پوسیدگی دندان تشبیه نمود. همچنانکه در رابطه با زدن مسواک نوع خمیر دندان از درجه چندم اهمیت قرار دارد، در رابطه با ضدآفتاب نیز آنچه اهمیتی می دارد بهره گیری از ضدآفتاب به میزان کافی می باشد و از لحاظ تاثیر گذاری و میزان محافظت در برابر آفتاب، ضدآفتاب ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.
به عنوان مثال برخلاف تصور شایع ضدآفتاب با SPF=90سه برابر ضدآفتاب با SPF=30 محافظت بوجود نمییاورد و این تفاوت در حد 3-2 درصد می باشد. بنابراین از ضدآفتاب ها تاثیر گذاری و محافظت بیشتری از سایر انواع نخواهندداشت.
مورد دیگر اینست هر چندین ضدآفتاب هایی ویژه دور چشم در بازار وجود دارد، اما می توان از ضدآفتاب های متداولی نیز برای این ناحیه استفاده نمود به شرط اینکه کرم وارد مخاط چشم نگردد.
3- کرم های مرطوب کننده
این کرم ها برای برطرف کردن خشکی پوست کاربرد دارند و از آنجایی که خشی پوست قادر هست باعث مشکلاتی مانند احساس ناخوشایند، خارش، سوزش و اگزماهای پوستی شود بنابراین بهره گیری از این کرم ها بخصوص در افراد در بر می داری معضل خشکی پوست پیشنهاد داده میشود. بهتر است این کرم ها موقعی به کار برده شوند که پوست با آب مرطوب شده باشد.
انواع کرم های مرطوب کننده و چرب کننده در بازار وجود دارد. یکی از اثرگذار ترین آنها وازلین است. برخلاف تصور عمومی وازلین باعث تیرگی پوست نمی شود و تنها ایراد آن چرب بودن و براق بودن آن است که امکان می دارد این وضعیت برای بعضی افراد بخصوص در ناحیه صورت مطلوب نباشد.
4- کرم های ضدلک
جنبه دارویی دارند و بهتر است با توجه به نوع لک و نوع پوست توسط پزشک تجویز شوند.
5- کرم های لایه بردار
این کرم ها معمولا حاوی ترکیباتی با غلظت های معلومی از اسیدهای میوه یا ترکیبات ویتامین A هستند که در درازمدت قادر هستند اثرات محدودی را در کاهش چین های ریز یا لکه های پوستی داشته باشند. این کرم ها تاثیری بر روی چین های عمیق یا چین های ناشی از حرکت (مانند چین خنده یا خط اخم) ندارند. بهتر است این کرم ها نیز توسط پزشکان تجویز شوند.
عکس شماره 2 ⇩
عکس انواع کرم های پوستی و تاثیر آن بر پوست

خوب ترین نوع کرم ، کرمی است که برای پوست شما مناسب باشد

6- کرم های دور چشم
در فرآوری این کرم ها معمولا از مخلوط مرطوب کننده، لایه بردار و گاها ضدآفتاب بهره گرفته میشود. تصوری که در سطح جامعه تبلیغ می شود اینست که بهره گیری از کرم های دور چشم قادر هست باعث برطرف کردن چین های دور چشم شود و یا توصیه به بهره گیری از این کرم ها از سن خاصی می شود. اما حقیقت اینست در رابطه با میزان تاثیر گذاری این کرم ها اطلاعات کم است.
با توجه به اثرات مرطوب کنندگی این کرم ها، قادر هستند اثرات موقتی در ظاهر پوست این ناحیه بوجود آورند و به خصوص افراد با پوست خشک قادر هستند از اثرات مرطوب کنندگی آنها راضی باشند. اما از آنجایی که مکانیسم عمده ایجاد چین و چروک دور چشم انقباض عضلات و حرکات این ناحیه است و اصولا کرم های دور چشم تاثیری روی عضلات ندارند. بنابراین کرم های دور چشم تاثیری روی چین های عمیق این ناحیه ندارند. همچنین هیچ تاثیری بر روی پف چشم و یا تیرگی دور چشم نیز ندارند.
7- کرم های ضدچروک
همان گونه که اشاره شد، به لحاظ علمی کرم های لایه بردار قادر هستند در درازمدت چین های ظریف را به میزان محدودی کم کنند. اکثر کرم های ضدچروک حاوی کرم های لایه بردار و یا آنتی اکسیدان هستند. این کرم ها در درمان چین های عمیق نقش نمی دارند و برای درمان این چین ها بایستی از سایر روش های درمانی غیر از کرم ها استفاده نمود.
8- کرم های تقویتی و مغذی
از لحاظ علمی تعریفی برای کرم های تقویتی یا مغذی پوست وجود ندارد. تغذیه و مواد ضروری برای پوست مانند سایر ارگان ها بایستی به صورت خوراکی تامین شود نه موضعی.
9- کرم های روز و شب
معمولا شرکت ها از کرم های حاوی ضدآفتاب و مرطوب کننده به عنوان کرم روز و از مواد لایه بردار و مرطوب کننده برای کرم های شب بهره میگیرند. اما این نام ها بیشتر باعث سردرگمی مصرف کنندگان می شوند.
10- کرم های پرکننده
در حال حاضر هیچ نوع کرمی وجود ندارد که فایده پرکنندگی پوست را داشته باشد. چربی زیرپوستی و کلاژن پوست که با افزایش سن کاهش کشف میکند به صورت موضعی از سد پوست عبور نمی کنند و در صورت نیاز به پر شدن پوست مواد پرکننده بایستی به صورت تزریقی وارد پوست شوند بنابراین این کرم ها تنها جنبه بازرگانی دارند.
11- کرم های لیفتینگ و سفت کننده
به لحاظ علمی کرم ها تاثیری بر روی لیفتینگ و شلی پوست ندارند و به این منظور بایستی از سایر روش های درمانی استفاده نمود. بنابراین پیشنهاد داده میشود پول خود را با بهره گیری از این کرم ها هدر ندهید.
12- کرم های ضدترک پوست
ترک هایی که در پوست در زمان حاملگی زنها و یا بعد از افزایش وزن به وجود مییایند در اثر کشیدگی پوست ایجاد میشوند. روش های گوناگونی از جمله لیزر برای درمان این ترک ها مصرف شده که متاسفانه اکثرا ناامیدکننده است. اثبات نشده است که کرم ها نقشی در درمان یا حتی جلو گیری از این ترک ها داشته باشند.
13- کرم های دروغین
سود سرشار ناشی از تجارت کرم ها باعث شده است که افراد سودجو با ترفندهای مختلف درصدد کسب حداکثر بهره برداری مادی از این تجارت برآیند. در این میان بهره گیری از کانال های ماهواره ای و فضاهای جایزی از روش های معمول و متاسفانه موثر در حصول هدف آنان است. این سودجویان با ادعاهایی غیرواقعی و فریبنده و با بهره گیری از شگردهای عکس و تصویری سعی در نمایان کردن اثرات اعجازآمیز این کرم ها (تحت عنوان کرم بوتولیز، رژودرم، کرم حلزون و...) دارند.

کرم های پوستی و تاثیر آن بر پوست

__________________

گردآوری از : سودابه ی.

سلامت پوست و مو در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به غلامی تو مشهور جهان شد حافظ ««« »»» حلقه بندگی زلف تو در گوشش بادانواع مختلف کرم های پوستی و اثرگذاری آن بر پوست بدن (2 عکس)


TT / 224 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : سودابه ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : پوستی
برچسب ها :

مطالب مرتبط